با وجود طیف گسترده ای از مشتریان، شما موظف هستید که گاه به گاه به بازاریاب DIY برخورد کنید. این بازاریابان ترجیح می دهند به جای اینکه برای هر سوال کوچکی به شما تکیه کنند، به آنها بیاموزید که چگونه خودکفا باشند.

این مشتریان می توانند یک نعمت باشند اما می توانند خطرناک نیز باشند. جنبه چالش برانگیز مدیریت مشتری، یافتن تعادل بین توانمندسازی آنها برای به دست آوردن داده هایی است که می خواهند بدون اینکه احساس کنند به شما نیاز ندارند.

اینجاست که ابزار Looker Studio گوگل وارد عمل می شود.

Looker Studio معمولاً برای گزارش‌های عمومی استفاده می‌شود. زیبایی واقعی Looker Studio این است که می توان از آن برای کارهای بسیار بیشتری استفاده کرد.

با ایجاد ابزار برای مشتریان، آنها را قادر می‌سازید تا تحقیقات واقعی لازم برای انجام سئو را انجام دهند و در عین حال تعمیر و نگهداری و راهنمایی بسیار مورد نیاز را که با تجربه همراه است، ارائه می‌دهند.

این مقاله الگوهای داشبورد رایگانی را نشان می دهد که می توانید با مشتریان خود استفاده کنید.

نحوه تغییر نام تجاری

قبل از اینکه به جزئیات بپردازیم، ممکن است بخواهید مارک و آرم داشبورد خود را به روز کنید. این روند نمی تواند آسان تر باشد.

روی لوگوی خود کلیک راست کنید، منویی ظاهر می شود. نزدیک پایین، «Extract theme from image» را انتخاب کنید. سپس با سه گزینه طرح رنگ مختلف روبرو خواهید شد. هر کدام را که احساس می کنید نشان دهنده برند شما است را انتخاب کنید.

این به طور خودکار بیشتر رنگ ها را تغییر می دهد و شما را به خط پایان طراحی در ابزار Looker Studio خود می رساند. با این حال، ممکن است هنوز چند نمودار یا متن وجود داشته باشد که باید به‌روزرسانی کنید.

1. حسابرسی فنی سئو

ردیابی تلاش های فنی سئو ممکن است به سختی قابل مشاهده باشد. مطمئناً، می‌توانید آن را در یک صفحه‌گسترده ردیابی کنید، اما مشتری پسند نیست.

سال‌هاست که سئوکاران سعی کرده‌اند ردیاب‌های داشبورد بسازند تا به بهبود سلامت سایت در طول زمان کمک کنند.

خوشبختانه، دوستان ما در Screaming Frog بالاخره کیس داشبورد فنی عالی SEO را شکستند. بهترین قسمت؟ قالب رایگان است. می توانید آن را ببینید اینجا.

نحوه کپی کردن داشبورد

برای کپی کردن داشبورد:

 1. روی سه نقطه در بالا سمت راست کلیک کنید
 2. کپی کردن را انتخاب کنید
 3. منبع داده خود را انتخاب کنید (نگران نباشید، می توانید بعداً به روز رسانی کنید)

نحوه راه اندازی ابزار ردیاب فنی سئو

Screaming Frog راهنمای مفیدی در مورد راه اندازی این ابزار Looker Studio منتشر کرده است. آنچه آنها شما را از طریق آن راهنمایی خواهند کرد شامل موارد زیر است:

 • تنظیم یک خزیدن برنامه ریزی شده
 • پیکربندی صادرات به برگه Google
 • اتصال آن Google Sheet به داشبورد Looker Studio

شما می توانید آموزش کامل را پیدا کنید اینجا.


دریافت خبرنامه جستجوی روزانه بازاریابان به آن تکیه می کنند.


2. تحقیق کلمات کلیدی

ارائه تحقیقات کلیدواژه اشکال مختلفی دارد. قابل تشخیص ترین صفحه گسترده ساده است. برخی از افراد برای هر صفحه یا موضوع نقشه کلمات کلیدی ایجاد می کنند، در حالی که برخی دیگر با مشتریان کوچکتر فهرست کوتاهی از کلمات کلیدی دارند.

با این حال، استودیو Looker می تواند یک ابزار تجزیه و تحلیل قدرتمند برای سایت های بزرگتر با ده ها هزار یا میلیون ها کلمه کلیدی باشد.

اگر با میلیون ها کلمه کلیدی کار می کنید، از Google Sheets مانند این مثال استفاده نکنید. توصیه می کنم از BigQuery برای مدیریت کلمات کلیدی خود استفاده کنید.

اینجاست پیوند به داشبورد.

مرحله اول: تنظیم داده های منبع خود

اولین گام شامل وارد کردن تحقیقات کلمات کلیدی خود در یک برگه Google است. برای استفاده از الگوی رایگانی که من ایجاد کردم، باید ابعاد و معیارهای زیر را در Google Sheet خود وارد کنید:

 • کلمه کلیدی
 • موقعیت
 • موقعیت قبلی
 • حجم جستجو
 • مشکل کلمه کلیدی
 • CPC
 • URL
 • اهداف کلمه کلیدی

در اینجا منبع داده اصلی است برای داشبورد که می توانید به عنوان مثال استفاده کنید. تمام داده ها از Semrush است.

مرحله دوم: داشبورد را کپی کنید

همانطور که در داشبورد قبلی یاد گرفتیم، می‌خواهید از این داشبورد کپی کنید و منبع داده‌تان را، چه Google Sheets یا BigQuery، متصل کنید.

ویژگی های مهم این ابزار Looker Studio

این ابزار دارای بسیاری از ویژگی های منحصر به فرد است که می تواند برای کمک به هدایت استراتژی سئو در صفحه شما استفاده شود. بسته به استراتژی شما، این ویژگی ها را می توان برای نمایش انواع مختلف داده ها و دسته بندی ها سفارشی کرد.

دکمه های بولی

سه دکمه در این ابزار بر اساس فرمول های بولی سفارشی هستند، به این معنی که آنها بر روی عبارات درست/نادرست کار می کنند. بیایید نگاهی به یکی از آنها بیندازیم.

ما در حال ایجاد تابعی هستیم که فقط برای نمایش پرس و جوهای طولانی که با یک کلمه سوال در فرمول بالا شروع می شود، نمایش دهد. این فرمول متکی بر regex، با دو نماد بسیار مهم است:

 • حلقه دور (^) یک تابع regex است که در اصل به معنای “اگر کلمه کلیدی با این شروع می شود.”
 • نماد لوله (|). تابع regex دیگری است که به معنای “یا” است.

با استفاده از این فرمول، می توانید هر تعداد از انواع مختلف چک باکس ایجاد کنید. برای کمک به نمایش کلمات کلیدی در آن دسته ها برای چک باکس SEO و PPC، چند کلمه کلیدی را اضافه کردم که با لوله (|) از هم جدا شده اند.

کادر جستجوی سفارشی یکی از ویژگی های بسیار ساده اما قدرتمند این ابزار است. نه تنها می تواند به سرعت به شما کمک کند تا جستجوی خود را برای شناسایی فرصت های کلمات کلیدی محدود کنید، بلکه می تواند از قدرت regex برای سفارشی کردن جستجوی خود نیز استفاده کند.

کشویی قصد

فهرست کشویی قصد کلمه کلیدی می تواند به شما کمک کند تا با هدف هر کلمه کلیدی در قیف جستجو فیلتر کنید. خیلی ساده، درست است؟

خوب، این فیلتر را می توان به راحتی با هر بعد در استودیو Looker تعویض کرد. بنابراین اگر می‌خواهید آن را با سایر دسته‌های کلیدواژه تعویض کنید، این فیلتر می‌تواند بهترین فیلتر برای شما باشد.

قیف

این قیف به تجسم قیف جستجوی واقعی بر اساس قصد کمک می کند. هنگام اعمال فیلترهای دیگر در این ابزار، قیف و معیارهای بالا به طور خودکار با هدف به روز می شوند.

لینک بیلدینگ یکی از پرتنش ترین موضوعاتی است که سئوکاران دوست دارند با مشتریان از آن اجتناب کنند. به دست آوردن پیوندها چالش برانگیز است و اغلب سخت ترین چیز برای کنترل است.

بهترین راه برای جلب اعتماد مشتریان و ذینفعان از طریق شفافیت است. به جای طفره رفتن از داده ها در اطراف لینک بیلدینگ، کلیدها را تحویل دهید و به آن ها اجازه دهید داده ها را برای خود کاوش کنند.

این یکی از ساده‌ترین ابزارهای Looker Studio است که می‌توانیم ایجاد کنیم. شما می‌توانید هر تعداد ابعاد و معیارهایی را برای نشان دادن نظر خود جفت کنید.

در اینجا یک پیوند به قالب رایگان است.

Google Sheet پشتیبان مورد استفاده من یک گزارش تحلیلی ساده بک لینک از SEMrush است. با این حال، می توانید از ردیاب لینک سازی خود برای تغذیه گزارش استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که تاریخ دریافت را برای محدوده تاریخ اضافه کرده اید.

می‌توانید برگه Google را که این ابزار را تغذیه می‌کند، مشاهده کنید اینجا.

نتیجه

Looker Studio یکی از سریع‌ترین ابزارهای گزارش‌دهی برای ایستادن است در حالی که هنوز دارای برخی ویژگی‌های قوی است. این واقعیت که آن نیز رایگان است، آن را به یک پلتفرم انتخاب آسان تبدیل می کند.

اما این سوال پیش می‌آید که چرا این همه مشکل برای مشتریان و سایر ذینفعان وجود دارد؟

این ابزارها به ایجاد حس بهتری از شفافیت کمک می کند که می تواند به بهبود اعتماد کمک کند. بنابراین، مشارکت بهتری بین شما و سهامداران خود ایجاد کنید.

یکی از چالش برانگیزترین بخش های سئو، خود کار نیست، بلکه ارتباط ارزش است. بنابراین، از این پس، به راه‌های خلاقانه جدیدی برای نشان دادن ارزش به مشتریان خود فکر کنید، حتی اگر این کار فقط ساخت یک ابزار ساده در استودیو Looker است.


نظرات بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده مهمان است و لزوماً سرزمین موتور جستجو نیست. نویسندگان کارکنان در اینجا فهرست شده اند.


جدید در زمین موتورهای جستجو

تولید محتوا توسط محتوا مارکتینگ

جان مک آلپین

جان مک آلپین استراتژی SEO را برای بازاریابی دیجیتال کاردینال، یک آژانس SEO آتلانتا که بر خدمات رسانی به شرکت های مراقبت های بهداشتی سازمانی در سراسر ایالات متحده متمرکز است. مک آلپین که در حال حاضر در کلرادو اسپرینگز واقع شده است، عمیقاً در جامعه سئو محلی و ملی درگیر است و پیشینه قوی در سئو فنی، توسعه وب و استراتژی بازاریابی دیجیتال دارد. مک آلپین همچنین خدمات توسعه وب آزاد را برای سایت های میزبان وردپرس ارائه می دهد.محتوا مارکتینگ

توسط psychen

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *