مدیریت مجوز نرم افزار بدون توجه به نوع کسب و کار شما تبدیل به قابل توجه ترین موضوع شده است!

چه در یک استارت‌آپ کوچک و چه در یک شرکت جهانی باشید، بیرون ریختن پول خود روی دارایی‌های بلااستفاده کافی است تا شما را در مورد نرم‌افزار فکر کند.

هزینه متوسط ​​این منابع استفاده نشده حدود 259 دلار برای هر دسکتاپ است

که ممکن است به بودجه IT شما ضربه بزند و منابع ارزشمند شما را هدر دهد. اما به لطف مدیریت مجوز نرم افزار که به عنوان یک تغییر دهنده واقعی بازی برای صرفه جویی در پول شما می آید.

با این حال، این یکی از بهترین راه ها برای خلاص شدن از شر جریمه های قانونی فلج کننده است. برای راحتی شما، ما بهترین شیوه ها را برای مدیریت مجوز نرم افزار توسعه داده ایم.

مفهوم اساسی مدیریت مجوز نرم افزار برای شرکت ها

مدیریت مجوز نرم افزار فرآیندی است که به سازمان کمک می کند همه چیز را کنترل و مستند کند. به خصوص، نظارت می کند که کجا و چگونه محصولات نرم افزاری سازمان قادر به اجرا هستند. علاوه بر این، ابزارهای نرم افزاری برای اجرای و ایمن بودن انطباق با مجوزهای نرم افزار کار می کنند. کل این فرآیند به عنوان توافقنامه مجوز کاربر نهایی (EULA) نیز شناخته می شود.

با این حال، فروشندگان نرم افزار عمدتاً از این ابزارهای مدیریت مجوز برای نظارت و اطمینان از انطباق با مجوز نرم افزار توسعه دهنده استفاده می کنند.

علاوه بر این، اگر شما یک توسعه دهنده هستید و نگران کپی شدن، اشتراک گذاری یا استفاده غیرقانونی از نرم افزار خود توسط کاربران غیرمجاز هستید، اکنون استرس شما به پایان رسیده است!

این ابزارهای مدیریت مجوز از آن نوع فعالیت جلوگیری می کند. فروشندگان نرم افزار می توانند از یک تولید کننده مجوز برای ایجاد مجوزهای آزمایشی، شخصی، شرکتی و مبتنی بر اشتراک استفاده کنند. علاوه بر این، ممکن است شامل فعال سازی محصول نرم افزاری، غیرفعال کردن، و کارهای مشابه باشد.

چه چیز دیگری از اینجا به دست می آورید؟ خوب، این به شما یک مفهوم واضح در مورد نرم افزار خریداری و نصب شده می دهد. در نهایت، از پشتیبانی موافقت نامه مجوز و اطلاع رسانی قبل از انقضای مجوز برخوردار خواهید شد.

11 بهترین روش مدیریت مجوز نرم افزار

مدیریت مجوز نرم افزار منبع باز

1. یک سیاست مدیریت مجوز نرم افزار را اجرا کنید

ناگفته نماند که رعایت قانون مسئولیت بزرگی بر عهده هر صاحب کسب و کاری است.

با وجود آگاهی از این واقعیت، اکثر افراد پس از خرید نرم افزار دارای مجوز، از توافقات قانونی پیروی نمی کنند.

واقعیت این است که بدون دستورالعمل‌های قوی برای صدور مجوز نرم‌افزار، به راحتی می‌توان فراموش کرد که کدام یک دارای مجوز قانونی است و کدام نه. اگر با استفاده از نرم افزارهای بدون مجوز گرفتار شوید، ممکن است جریمه های زیادی را متحمل شوید. حتی ممکن است به دعوای حقوقی شرکت شما کشیده شود.

در اینجا، مدیریت مجوز نرم افزار، ساعت را بر روی تمام زحمت های شما روشن می کند. این مسیر شما را ساده می‌کند و شما را قادر می‌سازد که در صدر قرار بگیرید و همیشه تعهد خود را به انطباق تجاری حفظ کنید.

اکنون، با تمام چیزهایی که باید برای سیاست مجوز نرم افزار خود پیاده سازی کنید، آشنا خواهید شد:

اول از همه، شما باید از ابزار حسابرسی برای شناسایی تمام مجوزهای مستقر در کل شبکه خود استفاده کنید. این ابزار در هر شاخه از شبکه شما پخش می شود.

سپس به شما اطلاع می دهد که در مجموع چند مجوز نصب شده در شبکه شما وجود دارد. در صورت امکان می توانید یک ابزار حسابرسی را مدیریت کنید که از طریق API با ابزار مدیریت نرم افزار انتخابی شما ارتباط برقرار می کند.

در مرحله دوم، شما باید یک موجودی ایجاد کنید که فردی را که مسئول نصب نرم افزار است شناسایی کند. بنابراین، قبل از ادامه مدیریت مجوز نرم افزار خود، یک نمای کلی کامل خواهید داشت.

در نهایت، شما باید یک مدیر مجوز مجرب را استخدام کنید که شما را در مورد تاریخ انقضای مجوز به روز کند.

2. باید از انطباق مجوز نرم افزار اطمینان حاصل کرد و از شکست ممیزی جلوگیری کرد

گزارش تست نرم افزار

بسیار خوب، شما باید در مورد شرایط قرارداد و جریمه ها کاملاً شفاف باشید. قراردادها اساساً توافقی هستند که بین دو طرف برای مبادله کالا اتفاق می افتد. همین اتفاق بین سازمان های فناوری اطلاعات و فروشندگان نرم افزار رخ می دهد.

اما، درک قراردادهای مجوز نرم افزار بسیار پیچیده است. از این رو، اگر آگاهانه یا ناآگاهانه هر یک از این قراردادها را نقض کنید، می‌توانید به ممیزی نرم‌افزار، هزینه‌های صدور مجوز برنامه‌ریزی نشده یا طرح دعوی قضایی برای این موضوع منجر شوید.

برای جلوگیری از این امر، باید تمام شرایطی را که در قراردادها توضیح داده شده است، در مورد آنچه که از نظر مجوزها و خدمات به آنها می دهید، رعایت کنید.

پس از آن، باید از قرارداد نرم افزار استاندارد فروشنده که ممکن است هر سال در زمان تمدید رخ دهد، آگاه باشید.

همچنین درک تعاریف مجوز کاربر بسیار مهم است. اکثر شرکت‌های فناوری اطلاعات نمی‌دانند مجوزهای کاربر چگونه در قرارداد مجوز نرم‌افزارشان تعریف شده است. بنابراین، آنها آن را نقض می کنند.

با این حال، شما باید جزئیات و سوابق دقیق مجوز و استفاده از نرم افزار را نگه دارید. زیرا، اگر نتوانید سوابق خود را در طول ممیزی نرم افزار به آنها نشان دهید، ممکن است پول بیشتری را طلب کنند.

3. یک مدیر مجوز AWS را فعال کنید تا به طور خودکار کشف مجوزهای نرم افزار موجود را انجام دهد

AWS به معنای خدمات وب آمازون است که برای ارائه پلتفرم های ابری کار می کند. اساساً مدیر مجوز AWS ابزاری است که صدور مجوز نرم افزار را آسان کرده است. این اجازه می دهد تا برخی از قوانین خودکار برای نظارت بر جزئیات یک مجوز. مجوز خود را بیاورید (BYOL) یکی از ویژگی های جدید این لایسنس منیجر است.

در دنیای فناوری، نمی توان گفت که مجوز و مدیریت نرم افزار برای هر شرکتی چقدر اهمیت دارد. اما، واقعاً حفظ آن دشوار است. امروزه پیچیدگی های بسیار بیشتری در رابطه با مجوز نرم افزار اضافه شده است. اما خوشحال خواهید شد که بدانید مدیر مجوز AWS خدمات روان و ایمن را در این زمینه ارائه می دهد.

فعال کردن مدیر مجوز AWS بسیار آسان است. شما فقط باید روی دکمه شروع کلیک کنید و سپس پیکربندی مجوز را انجام دهید. پس از شروع سفر خود با AWS همه چیز در مورد استفاده از مجوز خود مطلع خواهید شد. حتی اگر هر اقدامی خلاف قانون باشد به شما اطلاع خواهد داد.

این ابزار مدیریت مجوز یک ابزار خودکار است که به راحتی تمام استفاده از مجوز شما را ردیابی می کند و مدیریت مجوزهای نرم افزار موجود خود را برای شما آسان تر می کند.

حتی می توان مجموعه ای از قوانین را برای نظارت بر استفاده با توجه به ساختار سازمان تنظیم کرد. در یک کلام، جزئیات استفاده از مجوز شما از طریق آن پیش روی شما خواهد بود.

4. هزینه ها و هزینه های مدیریت مجوز نرم افزار را پیگیری کنید

راه حل های ردیابی مجوز نرم افزار

بسیاری از شرکت ها متوجه می شوند که صرفاً پول و زمان خود را به دلیل عدم دانش خود هدر می دهند. در این مورد، شما باید هزینه های نرم افزار خود را به تفکیک انجام دهید. ممکن است به شما کمک کند تا چشم انداز روشنی از تمام هزینه ها داشته باشید.

می‌توانید گزارش‌هایی درباره سرمایه‌گذاری گذشته، فعلی و آینده خود ایجاد کنید تا ایده‌ای واضح در مورد الگوهای خود داشته باشید و بر اساس آن برنامه‌ریزی کنید. اما، چرا ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که گزارش‌های آتی را درج کنید؟

خوب، گزارش‌های مربوط به هزینه‌های آتی به‌عنوان پارامتر خوبی برای تخمین آنچه که احتمالاً در آینده خرج می‌کنید عمل می‌کند. بعداً می توانید آن را بر اساس نیاز خود بهینه کنید.

با این حال، می توانید آن را به صورت دستی انجام دهید، اما با مدیریت مجوز نرم افزار، کار شما بسیار آسان تر می شود. راه دیگری برای کسب درآمد بیشتر وجود دارد، می توانید کسب درآمد از نرم افزار را سازماندهی کنید. اگر بتوانید به طور کامل از استراتژی ها پیروی کنید، مطمئناً می توانید مقداری پول اضافی داشته باشید.

5. CMDB و مدیریت دارایی یک واقعیت کلیدی است

شما باید قراردادها، مجوزها و سایر دارایی های نرم افزاری خود را پیگیری کنید. شما نباید یک تاریخ تمدید را از دست بدهید. شما می توانید از مدیریت پیکربندی فعال برای حفظ سخت افزار و دارایی های IT خود استفاده کنید.

با این حال، CMDB به یک نرم افزار مدیریت خدمات فناوری اطلاعات یکپارچه اشاره دارد. این به ویژه برای شرکت هایی طراحی شده است که به دنبال ارائه خدمات با کیفیت بسیار پیشرفته هستند.

علاوه بر این، باید روی نظارت بر تجهیزات و رزرو تسهیلات تمرکز کنید. می توانید مقادیر را به صورت خودکار تنظیم کنید. در اینجا، می توانید با استفاده از سرویس CMDB C2 ATOM در زمان صرفه جویی کنید.

6. مدیریت مجوز را متمرکز کنید

مدیریت مجوز را متمرکز کنید

یک سیستم متمرکز یا ابزار مدیریت دارایی نرم افزار (SAM) برای مدیریت و ردیابی همه مجوزهای نرم افزار در یک مکان ایجاد کنید. این امکان دسترسی آسان به اطلاعات مجوز، تاریخ تمدید و جزئیات استفاده را فراهم می کند. متمرکزسازی کنترل بهتری را امکان پذیر می کند، خطر عدم انطباق مجوز را کاهش می دهد و مدیریت کارآمد مجوز را تسهیل می کند.

7. روابط خوب با کاربران نرم افزار را مدیریت کنید

ایجاد روابط مثبت با کاربران نرم افزار و حفظ کانال های ارتباطی باز. ارتباط باز و فعالانه با مشتریان شما در مورد مسائل مربوط به صدور مجوز حیاتی است.

آنها را در مورد هر گونه به روز رسانی، تغییر یا نسخه جدید مربوط به مجوزهای نرم افزار خود مطلع کنید. آنها را از قبل از تمدید مجوزهای آتی، تاریخ انقضا یا هرگونه اقدام مورد نیاز از طرف آنها مطلع کنید.

ارائه ارتباطات به موقع و شفاف به ایجاد اعتماد کمک می کند و اطمینان می دهد که مشتریان از تعهدات مجوز خود آگاه هستند.

8. فعال سازی و مدیریت مجوز را ساده کنید

فرآیند فعال سازی مجوز را برای مشتریان ساده کنید و آن را کاربرپسند و کارآمد کنید. ابزارها یا پورتال های مدیریت مجوز بصری را توسعه دهید که مشتریان را قادر می سازد به راحتی مجوزهای خود را مشاهده، مدیریت و پیگیری کنند. می‌توانید با ساده‌سازی فرآیند فعال‌سازی و مدیریت مجوز، تجربه مشتری را افزایش دهید و ناامیدی‌های احتمالی را کاهش دهید.

9. از انتقال و ارتقاء مجوز پشتیبانی کنید

داده های استفاده از محصول

فرآیندها و سیاست‌هایی را برای تسهیل انتقال و ارتقاء مجوزها در زمانی که مشتریان نیاز به انتقال یا گسترش استفاده از نرم‌افزار خود دارند، ایجاد کنید. اطمینان حاصل کنید که این فرآیندها به خوبی مستند شده و به راحتی قابل پیمایش هستند و تجربه یکپارچه ای را برای مشتریان فراهم می کنند. شما می توانید با ارائه انعطاف پذیری در انتقال و ارتقاء مجوز، تعهد خود را به حمایت از نیازهای در حال تکامل مشتریان خود نشان دهید.

10. نظارت و رسیدگی به تخلفات مجوز

برای شناسایی موارد استفاده غیرمجاز یا غیرمنطبق بر استفاده از مجوز به طور منظم نظارت کنید. در صورت بروز تخلف، سریعاً برای رفع آنها اقدام کنید. این ممکن است شامل اطلاع رسانی به مشتریان، اجرای مجازات ها، یا در موارد شدید، فسخ مجوزها باشد. با نظارت فعال و رسیدگی به تخلفات مجوز، از مالکیت معنوی خود محافظت می کنید، مطابقت را حفظ می کنید و استفاده منصفانه را در بین مشتریان خود تضمین می کنید.

11. پشتیبانی عالی از مشتری را ارائه دهید

پشتیبانی مشتری پاسخگو و آگاه را که به طور خاص برای سؤالات، مسائل یا نگرانی های مربوط به مجوز طراحی شده است، ارائه دهید. اطمینان حاصل کنید که تیم پشتیبانی شما در مسائل مربوط به صدور مجوز مهارت کافی دارد و می تواند به مشتریان در حل موثر چالش های مربوط به مجوز کمک کند.

شما به‌عنوان یک فروشنده نرم‌افزار، می‌توانید مجوزهای نرم‌افزاری آن‌ها را به‌طور مؤثر مدیریت کنید، انطباق بین مشتریان را تقویت کنید و با پیروی از این بهترین شیوه‌ها، یک تجربه مثبت از صدور مجوز ارائه دهید.

مدیریت مجوز نرم افزار برای توسعه دهندگان وردپرس

مدیریت مجوز نرم افزار Appsero

اگر یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار وردپرس هستید یا در حال توسعه افزونه‌هایی برای وردپرس هستید، باید زمان زیادی را صرف انتشار نرم‌افزار، تولید کلید مجوز و ارسال به‌روزرسانی‌های OTA (از طریق هوا) جدا از توسعه افزونه‌ها کنید.

در این صورت، نه تنها می توانید مجوزهای نرم افزاری را برای یک بار تولید کنید، بلکه می توانید هر بار که مشتری شما دوره اعتبار را تمدید می کند، مجوز نرم افزار تولید کنید. در اینجا مزایای دیگری وجود دارد که می توانید از آنها بهره مند شوید Appsero:

  • مشاهده تجزیه و تحلیل نرم افزار
  • استقرار به روز رسانی به صورت خودکار
  • پرداخت های مکرر و تولید مجوز نرم افزار
  • دریافت بازخورد غیرفعال سازی از کاربران
  • فروش از وب سایت وردپرس شما
  • مدیریت انقضای مجوز

مقاله مرتبط: Appsero: چرا این بهترین ابزار مدیریت مجوز نرم افزار برای توسعه دهندگان است

نتیجه

شما از این واقعیت آگاه هستید که نرم افزار به تدریج در سراسر سازمان شما گسترش می یابد. حتی، از داخل محل به سمت ابر حرکت می کند. از این رو، مدیریت مجوز نرم افزار به طور فزاینده ای مهم و پیچیده می شود.

در مقاله خود در مورد مدیریت موفق مجوز نرم افزار، سعی می کنیم برخی از بهترین روش ها را در این زمینه ارائه دهیم. پیروی از این شیوه ها هم در موارد مالی و هم در موارد عملیاتی برای شما مفید خواهد بود.

علاوه بر این، اگر آنها را اجرا کنید، به شما کمک می کند تا یک موقعیت مجوز موثر ایجاد کنید، به خصوص زمانی که برای ممیزی های آینده آماده می شوید.

appsero برای وردپرسسایت محتوا مارکتینگ

برای دیدن مطالب آموزشی بیشتر در زمینه سخت افزار و نرم افزار اینجا کلیک کنید!

توسط psychen

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *