جیسون فیتزپاتریک / How-To Geek

چرا یک کامپیوتر جدید بخرید در حالی که کامپیوتری که دارید فقط به کمی تمیز کردن فنری و چند ارتقای ارزان قیمت نیاز دارد تا سال ها خدمات بیشتری به شما ارائه دهد؟ در اینجا چند نکته و ترفند ساده برای جوان سازی رایانه قدیمی خود آورده شده است.

آیا ارتقاء یک کامپیوتر یا لپ تاپ قدیمی ارزشش را دارد؟

اگر نشریات فناوری می‌خوانید یا وقت خود را در انجمن‌های کامپیوتر محور می‌گذرانید، به نظر می‌رسد که موضوع گفتگو بیشتر بر روی چیزهای جدید، بهترین‌ها و پچ پچ‌های عمومی در جایگزینی وسایل قدیمی با چیزهای جدید متمرکز است.

واقعاً آسان است که درگیر این ایده شوید که به چیز جدیدی نیاز دارید و همه چیزهایی که در چند سال گذشته به طرز ناامیدکننده ای منسوخ شده است. با این حال، واقعیت این است که خارج از افرادی که به دنبال معیارها هستند، سعی می‌کنند بازی‌های منتشر شده جدید را با کیفیت 4K با حداکثر تنظیمات انجام دهند، یا آن‌هایی که با هنر هوش مصنوعی یا مدل‌های یادگیری زبان که منابع بسیار زیادی دارند، بیشتر مردم به سادگی نیازی ندارند. ارتقاء گران قیمت

برای کارهای روزمره مانند وبگردی، تماشای ویدیو، و اجرای بازی های بی نیاز اما محبوب مانند دره استاردیو. اما ما می دانیم که کامپیوتر شما ممکن است بعد از این همه سال احساس کندی کند، و شما می خواهید کمی آن را تقویت کنید. بنابراین بیایید به راه‌های ارزان‌قیمتی بپردازیم تا رایانه‌های قدیمی‌تر را دوباره سریع و تازه کنیم.

درایو اصلی را به SSD ارتقا دهید

ارتقای هارد مکانیکی قدیمی کامپیوتر شما (HDD) به یک درایو حالت جامد (SSD) مدرن احتمالاً بزرگترین هک عملکرد رایانه شخصی است. برای لپ تاپ ها و دسکتاپ ها به طور یکسان کار می کند و همه چیز از زمان راه اندازی تا تجربه روزانه شما با رایانه بهبود خواهد یافت.

در طول سال‌ها، ما SSD‌ها را در رایانه‌های قدیمی بی‌شماری برای دوستان، خانواده و همسایه‌ها قرار داده‌ایم و هر بار که این تغییر باعث می‌شود مردم از بین بروند. در حالی که می‌توانید برخی از بهبود عملکرد بین استفاده از رایانه‌های قدیمی‌تر و رایانه‌های جدیدتر را به تغییرات سخت‌افزاری کلی در طول سال‌ها برسانید، زمانی که رایانه قدیمی‌تر یک هارد دیسک مکانیکی دارد و رایانه جدیدتر دارای SSD است، بخش بزرگی از حس مدرن امروزی SSD است. شما می توانید با ارتقاء بخشی از این حس جدید بودن رایانه را دریافت کنید.

بهتر از این، قیمت SSD ها در طول سال ها کاهش یافته است. اکنون می‌توانید یک SSD با اندازه مناسب را از یک شرکت معتبر با قیمتی ارزان انتخاب کنید. چقدر خاک ارزان است؟ در اینجا یک SSD کینگستون با ظرفیت 480 گیگابایت با قیمت 26 دلار و یک SSD 1 ترابایتی Crucial تنها با قیمت 52 دلار وجود دارد.

Crucial MX500 1TB

این هنوز هم یکی از بهترین SSD های SATA موجود است، که آن را به گزینه ای عالی برای جایگزینی هارد دیسک در رایانه های شخصی قدیمی تبدیل می کند.

هنگام ارتقاء یک رایانه شخصی یا لپ تاپ قدیمی، دلیلی وجود ندارد که 200 تا 400 دلار برای پریمیوم ترین SSD که می توانید پیدا کنید، پرداخت کنید. فقط تعویض یک هارد مکانیکی قدیمی گرد و غبار با یک SSD ارزان قیمت یک ارتقاء عظیم است.

اگر نمی‌خواهید از ابتدا با SSD جدید خود شروع کنید، چگونه می‌توانید هارد دیسک موجود خود را کلون کنید.

رم بیشتر اضافه کنید

ارتقاء به یک SSD و افزودن رم بیشتر به یک کامپیوتر قدیمی مانند یک یا دو پانچ برای افزایش قابل توجه عملکرد است.

در بدترین حالت، اگر رم کافی برای سیستم عامل و برنامه‌هایی که می‌خواهید اجرا کنید نداشته باشید، در سطح برنامه با خرابی مواجه می‌شوید یا ممکن است کل رایانه از کار بیفتد. سناریوی بهتر: رایانه به کار خود ادامه می‌دهد، اما دائماً با محدودیت‌های RAM برخورد می‌کند، و مقدار زیادی از منابع صرف انتقال داده‌ها به داخل و خارج از RAM در تلاش برای بهینه‌سازی آن می‌شود. حتی اگر آن SSD جدید خوب، تجربه لذت‌بخش‌تری نسبت به HDD قدیمی‌تان خواهد داشت، اما هنوز ایده‌آل نیست.

مانند SSD ها، اگر به دنبال جدیدترین و پیشرفته ترین چیزها نباشید، قیمت ها کاملاً مناسب است (که اگر یک لپ تاپ قدیمی را ارتقا دهید، به سختی نگران کننده است). جهش از 8 گیگابایت رم به 16 گیگابایت، یک افزایش عملکرد عالی برای رایانه های شخصی قدیمی است و بسته به نوع رمی که نیاز دارید، می توانید به راحتی با قیمت 20 تا 40 دلار آن را تهیه کنید. در اینجا یک کیت لپ تاپ 16 گیگابایتی (8 گیگابایت در 2) با برند Crucial با تنها 35 دلار وجود دارد.

برای خرید حافظه مناسب برای دستگاه خاص خود، باید با دقت خرید کنید، اما برای ارتقای قوی، تلاش و هزینه کمی است.

برنامه های راه اندازی و برنامه های نصب شده خود را بررسی کنید

چه بخواهید سرعت یک رایانه قدیمی یا جدید را افزایش دهید، همیشه عاقلانه است که برنامه های راه اندازی خود را بررسی کنید. اما این به ویژه در رایانه های قدیمی تر عاقلانه است زیرا زمان بیشتری برای جمع شدن درهم و برهمی وجود داشته است.

آیا در سنین مختلف از iTunes استفاده نکرده اید؟ چرا نصب شده است، و چرا هر بار که رایانه خود را راه اندازی می کنید، تعداد انگشت شماری از برنامه های کمکی iTunes باید بارگیری شوند؟ همین امر در مورد هر برنامه قدیمی دیگری که فضای دیسک زیادی را اشغال می کند، در هنگام راه اندازی یا هر دو راه اندازی می شود، صدق می کند.

اگر به طور فعال از چیزی به عنوان بخشی از گردش کار روزانه خود استفاده نمی کنید، دلیلی وجود ندارد که هر بار که رایانه خود را راه اندازی می کنید، آن (یا یک برنامه کمکی مرتبط با آن) بارگیری شود. و اگر دیگر از برنامه استفاده نمی کنید، از شر آن خلاص شوید. در اینجا چند نکته برای Windows و macOS وجود دارد که به شما کمک می کند تا کار را مرتب کنید.

سیستم عامل را پاک کنید و تازه شروع کنید

حذف چیزها از راه‌اندازی سیستم و مرتب کردن آن عالی است، اما گاهی اوقات چیزی که واقعاً به آن نیاز دارید شروعی تازه است که در آن همه سال‌ها زباله‌های دیجیتال، دیده‌نشده و دیده نشده، از بین می‌روند.

این به ویژه در صورتی مفید است که یک رایانه شخصی از پیش ساخته شده یا لپ تاپی را که با تعداد زیادی نرم افزار bloatware که به آن نیاز ندارید یا نمی خواهید بارگذاری شده است، به روز می کنید.

در حالت ایده‌آل، نمی‌خواهید از یک دیسک پشتیبان یا بازیابی که فقط تمام نرم‌افزارهای bloatware را که می‌خواهید خلاص شوید، دوباره نصب کنید، بازیابی کنید. در عوض، بهتر است سیستم عامل را یک نصب جدید انجام دهید یا از چیزی مانند عملکرد “Reset This PC” در ویندوز استفاده کنید تا آن را به یک نصب جدید بدون bloatware پاک کنید.

کلاً یک سیستم عامل متفاوت را در نظر بگیرید

ویندوز 10 روی سخت افزارهای قدیمی واقعاً خوب اجرا می شود – به خصوص با ارتقاء SSD – اما اگر می خواهید به سخت افزاری که با ویندوز دست و پنجه نرم می کند جان بدهید، ممکن است بخواهید کلاً یک سیستم عامل متفاوت را در نظر بگیرید.

توزیع‌های لینوکس سبک‌وزنی مانند Puppy Linux وجود دارند که می‌توانند روی سخت‌افزار قدیمی‌تر اجرا شوند. اگر به دنبال تجربه‌ای شبیه به Chromebook هستید که یک رایانه قدیمی را به ترمینال ابری تبدیل می‌کند، همیشه می‌توانید از Chrome OS Flex استفاده کنید.

این گزینه برای سخت‌افزارهای قدیمی عالی است، اما اگر آماده نیستید به یک سیستم عامل دیگر بروید و از یک گردش کار آشنا و همچنین برنامه‌ها یا بازی‌های خاصی که احتمالاً در سیستم‌عامل جایگزین موجود نیستند دست بکشید، ارزش بررسی کردن را دارد. ابتدا از هر چیز دیگری در لیست نکات ما حذف کنید.

گرد و غبار را پاک کنید

کامپیوترها در محافظت از خود در برابر غفلت بی‌خطر واقعاً خوب هستند، و یکی از راه‌های انجام این کار این است که اگر همه چیز خیلی داغ شد، به طور خودکار عملکرد را کاهش می‌دهد.

گاهی اوقات، هیچ علامت هشدار دهنده آشکاری وجود ندارد. کامپیوتر فقط کندتر کار می کند، به نظر می رسد کارها بیشتر طول می کشد و غیره. یکی از مهم‌ترین موارد این است که اگر با لپ‌تاپی سر و کار دارید که فن‌های اگزوز کوچک آن با خرگوش‌های گرد و غبار مسدود شده‌اند، ممکن است کامپیوتر به‌دلیل دمای بالا از کار بیفتد، اما معمولاً اینطور نیست.

باز کردن کامپیوتر و تمیز کردن کامل آن با یک کمپرسور هوا یا قوطی هوای فشرده یک راه بسیار ارزان و بسیار موثر برای اطمینان از اینکه منبع ضربه عملکرد شما یک خنک کننده CPU نیست که گرد و غبار آن را آغشته کرده باشد، ممکن است پیچیده شود. در نمد. تمیز کردن گرد و غبار رایانه شخصی آسان تر از لپ تاپ است، اما تمیز کردن گرد و غبار از لپ تاپ آنقدرها هم که به نظر می رسد دلهره آور نیست.

فن ها و خنک کننده پردازنده را ارتقا دهید

اگر صحبت از خنک کننده CPU و پایین نگه داشتن دمای شما شد، اگر از رایانه ای با فن های ارزان قیمت همراه با آن و خنک کننده اصلی CPU استفاده می کنید، ارزش این را دارد که بررسی کنید تا ببینید یک ارتقای اولیه چقدر شما را عقب می اندازد.

تفاوت بین کولر کوچک هاکی که همراه با رایانه شخصی ارائه می شود و چیزی قوی تر مانند یک خنک کننده به سبک برج قابل توجه است.

در حالی که در حال انجام آن هستید، ممکن است به فکر تعویض یا اضافه کردن فن های کیس باشید. جایگزین کردن فن های قدیمی با چیزهای زیباتر، مانند فن های کم صدا و با کارایی بالا Noctua، به شما امکان می دهد هوای بیشتری را با صدای کمتری در کیس خود جابجا کنید. نکته خوب در مورد استفاده از فن های کم صداتر این است که می توانید آنها را به دهانه های فن استفاده نشده روی کیس خود اضافه کنید و با وجود استفاده از فن های بیشتر، تفاوت زیادی (در صورت وجود) در صدای کلی فن مشاهده نخواهید کرد.

ارتقاء تهویه و خنک کننده در لپ تاپ واقعاً یک گزینه نیست، اما اگر می خواهید لپ تاپ خود را خنک نگه دارید تا عملکرد را افزایش دهید، همیشه می توانید آن را روی پد خنک کننده لپ تاپ پارک کنید.

خمیر حرارتی را دوباره اعمال کنید

اگر خنک کننده CPU را ارتقا دهید، باید خمیر حرارتی را جایگزین کنید. اما اگر خنک کننده CPU را ارتقا نمی دهید، این چیزی نیست که ممکن است به ذهن شما خطور کند.

خمیر حرارتی برای همیشه ماندگار نیست. در طول سال ها و سال ها استفاده، می تواند خشک شود یا اثربخشی آن از بین برود. اگر خمیر حرارتی شما با خشک شدن کمی منقبض شود، ممکن است چندان مشکلی به نظر نرسد، اما هر ذره تماس بین CPU و/یا تراشه های GPU و دستگاه خنک کننده آنها بسیار مهم است.

“Repasting” فرآیند تمیز کردن خمیر حرارتی قدیمی و استفاده از خمیر جدید است. این کار کمی بیشتر از پاک کردن گرد و غبار کامپیوتر شما نیاز دارد، اما می توانید یک لوله خمیر حرارتی با کیفیت بالا را با کمتر از ده دلار تهیه کنید.

قابلیت اتصال را با دانگل های USB و کارت های توسعه ارتقا دهید

گاهی اوقات انگیزه ما برای ارتقاء این نیست که رایانه برای انجام آنچه می‌خواهیم خیلی کند است، بلکه این است که به سادگی فاقد پورت‌ها یا استانداردهای اتصال لازم است.

به عنوان مثال، اگر تقریباً همه دستگاه‌های شما اکنون از کانکتورها و کابل‌های USB-C استفاده می‌کنند، ممکن است آزاردهنده باشد که رایانه قدیمی شما با درگاه‌های USB اصلی گیر کرده است. خوشبختانه، اضافه کردن پورت‌های USB به رایانه رومیزی با کارت توسعه ارزان قیمت مانند این مدل که شامل پورت‌های USB 3.0 و USB-C است، آسان است.

همین امر در مورد مواردی مانند عدم اتصال بلوتوث یا Wi-Fi نیز صدق می کند. فرض کنید می خواهید از لوازم جانبی بلوتوث با رایانه قدیمی خود استفاده کنید اما از بلوتوث پشتیبانی نمی کند. مشکلی نیست، افزودن بلوتوث به رایانه شخصی به سادگی خرید یک آداپتور بلوتوث ارزان است.

همین امر در مورد افزودن Wi-Fi نیز صدق می کند – آداپتورها ارزان و فراوان هستند. می‌توانید بدون آن (یا با سخت‌افزار Wi-Fi قدیمی) وای‌فای را با افزودن یک آداپتور USB یا یک کارت Wi-Fi اختصاصی به رایانه اضافه کنید. فقط به این دلیل که رایانه شما از وای فای 6 قدیمی است، به این معنی نیست که نمی توانید کمی آن را ارتقا دهید.

مانیتور و سایر لوازم جانبی را تعویض کنید

من بیش از چند لپ تاپ قدیمی آویزان دارم که از نقطه نظر قدرت پردازش خام و عملکرد، عمر زیادی در آنها باقی مانده است. اما کیفیت و اندازه صفحه نمایش و همچنین ساختار فیزیکی لپ تاپ (صفحه کلید ارزان قیمت، ترک پد عمومی و غیره) همگی چیزهای زیادی را برای شما باقی می گذارد.

ممکن است در مورد لپ‌تاپ یا دسک‌تاپ قدیمی‌تان چیزی شبیه به این داشته باشید: اینکه لزوماً سرعت باز شدن یک برنامه خاص نیست که شما را به فکر یک رایانه جدید می‌اندازد، بلکه صفحه‌نمایش کسل‌کننده، صفحه‌کلید درهم و برهم یا مسائل دیگر است که وجود ندارد. ارتباط مستقیمی با سخت افزار داخلی ندارد. اگر استفاده از ماوس و صفحه کلید قدیمی شما ناخوشایند است، ارزش خرید یک ماوس و صفحه کلید جدید را دارد. زندگی برای اشتباهات یک موش فرسوده بسیار کوتاه است.

مانیتورها در طول سال‌ها پیشرفت قابل‌توجهی داشته‌اند، و ارزش آن را دارد که آن مانیتور قدیمی را با یک مدل جدیدتر جایگزین کنید یا لپ‌تاپ‌تان را به پایه متصل کنید تا بتوانید از صفحه کلید، ماوس و مانیتور مناسب استفاده کنید. اگر از صفحه‌کلید کوچک و صفحه‌ی مات لپ‌تاپ قدیمی‌تان رها شوید، احتمالاً بیشتر از استفاده از آن لذت خواهید برد.

به روز رسانی مانیتور در مقایسه با مثلاً پاک کردن گرد و غبار رایانه یا برداشتن یک SSD 50 دلاری ارزان نیست، اما یک ارتقا عالی است و برخلاف به روز رسانی های خاص دستگاه (مانند RAM که فقط در لپ تاپ قدیمی شما کار می کند، اما نه جایگزینی در آینده) می توانید از مانیتور و همچنین ماوس و صفحه کلید جدید با هر رایانه یا لپ تاپ در آینده استفاده کنید.

با این حال، هر چند به لیست نکات ما نزدیک شوید، مطمئن هستیم که می‌توانید کمی عملکرد بیشتر را از سخت‌افزار قدیمی خود کم کنید. شاید تمام چیزی که کامپیوتر قدیمی شما نیاز دارد یک SSD و مقداری رم اضافی باشد تا به شما کمک کند تا سوالاتی مانند “آیا باید یک کامپیوتر جدید برای ویندوز 12 بخرم؟” ملاحظات جدی هستند.

سایت محتوا مارکتینگ

برای دیدن مطالب آموزشی بیشتر در زمینه سخت افزار و نرم افزار اینجا کلیک کنید!

توسط psychen

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *