جاستین دوینو / How-To Geek

ساختن اولین رایانه شخصی شما می تواند دلهره آور باشد. شما انواع آموزش‌ها را تماشا کرده‌اید و انواع راهنماها را خوانده‌اید، اما به دلایلی، نگران این هستید که هنوز ممکن است به نحوی همه چیز را به هم بزنید. در اینجا رایج ترین اشتباهاتی است که مبتدیان مرتکب می شوند، بنابراین می توانید در زمان شروع ساختن از آنها اجتناب کنید.

بررسی نکردن ابعاد/سازگاری قبل از خرید

این یکی از اشتباهاتی است که قبل از شروع واقعی فرآیند ساخت اتفاق می افتد. شما می روید و لیست قطعات خود را جمع می کنید، همه آنها را می خرید، و آنها را در آستانه منزل خود می گیرید… فقط متوجه می شوید که محلول خنک کننده مایع AIO که خریداری کرده اید در واقع در مورد شما مناسب نیست. یا مادربردی که خریده اید برای کیس شما خیلی بزرگ است. یا یک CPU AMD Ryzen 7000 را با استفاده از سوکت AM5 جدید خریداری کرده اید و متوجه می شوید که مادربردی که خریداری کرده اید فقط از تراشه های قدیمی AM4 استفاده می کند.

می‌توانید از ابزارهایی مانند PCPartPicker برای جلوگیری از این اتفاق استفاده کنید، زیرا به‌طور خودکار همه انتخاب‌های شما را برای سازگاری بررسی می‌کند. با این حال، در نهایت، این وظیفه ای است که باید فعالانه در رأس آن باشید. قبل از خرید همه چیز را سه بار بررسی کنید. و البته، اگر قبلاً این اشتباه را مرتکب شده اید، چاره ای ندارید جز اینکه آنچه خریداری کرده اید را برگردانید و برای خرید قطعه صحیح، وجه را پس بگیرید.

عدم برداشتن پلاستیک زیر هیت سینک CPU

مادربرد در MSI Trident
هانا استرایکر / How-To Geek

برای همه واضح نیست، اما بسیاری از خنک‌کننده‌های پردازنده، چه خنک‌کننده‌های هوا یا خنک‌کننده مایع، با یک لایه پلاستیکی از پیش نصب شده درست در هیت سینک عرضه می‌شوند. بسیاری از تولید کنندگان آن را بسیار قابل مشاهده می کنند تا کاربران بتوانند آن را حذف کنند، اما اشتباهات ممکن است از بین بروند.

قبل از نصب باید آن را حذف کنید. در غیر این صورت، لایه پلاستیکی اجازه نمی دهد گرما از CPU به هیت سینک منتقل شود. هیچ مقدار خمیر حرارتی شما را از فاجعه آتشینی که در پی خواهد آمد نجات نخواهد داد.

نصب نکردن هیت سینک/کولر CPU به درستی

این یکی از مواردی است که ممکن است کمی مشکل باشد، اما زمانی که یک هیت سینک CPU را روی یک پردازنده نصب می کنید، برای اطمینان از حداکثر انتقال حرارت باید کاملاً محکم نصب شود.

روش صحیح انجام آن بسته به خود کولر متفاوت خواهد بود، اما اگر کولر با هر گونه سخت افزار نصب اضافی همراه باشد، شما نیاز برای نصب صحیح آن جزوه دستورالعمل همراه کولر را به طور کامل دنبال کنید و هیچ مرحله ای را نادیده نگیرید – و مهمتر از آن، هیچ پیچی را نادیده نگیرید.

اگر نیاز به پیچ کردن هیت سینک دارید، باید پیچ ​​ها را به شکل X محکم کنید تا از اعمال فشار به طور یکنواخت در CPU اطمینان حاصل کنید.

استفاده از خمیر حرارتی خیلی زیاد/خیلی کم

CPU اینتل در سوکت خود نشسته است
جیسون فیتزپاتریک / How-To Geek

به عنوان یک مبتدی، احتمالاً در مورد مقدار (یا کم) خمیر حرارتی که باید استفاده کنید مطمئن نیستید. برخی از افراد تمایل دارند خمیر حرارتی را به طور کامل انجام دهند و طوری به آن عمل کنند که گویی در حال بستن یک کیک هستند، در حالی که برخی دیگر، با دانستن اینکه باید از آن اجتناب کنند زیرا این عمل بد است، در نهایت کار برعکس را انجام می دهند و آنقدر کم استفاده می کنند که به درستی کافی نیست. سرد.

شما باید مقدار مناسب را اعمال کنید. یا یک خمیر حرارتی را دقیقاً در وسط IHS قرار دهید، تقریباً به اندازه یک نخود، یا آن را به صورت یک الگو استفاده کنید – شاید به صورت X، به صورت سه خط یا چندین نقطه.

عدم نصب I/O Shield

این موردی است که حتی سازندگان رایانه شخصی با تجربه نیز احتمالاً در آن مقصر هستند. مادربرد خود را نصب کردید، چیزها را به هم می‌زنید، و آماده می‌شوید که همه کابل‌های PSU را وصل کنید – فقط متوجه می‌شوید که فراموش کرده‌اید محافظ ورودی/خروجی را نصب کنید. اکنون، شما یک سوراخ بزرگ در پشت کیس خود دارید.

سپر ورودی/خروجی مانند گذشته ضروری نیست، اما اگر آن را نصب نکنید، کامپیوتر شما ممکن است عجیب به نظر برسد. باید داخلش کنی قبل از نصب مادربرد، زیرا باید آن را از داخل کیس نصب کنید تا خارج.

مربوط: 5 نکته برای ساخت اولین رایانه شخصی

شکستن هدر USB

اسلات های PCIe، اسلات های PCI و سایر قطعات الکتریکی روی مادربرد.

این یکی می تواند دردناک باشد، اما اگر به اندازه کافی مراقب نباشید ممکن است اتفاق بیفتد. شما سعی کردید هدر USB کیس خود را به مادربرد خود وصل کنید، اما کمی دست و پا چلفتی بودید و در نهایت آن را شکستید. حتی برای متخصصان نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

ممکن است اتصال آن سخت باشد، اما همچنان باید مراقب نحوه انجام آن و میزان نیرویی که اعمال می کنید باشید.

نصب فن های خود به عقب

فن های رایانه شخصی ساخته شده اند تا به هر دو صورت نصب شوند. واقعاً هیچ راه درست یا غلطی برای نصب آنها وجود ندارد، اما از آنجایی که تیغه ها فقط به یک طرف می چرخند، می توانند هوا را به داخل رایانه فشار دهند یا هوا را بیرون بکشند.

با این حال، راه شما نصب آنها می تواند معکوس باشد اگر شما این را نمی دانید. به عنوان مثال، اگر فن های جلویی رایانه شخصی خود را در جهت کشش نصب کنید، می تواند باعث شود که فن های شما اصلاً هوا را به رایانه شما فشار ندهند، که واقعاً برای حرارتی ها خوب نیست.

قرار دادن رم خود در اسلات های اشتباه

نمای نزدیک از یک مادربرد MSI.
جیسون فیتزپاتریک / How-To Geek

یک اشتباه رایج این است که فرض کنیم همه اسلات های RAM برابر هستند. از نظر فنی، صرف نظر از اینکه استیک های رم خود را در کدام اسلات رم قرار دهید، توسط رایانه شخصی شما شناسایی می شوند و کار خواهند کرد.

با این حال، اگر اسلات های اشتباهی را انتخاب کنید – برای مثال، اگر چهار اسلات رم دارید و دو اسلات رم در دو اسلات اول یا دو اسلات میانی قرار می دهید – عملکرد را روی میز باقی می گذارید. این به این دلیل است که از حالت دو کاناله استفاده نخواهید کرد. به طور دقیق، شما با مشکل مواجه نخواهید شد، اما رم شما در حالت تک کاناله کار می کند، به این معنی که عملکرد 50 درصدی خواهید داشت. خوب نیست.

دفترچه راهنمای مادربرد باید اسلات های بهینه برای قرار دادن رم را به شما بگوید، اما معمولاً یا 1 و 3 یا 2 و 4 است. اساساً، یک اسلات خالی بین هر دو استیک رم خود بگذارید. به این ترتیب، از حالت دو کاناله استفاده خواهید کرد.

نصب نکردن Standoff های مادربرد

هنگامی که برای اولین بار کیس رایانه شخصی خود را باز می کنید، متوجه سوراخ هایی در داخل آن می شوید که می خواهید در مادربرد خود قرار دهید. با این حال، شما نباید فقط به شهر بروید و مستقیماً شروع به پیچاندن مادربرد خود در این سوراخ ها کنید.

اگر مادربرد خود را به داخل فلزی رایانه شخصی خود پیچ ​​کنید، می تواند باعث ایجاد شورت شود که در نهایت می تواند سخت افزار شما را از بین ببرد. درعوض، قرار است در سوراخ‌های داخل کیس رایانه‌تان، موانعی ایجاد کنید. به این ترتیب مادربرد کمی بلند می شود و به پشت بدنه فلزی شما برخورد نمی کند. این گیره‌ها داخل کیسه پر از پیچ در جعبه مادربرد شما قرار می‌گیرند، بنابراین قبل از نصب مادربرد در کیس، مطمئن شوید که آنها را انتخاب کرده و نصب کنید.

کم هزینه کردن در PSU شما

منبع تغذیه 650 وات در MSI Trident
هانا استرایکر / How-To Geek

در نهایت، این احتمالاً یکی از فاجعه بارترین اشتباهاتی است که یک تازه وارد می تواند انجام دهد. تو باید نه هنگام خرید منبع تغذیه اهمیت منبع تغذیه خود را دست کم بگیرید.

اگر منبع تغذیه خود را ارزان بخرید، ممکن است سخت افزار خود را به خطر بیندازید – یک منبع تغذیه با کیفیت پایین برای رساندن برق مناسب به همه اجزای شما مشکل دارد و این می تواند فاجعه بار باشد. شما ممکن است با یک کامپیوتر مرده مواجه شوید.

وقتی در حال خرید قطعات هستید، میزان مصرف برق را در نظر بگیرید، و کمی به آن دقت کنید (اگر کامپیوتر شما قرار است از 700 وات برق استفاده کند، بهتر است حداقل یک منبع تغذیه 850 واتی داشته باشید. ) و آن را بخرید. همچنین، مطمئن شوید که منبع تغذیه حداقل 80+ دارای درجه برنز باشد، و در حالت ایده آل، طلای 80+ یا بهتر (پلاتین، تیتانیوم) را هدف قرار دهید.

ممکن است کمی گران‌تر یا گران‌تر باشد، اما همچنان باید برای خرید آن تلاش کنید. هرگز در PSU خود کم خرج نکنید.

سایت محتوا مارکتینگ

برای دیدن مطالب آموزشی بیشتر در زمینه سخت افزار و نرم افزار اینجا کلیک کنید!

توسط psychen

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *