دانیل جدزورا/Shutterstock.com

طرح‌های تلویزیون مدرن نازک و باریک هستند، که به این معنی است که صدا تبدیل به یک فکر بعدی شده است. در حال حاضر اکثر مجموعه ها از بلندگوهایی با شلیک رو به پایین یا عقب استفاده می کنند که برای ارائه صدای بزرگ بسیار کوچک هستند. ارزان ترین و ساده ترین راه حل، سرمایه گذاری در نوار صوتی است.

کیفیت تصویر تلویزیون های مدرن بهتر از هر زمان دیگری است، بنابراین حیف است که در مورد کیفیت صدا هم همینطور نباشد. پس چگونه به اینجا رسیدیم و برای رفع مشکل چقدر باید هزینه کنید؟

بلندگوهای تلویزیون مدرن به ندرت رو به جلو هستند

به اکثر تلویزیون ها نگاهی بیندازید و دلیل صدای ضعیف باید مشخص باشد. تغییر صنعت به سمت حاشیه‌های کوچک‌تر و طرح‌های نازک‌تر به این معنی است که در اکثر طرح‌ها جایی برای بلندگوهای جلو وجود ندارد. اگر هیچ بلندگوی (یا مشبکی که پشت آن بلندگوها قرار دارد) را نمی بینید، بلندگوها رو به شما نیستند.

در عوض، سازندگان به بلندگوهایی متکی هستند که از پایین پنل به سمت پایین یا از پشت تلویزیون به سمت عقب شلیک می‌کنند. این بدان معنی است که صدا قبل از اینکه به شما برسد از واحد سرگرمی یا دیوار پشت تلویزیون شما منعکس می شود که انواع متغیرها را معرفی می کند.

در مورد بلندگوهای رو به پایین، فاصله بین تلویزیون و واحد سرگرمی می تواند به شدت بر صدا تأثیر بگذارد. اگر واحد سرگرمی ندارید و به جای آن تلویزیون خود را روی دیوار نصب کرده اید، صدا مستقیماً روی زمین پخش می شود.

تلویزیون ال جی QNED Mini LED 8K
ال جی

مبلمان نرم صدا را ضعیف می کند. اگر بلندگوهای عقب شما به پرده برخورد می کنند یا بلندگوهای رو به پایین شما مستقیماً به سمت تخت یا فرش شلیک می کنند، پارچه بیشتر صدا را بدون اینکه به شما برسد جذب می کند. شما می توانید از این افکت به نفع خود برای کم کردن ریورب استفاده کنید، اما برای بسیاری از بلندگوهای تلویزیونی مدرن ایده آل نیست.

می‌توانید از ابزار جدول RTINGS برای رتبه‌بندی تلویزیون‌ها بر اساس پاسخ فرکانسی و سطوح اعوجاج هنگام صدا استفاده کنید، تا تصور کنید کدام تلویزیون‌ها بهترین صدا را دارند. به خاطر داشته باشید که اندازه گیری پاسخ فرکانسی و کیفیت صدای درک شده دو چیز متفاوت هستند. سخت است بدانید که آیا انتظارات شما برآورده می شود یا خیر، وقتی که تمام آنچه که به آن نگاه می کنید یک برگه مشخصات است.

بلندگوهای تلویزیون برای صدای بزرگ خیلی کوچک هستند

داشتن بلندگوهایی که مستقیماً رو به شما نیستند می تواند به طور قابل توجهی بر وضوح صدایی که می شنوید تأثیر بگذارد، اما اندازه بلندگوهای موجود در اکثر مدل ها نیز یک مشکل است. این امر به ویژه در عدم پاسخگویی باس مشهود است زیرا باس برای تأثیرگذاری به ساب ووفرهای بزرگتر نیاز دارد.

بلندگوهای بزرگتر به معنای صدای بزرگتر هستند، در حالی که بلندگوهای کوچکتر معمولاً با صدای “قلع” که فاقد عمق و گرد بودن است همراه هستند. همه این موارد عاملی در نتیجه نهایی ناامیدکننده هستند و تجربه صوتی را برای شما به ارمغان می‌آورند که شفافیت ندارد زیرا بلندگوها روبه‌روی شما نیستند، و همچنین فاقد تأثیرگذاری است زیرا فضای کافی برای بلندگوهایی که پاسخ باس تأثیرگذار تولید می‌کنند وجود ندارد.

تلویزیون تراس سامسونگ.
سامسونگ

حتی اگر تلویزیون شما بیس بهتری داشته باشد، ممکن است با مشکل دیگری روبرو شوید: صدای تق تق از شاسی تلویزیون. این مشکل دیگری را برای تولید کنندگان ایجاد می کند که باید از مواد با کیفیت بالاتر استفاده کنند و قیمت را بالا ببرند. سایت What Hi-Fi از صدای خفیف باس در C2 OLED 2022 LG شکایت کرد، حتی اگر تلویزیون در ابتدا با بلندگوهای نسبتا ضعیفی عرضه شود.

درک اینکه چرا تلویزیون‌ها اینقدر کوتاه می‌آیند زمانی که برخی از لپ‌تاپ‌ها مانند مک‌بوک پرو اپل و خط XPS دل بسیار چشمگیر به نظر می‌رسند، دشوار است. مهم است که این موارد مشابه را با هم مقایسه نکنید. نشستن در مقابل لپ تاپ با فاصله دید توصیه شده از تلویزیون شما کاملاً متفاوت است.

یک تلویزیون فضای بسیار بزرگتری برای پر کردن دارد و صدا برای شنوندگان متعدد در نظر گرفته شده است. برای یک لپ‌تاپ، فقط فضایی که مستقیماً در جلوی نمایشگر قرار دارد باید صدای خوبی داشته باشد. بسیاری از لپ‌تاپ‌ها درست مانند تلویزیون‌ها کوتاه می‌آیند، و این به خاطر همین مشکل است: فضای محدود برای بلندگوهای کوچک که از دید دور نگه داشته می‌شوند.

چگونه بلندگوهای ضعیف تلویزیون را تعمیر کنیم

مقرون به صرفه ترین راه حل استفاده از تنظیمات استریویی است که از قبل دارید. بلندگوهای متصل به یک استریوی خانگی تقریباً مطمئناً بزرگتر از بلندگوهای تلویزیون شما هستند و می توانید آنها را طوری قرار دهید که مستقیماً رو به شما باشند. فقط توجه داشته باشید که بسیاری از تلویزیون های مدرن فاقد خروجی صدای آنالوگ هستند، بنابراین گیرنده شما به ورودی دیجیتالی مطابق با ورودی تلویزیون شما مانند S/PDIF یا خروجی نوری نیاز دارد.

اگر به دنبال یک راه حل مقرون به صرفه هستید، یک نوار صوتی را در نظر بگیرید. حتی یک نوار صوتی ارزان مانند Roku Streambar تجربه شنیداری بهتری را نسبت به اکثر بلندگوهای تلویزیون ارائه می دهد، با گزینه ای میان رده مانند Sonos Beam نتایج چشمگیری را در یک بسته نسبتا کوچک ارائه می دهد.

Sonos Beam (Gen 2)

اگر از خرج کردن کمی بیشتر خوشحال هستید، می‌توانید یکی از بهترین نوارهای صوتی موجود در بازار مانند Sonos Arc را با بلندگوهای رو به بالا برای پشتیبانی از Dolby Atmos انتخاب کنید. برای بهترین نتایج، مطمئن شوید که نوار صوتی شما می‌تواند با استفاده از ARC (کانال بازگشت صدا) در مدل‌های قدیمی‌تر یا استاندارد eARC جدیدتر در تلویزیون‌های جدیدتر، با کابل HDMI به تلویزیون شما متصل شود.

Sonos Arc

اگر بودجه، فضا و زمان لازم برای سرمایه گذاری دارید، نمی توان یک راه اندازی فراگیر واقعی مانند سیستم 7.1 یا 5.1 را شکست داد. شما به گیرنده ای نیاز دارید که با هر استانداردی که می خواهید از آن استفاده کنید (مانند Dolby Atmos، DTS، DTS:X و غیره) سازگار باشد. همچنین باید مطمئن شوید که تلویزیون شما از استانداردهای یکسانی پشتیبانی می کند یا حداقل صدا را “عبور” می کند (مثلاً OLED های ال جی از DTS عبور نمی کنند).

برخی از تلویزیون ها دارای بلوتوث داخلی هستند که امکان استفاده از هدفون های بی سیم را فراهم می کند. این می تواند یک تجربه تماشای همه جانبه را فراهم کند، اما اگر یک اتاق کامل پر از افراد دارید، ایده آل نیست. برای یک تجربه سیمی، یک آمپر هدفون یا DAC نسبتا ارزان که به یک خروجی آنالوگ یا دیجیتال موجود متصل است نیز کار خواهد کرد.

اگر شما یکی از معدود کاربران Apple TV هستید، می‌توانید از AirPods نیز استفاده کنید یا HomePod یا HomePod mini را پیوند دهید (به صورت جفت، برای صدای واقعی استریو و سینمای خانگی). این فقط برای محتوایی که با Apple TV تماشا می کنید کار می کند.

نرم افزار فقط برای رفع مشکل تلاش می کند

بسیاری از تولیدکنندگان تلویزیون از چند ترفند برای تقویت صدای ضعیف استفاده می کنند. این تنظیمات از تنظیمات اکولایزر که شفافیت را به دیالوگ می‌افزایند تا پیش‌تنظیم‌های صدای فراگیر مجازی که سعی در تقلید از تنظیمات سینمای خانگی واقعی دارند، متغیر است.

شما باید با حالت های مختلف صدای تلویزیون خود بازی کنید تا ببینید آیا هر یک از این حالت ها تجربه شما را بهبود می بخشد یا خیر، اما انتظار معجزه نداشته باشید. اگر به نوار صوتی، راه‌اندازی سینمای خانگی یا با استفاده از تنظیمات استریویی که از قبل دارید ارتقا دهید، تجربه شما همچنان بهتر خواهد بود.

به دنبال تلویزیون جدید هستید؟ بیاموزید هنگام خرید به چه چیزهایی توجه کنید. همچنین می‌توانید بهترین تلویزیون‌های OLED، بهترین تلویزیون‌های QLED، بهترین تلویزیون‌های مقرون‌به‌صرفه و بهترین تلویزیون‌های بازی را بررسی کنید.

سایت محتوا مارکتینگ

برای دیدن مطالب آموزشی بیشتر در زمینه سخت افزار و نرم افزار اینجا کلیک کنید!

توسط psychen

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *