apple music vs amazon music


اپل و آمازون غول های فناوری هستند، اما کدام یک پخش موسیقی بهتری ارائه می دهند؟ ما همه چیز را در این نقد موزیک اپل در مقابل آمازون موزیک توضیح خواهیم داد.

اپل و آمازون دو تا از بزرگترین شرکت های فناوری در جهان هستند. اگرچه موسیقی در زمان تاسیس آنها هرگز در قلب هیچ یک از مشاغل نبود، اما نقش مهمی در رشد هر دو شرکت داشته است. امروزه، هم اپل و هم آمازون خدمات پخش موسیقی مشابه Spotify ارائه می دهند که به شما امکان دسترسی به کاتالوگ عظیمی از آهنگ ها را می دهد.

خدمات پخش موسیقی از این دو غول چگونه مقایسه می شود؟ در این مقایسه جانبی Apple Music و Amazon Music نگاهی دقیق خواهیم داشت.

اپل موزیک در مقابل آمازون موزیک: کاتالوگ

هر دو سرویس پخش موسیقی دارای فهرستی از بیش از 100 میلیون آهنگ هستند. روزهای انتشار موسیقی تنها بر روی یک پلتفرم خاص تا حد زیادی پشت سر گذاشته شده است، بنابراین باید انتظار داشته باشید که موسیقی مورد نظر خود را در هر دو پلتفرم گوش کنید.

آمازون موزیک همچنین شامل مجموعه گسترده ای از پادکست ها در برنامه است در حالی که اپل پادکست های خود را در برنامه اختصاصی پادکست میزبانی می کند.

Apple Music در مقابل Amazon Music: Discovery

اگر می خواهید موسیقی جدیدی کشف کنید، هر دو سرویس می توانند در انجام این کار به شما کمک کنند. آمازون موزیک یک My Discovery Mix را با مجموعه‌ای از آهنگ‌هایی که فکر می‌کند بر اساس سابقه شنیداری‌تان دوست دارید، ارائه می‌کند. لیست پخش هر دوشنبه به روز می شود. همچنین موسیقی دیگری را که ممکن است دوست داشته باشید پیشنهاد می کند.
موسیقی آمازون که ممکن است دوست داشته باشید

Apple Music یک میکس موسیقی جدید توسط هنرمندانی دارد که الگوریتم‌ها فکر می‌کنند شما دوست دارید. این لیست پخش هر جمعه به روز می شود.
موسیقی اپل ساخته شده برای شما

هر دو سرویس همچنین لیست های پخش انتخاب شده برای ژانرهای خاص مانند آهنگ های پاپ و لیست های پخش را برای هنرمندان خاص با مجموعه ای از محبوب ترین موسیقی خود ارائه می دهند.

اپل موزیک همچنین ایستگاه‌های رادیویی به سبک سنتی را ارائه می‌کند که موسیقی را در زمان واقعی با مجریانی که آهنگ‌ها را معرفی می‌کنند پخش می‌کنند. آمازون موزیک سرویس مشابهی را ارائه می دهد که در آن ایستگاه های منتخب را می توان در حالت DJ همراه با تفسیر و داستان هایی در مورد موسیقی در حال پخش پخش کرد.

Apple Music در مقابل Amazon Music: کیفیت صدا

Apple Music به طور پیش فرض کل کاتالوگ خود را در AAC (Advanced Audio Codec) ارائه می دهد. با این حال، می‌توانید صدای بدون اتلاف را که از کدک صوتی Apple Lossless (ALAC) خود اپل استفاده می‌کند، روشن کنید. کل کاتالوگ در 16 بیت/44.1 کیلوهرتز (که اپل آن را Lossless Audio می نامد) همراه با مقداری موسیقی در 24 بیت/192 کیلوهرتز (صدای بدون افت با وضوح بالا) در دسترس است.

آمازون موزیک نیز گزینه‌های مشابهی را ارائه می‌کند، با آمازون موزیک از FLAC (کدک صوتی بدون افت رایگان). صدای بدون افت با عنوان HD با فرکانس 16 بیت/44.1 کیلوهرتز و Ultra HD که 24 بیت/192 کیلوهرتز است مشخص می شود.
صدای بدون افت موزیک آمازون

با این حال، پخش صدای بدون افت از داده های بسیار بیشتری استفاده می کند. اگر برنامه داده محدودی دارید، باید به خاطر داشته باشید. علاوه بر این، برای هر دو صدای Hi-Res Lossless و Ultra HD، به تجهیزات تخصصی نیاز دارید تا بتوانید موسیقی را با بالاترین وضوح پخش کنید.

هر دو سرویس همچنین دارای مقداری موسیقی در صدای فضایی هستند. این یک ترکیب سه بعدی از موسیقی است. به جای قرارگیری استریو که قسمت‌هایی از میکس را می‌توان به چپ یا راست جابه‌جا کرد، صدای فضایی آن‌ها را در یک طرح‌بندی سه‌بعدی قرار می‌دهد تا احساس کنید می‌توانید صدای نواختن درامر را درست در سمت چپ خود بشنوید، در حالی که خواننده درست در مقابل شما آواز می‌خواند. .

صدای فضایی apple music

اپل صدای فضایی را بر اساس فناوری صدای فراگیر Dolby Atmos ارائه می دهد. آمازون موزیک همچنین موسیقی را به صورت صوتی فضایی با آهنگ هایی که از Dolby Atmos و 360 Reality Audio سونی استفاده می کنند، ارائه می دهد. برای هر دو سرویس، باید از دستگاه های پشتیبانی شده برای استفاده از صدای مکانی استفاده کنید.

Apple Music در مقابل Amazon Music: Devices

Apple Music در همه دستگاه های Apple شما در دسترس است. می توانید در iPhone، iPad، Apple Watch، Apple TV، Mac و HomePod گوش دهید. علاوه بر این، Apple Music در اندروید، رایانه شخصی، کنسول‌های بازی، دستگاه‌های Roku، تلویزیون‌های هوشمند، Sonos و Google Nest نیز موجود است. همچنین می توانید از طریق دستگاه های Amazon Echo خود از Apple Music استفاده کنید.

آمازون موزیک در تمامی دستگاه‌های Amazon Echo و همچنین Fire TV و تبلت‌های Fire در دسترس است. همچنین در دستگاه‌های iOS و اندروید، مک و رایانه شخصی، کنسول‌های بازی، تلویزیون‌های هوشمند، دستگاه‌های Roku و Sonos نیز موجود است.

Apple Music در مقابل Amazon Music: ویژگی های اضافی

اپل موزیک و آمازون موزیک بسیاری از ویژگی های مشابه را ارائه می دهند، اما برخی از ویژگی های منحصر به فرد برای هر سرویس وجود دارد.

اشتراک Apple Music شامل برنامه Apple Music Classical است که فقط بر روی موسیقی کلاسیک متمرکز است. این یک روش موثر برای یافتن و گوش دادن به آثار کلاسیک مورد علاقه شما است.

موسیقی کلاسیک سیب

همچنین Apple Music Sing وجود دارد، قابلیتی که به شما امکان می دهد آواز آهنگ های سازگار را کم یا کاملا حذف کنید تا آهنگ های کارائوکه خود را ایجاد کنید. Apple Music Replay یک لیست پخش و آماری از عادات گوش دادن شما برای کل سال ایجاد می کند. این شبیه به ویژگی محبوب Spotify Wrapped است.

آمازون موزیک چیزی را ارائه می دهد که Apple Music نمی تواند – یک سطح رایگان. و اگر قبلاً مشترک آمازون پرایم شده اید، اکنون به کل کاتالوگ آمازون موزیک دسترسی دارید، اگرچه شرایطی وجود دارد که در زیر توضیح خواهیم داد.

اپل موزیک در مقابل آمازون موزیک: قیمت

هر دو شرکت خدمات پخش موسیقی را با قیمت های مشابه ارائه می دهند. قیمت گذاری با آمازون موزیک کمی پیچیده تر می شود، زیرا قیمتی که می پردازید بستگی به این دارد که آیا عضو Amazon Prime هستید یا خیر.

طرح های رایگان

آمازون موزیک یک سطح رایگان بسیار ابتدایی را ارائه می دهد. شما می توانید لیست های پخش انتخابی را پخش کنید، اما قبل از غیرفعال شدن عملکرد، فقط می توانید دو بار از آهنگ ها رد شوید. اگر سعی کنید محتوای دیگری را پخش کنید، یک “ایستگاه بر اساس انتخاب خود” دریافت خواهید کرد که باز هم محدودیت دو پرش دارد. بنابراین شما می توانید موسیقی پخش کنید، اما در انتخاب خود بسیار محدود هستید.

Apple Music هیچ سطح رایگان ارائه نمی دهد. اگر می‌خواهید گوش کنید، به اشتراک پولی نیاز دارید.

طرح های فردی

Apple Music برای اشتراک Apple Music Individual اشتراک اولیه 10.99 دلار / 10.99 پوند در ماه دارد. شما تمام ویژگی های Apple Music، از جمله دسترسی به کاتالوگ کامل، و همچنین ویژگی های اضافی مانند Apple Music Classical و Apple Music Sing را دریافت می کنید.

در مقایسه، برنامه های آمازون کمی پیچیده تر است. این به این دلیل است که دو نوع برنامه جداگانه وجود دارد و بسته به اینکه عضو آمازون پرایم باشید، قیمت‌های متفاوتی را پرداخت خواهید کرد.

اول از همه، اعضای Amazon Prime به صورت رایگان Amazon Music Prime را دریافت می کنند. اکنون به کتابخانه کامل بیش از 100 میلیون آهنگ دسترسی دارید. هزینه اشتراک Amazon Prime 14.99 دلار در ماه یا 139 دلار در سال (8.99 پوند در ماه یا 95 پوند در سال در بریتانیا) است. این شامل مزایایی مانند تحویل رایگان در بسیاری از سفارشات محصول و دسترسی به Prime Video است.

با این حال یک گرفتاری وجود دارد. به عنوان یکی از اعضای Amazon Music Prime، وقتی هنرمند، آلبوم یا لیست پخشی را که می‌خواهید پخش کنید انتخاب می‌کنید، فقط می‌توانید آن محتوا را در حالت Shuffle پخش کنید. بدتر از آن، هنرمند، آلبوم یا لیست پخشی که انتخاب کرده‌اید با «آهنگ‌های مشابه» دیگری که از هنرمندان یا آلبوم‌های مختلف هستند، درهم می‌آیند. اگر آهنگی وجود دارد که مایل به شنیدن آن نیستید، می توانید آن را رد کنید، اما محدودیت 6 پرش در ساعت وجود دارد. پس از آن، شما در گوش دادن به هر آهنگی که الگوریتم ها تصمیم می گیرند به سمت شما پرتاب کنند، گیر کرده اید.
پخش موسیقی آمازون

لیست های پخش انتخابی نیز وجود دارد که به آنها می گویند دسترسی کامل لیست های پخش آنها به شما اجازه می دهند هر آهنگی را پخش کنید، لیست پخش را به ترتیب پخش کنید و پرش های نامحدودی داشته باشید. همچنین می توانید این لیست های پخش را برای گوش دادن آفلاین دانلود کنید. در دستگاه‌های صوتی مانند Echo Dot، این لیست‌های پخش فقط در حالت زدن در دسترس هستند و همان محدودیت شش پرش دارند.

اگر می‌خواهید موسیقی پخش شده را انتخاب کنید، باید به Amazon Music Unlimited ارتقا دهید. اگر عضو آمازون پرایم نباشید، طرح فردی 10.99 دلار در ماه است. اگر قبلاً برای آمازون پرایم پرداخت کرده اید، همچنان باید ماهانه 8.99 دلار اضافی / 8.99 پوند پرداخت کنید.

اعضای Amazon Music Unlimited از دسترسی کامل آنلاین و آفلاین به کل کاتالوگ لذت می برند. اعضا از هیچ حالت زدن مزاحم یا محدودیت‌های پرش لذت نمی‌برند. از صدای HD و بیش از 7 میلیون آهنگ با صدای Ultra HD پشتیبانی می کند.

برنامه های خانواده

هر دو سرویس طرح های خانوادگی ارائه می دهند که به شما امکان می دهد اشتراک خود را با حداکثر شش نفر مختلف به اشتراک بگذارید. هر حساب با کتابخانه های جداگانه دسترسی کامل خود را دریافت می کند و می توانید موسیقی را در حداکثر شش دستگاه به طور همزمان پخش کنید.
قیمت موزیک آمازون

یک برنامه خانوادگی Apple Music 16.99 دلار / 16.99 پوند در ماه هزینه دارد. برنامه خانواده نامحدود موسیقی آمازون 15.99 دلار / 16.99 پوند در ماه هزینه دارد، اگرچه اعضای آمازون پرایم می توانند سالانه 159 دلار قیمت بپردازند.

طرح های دانشجویی

هر دو سرویس همچنین اشتراک های کاهش یافته ای را برای دانشجویان تأیید شده ارائه می دهند. برای واجد شرایط بودن، باید وضعیت دانشجویی خود را از طریق یک سرویس اعتبار سنجی شخص ثالث تأیید کنید. برنامه دانشجویی نامحدود آمازون موزیک 5.99 دلار / 5.99 پوند در ماه هزینه دارد و طرح دانشجویی موسیقی اپل نیز به همان میزان است.

طرح های جایگزین

برای اشتراک های کم هزینه، اپل Apple Music Voice را ارائه می دهد. شما به کاتالوگ Apple Music دسترسی کامل دارید، اما فقط با درخواست از سیری می توانید موسیقی پخش کنید. برنامه آمازون Music Unlimited Single-Device Plan به شما این امکان را می دهد که به کاتالوگ کامل (شما حدس زدید) فقط یک دستگاه خاص Amazon Echo یا Fire TV دسترسی داشته باشید. هر دو سرویس 4.99 دلار / 4.99 پوند در ماه هستند.

Apple Music در مقابل Amazon Music: کدام را باید انتخاب کنید؟

هنگام مقایسه Apple Music و Amazon Music، شباهت های زیادی وجود دارد. در نهایت، تصمیم شما ممکن است به عوامل دیگری بستگی داشته باشد، مانند اینکه آیا قبلاً از دستگاه های اپل استفاده می کنید یا اشتراک آمازون پرایم دارید.

Apple Music چند ویژگی انحصاری ارائه می دهد که آمازون موزیک ندارد، اما برخی از آنها نسبتاً خاص هستند. هر دو سرویس آزمایشی رایگان ارائه می دهند، پس چرا هر دو را برای چرخش انتخاب نکنید و ببینید کدام را ترجیح می دهید؟

البته گزینه های دیگری نیز وجود دارد. ممکن است تصمیم بگیرید که دلایل خوبی برای ترجیح TIDAL وجود دارد، یا می خواهید از ایجاد لیست پخش مشترک در Spotify استفاده کنید. اگر در حال تغییر سرویس هستید، خبر خوب این است که راه‌هایی برای انتقال لیست‌های پخش از یک سرویس پخش جریانی به سرویس دیگر وجود دارد.سایت محتوا مارکتینگ

برای دیدن مطالب آموزشی بیشتر در زمینه سخت افزار و نرم افزار اینجا کلیک کنید!

توسط psychen

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *