NTUSER.DAT چیست؟ این یک فایل سیستمی ویندوز ضروری است که در مدیریت پروفایل کاربری شما استفاده می شود. در این راهنما در مورد آن بیشتر بدانید.

هنگامی که در پروفایل کاربری خود در ویندوز اسکرول می کنید، فایلی به نام آن را پیدا خواهید کرد NTUSER.DAT. از آنجایی که شما در حال خواندن این مطلب هستید، ممکن است تعجب کنید که NTUSER.DAT چیست. آیا می توان آن را حذف یا ویرایش کرد؟ مهمتر از همه، آیا این یک فایل امن است؟

فوراً به موارد مهم می رسیم. فایل NTUSER.DAT شامل تنظیمات و تنظیمات برگزیده برای هر کاربر است. این یک فایل امن است و، نه، باید باشد نه حذف شود (یا ویرایش شود).

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد NTUSER.DAT، کارهایی که انجام می دهد و چرا نباید از سیستم شما حذف شود یا به هیچ وجه ویرایش شود، به خواندن ادامه دهید.

NTUSER.DAT چیست؟

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه ویندوز تغییراتی را که در سیستم خود ایجاد می کنید ذخیره می کند و هر بار که کامپیوتر خود را بوت می کنید آنها را بارگذاری می کند؟ این کار با ذخیره تغییرات در فایل NTUSER.DAT انجام می شود.

هنگامی که ویندوز راه اندازی می شود، به طور خودکار آنها را بارگیری می کند، تغییر می دهد و آنها را در فایل NTUSER.DAT در نمایه کاربری شما ذخیره می کند. این بخشی از فرآیند بوت معمولی است.

NTUSER.DAT چیست؟

علاوه بر این، هر بار که تغییراتی در تنظیمات، برنامه های نصب شده یا تنظیمات برگزیده سیستم خود ایجاد می کنید، یک چاپگر یا دستگاه های دیگر اضافه می کنید، یا وضوح صفحه را تغییر می دهید، برای مثال، ویندوز تغییرات را در NTUSER.DAT ذخیره می کند.

دفعه بعد که وارد رایانه شخصی خود می شوید، ویندوز تغییرات فایل ntuser.dat را در حافظه بارگیری می کند و تنظیمات برگزیده شما در رجیستری بارگیری می شود. این فرآیند به شما این امکان را می دهد که برنامه ها و تنظیمات شخصی سازی منحصر به فرد را برای هر حساب کاربری در رایانه شخصی خود داشته باشید.

همچنین شایان ذکر است که NTUSER.DAT برای اولین بار با ویندوز 3.1 معرفی شد و از آن زمان تا کنون یکی از اجزای اصلی سیستم عامل ویندوز بوده است.

نمایه های کاربری چندگانه با NTUSER.DAT

قبل از معرفی فایل داده NTUSER.DAT، از چندین پروفایل کاربری پشتیبانی نمی شد. در عوض، هر بار که ویندوز را راه اندازی می کنید، دسکتاپ ها، برنامه ها و فایل های یکسانی را مشاهده می کنید.

با معرفی NTUSER.DAT، شاهد پشتیبانی از پروفایل های حساب کاربری شخصی سازی شده به صورت جداگانه بودیم. این بدان معناست که هر کاربر می تواند تصویر زمینه دسکتاپ، تم، برنامه ها و سایر تنظیمات خود را در همان سیستم بدون تأثیرگذاری بر سایر حساب های کاربری تنظیم کند.

چگونه NTUSER.DAT را در سیستم ویندوز خود پیدا کنید

در حالی که یافتن NTUSER.DAT ساده است، نباید آن را حذف یا ویرایش کنید، مگر اینکه یک مدیر سیستم باشید و بخواهید تغییرات سریعی در نمایه ایجاد کنید.

با این حال، اگر نمی دانید چه کار می کنید، آن را به حال خود رها کنید. انجام ویرایش‌های ntuser.dat می‌تواند باعث ایجاد مشکلات غیرقابل برگشتی در تنظیمات نمایه شما شود. قبل از شروع، باید فایل را در File Explorer قابل مشاهده کنید.

برای انجام این کار، باید ویندوز 11 را طوری تنظیم کنید که فایل ها و پوشه های مخفی را نشان دهد. اگر هنوز از ویندوز 11 استفاده نکرده اید، به جای آن فایل ها و پوشه های مخفی را در ویندوز 10 نشان دهید.

برای پیدا کردن NTUSER.DAT در ویندوز:

  1. میانبر صفحه کلید را فشار دهید کلید ویندوز + R برای راه اندازی اجرا کن گفتگوntuser.exe چیست؟
  2. عبارت زیر را تایپ کرده و کلیک کنید خوب یا ضربه بزنید وارد.
    %userprofile%

    ntuser.exe چیست؟

در پوشه پروفایل کاربری خود، NTUSER.DAT را پیدا خواهید کرد. توجه داشته باشید که ممکن است فایل های LOG را با هم مخلوط کنید. ویندوز ایجاد می کند ntuser.dat.LOG برای تهیه نسخه پشتیبان از تنظیمات قبلی خود ابتدا فایل را ثبت کنید.

هرگز NTUSER.DAT را حذف نکنید

اکنون که می‌دانید فایل چیست و چه کار می‌کند، اگر بر اهمیت فایل تأکید نکنیم، نادیده می‌گیریم. آن را حذف نکنید. فایل امن است و بخشی از عملیات عادی ویندوز است.

ویندوز برای بارگیری تنظیمات و تنظیمات برگزیده شما به فایل متکی است و حذف NTUSER.DAT نمایه کاربری شما را خراب می کند. اگر آن را حذف کرده باشید، ویندوز پیامی نشان می دهد که ویندوز نمی تواند به حساب شما وارد شود.

NTUSER.DAT چیست؟

هنگامی که می خواهید از سیستم خارج شوید و دوباره وارد شوید، همین پیام ظاهر می شود. همچنین، اگر یک فایل NTUSER.DAT خالی ایجاد کنید، در یک حلقه راه انداز گیر خواهید کرد. رفع مشکل مستلزم نصب تمیز ویندوز است.

حجم فایل فقط چند مگابایت است و حذف آن نتایج مطلوبی را به همراه نخواهد داشت. اگر نیاز به حذف یک نمایه دارید، حساب کاربری را با استفاده از مدیریت حساب ویندوز حذف کنید.

مدیریت فایل ها و پوشه ها در ویندوز

فایل NTUSER.DAT یک قطعه ضروری از ویندوز است و هرگز نباید حذف یا ویرایش شود (مگر اینکه مدیر سیستم باشید). این یک بدافزار نیست و باید برای ذخیره تنظیمات نمایه خود رها شود. حذف فایل نتایج فاجعه باری خواهد داشت و باعث می شود سیستم شما در یک حلقه بوت گیر کند.

البته راه های بیشتری برای مدیریت فایل ها و پوشه ها در ویندوز وجود دارد. برای مثال، می‌توانید اطلاعات شخصی را از فایل‌ها در ویندوز 11 حذف کنید. اگر نیاز به افزودن یک لایه امنیتی اضافی دارید، نحوه رمزگذاری فایل‌ها و پوشه‌ها را در ویندوز 11 بررسی کنید. اگر می‌خواهید سازماندهی فایل‌ها را آسان‌تر کنید، درباره افزودن برچسب‌ها بیاموزید. به فایل های بعدی

اگر هنوز از ویندوز 11 استفاده نمی کنید، نحوه حذف فایل های dump خطای سیستم ویندوز 10 را بررسی کنید. همچنین، اگر می‌خواهید فایل‌ها و پوشه‌ها را از دید سایر کاربران مخفی نگه دارید، با مخفی کردن فایل‌ها و پوشه‌ها در ویندوز 10 آشنا شوید.سایت محتوا مارکتینگ

برای دیدن مطالب آموزشی بیشتر در زمینه سخت افزار و نرم افزار اینجا کلیک کنید!

توسط psychen

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *