ویندوز مایکروسافت در 20 سال گذشته تغییرات زیادی کرده است، اما بسیاری از زمینه ها وجود دارد که تغییر نکرده است. هنوز چند ویژگی قابل مشاهده در ویندوز 11 وجود دارد که به ویندوز XP از سال 2001 یا حتی قبل از آن باز می گردد.

در تضاد کامل با macOS، که سازگاری با نرم‌افزارهای قدیمی را به‌صورت نیمه‌منظم از بین می‌برد، ویندوز به گونه‌ای طراحی شده است که تا حد امکان کمتر برنامه‌ها و بازی‌های قدیمی را خراب کند. این مزیت‌های زیادی دارد، اما به این معناست که برخی از اجزای ویندوز طی سال‌ها تغییر قابل توجهی نکرده‌اند، زیرا تغییر آن‌ها می‌تواند باعث واکنش زنجیره‌ای از شکستن برنامه‌های قدیمی شود. به عنوان مثال، اگرچه اینترنت اکسپلورر به آرامی از ویندوز 10 حذف می شود، موتور رندر توسط برخی از نرم افزارهای ویندوز استفاده می شود و به این زودی ها حذف نخواهد شد.

همچنین برخی از اجزای ویندوز وجود دارد که مایکروسافت میتوانست مدرن سازی بدون به خطر انداختن سازگاری با عقب. این مورد توجه ویندوز 11 بوده است، زیرا برنامه‌هایی مانند Notepad و Paint بالاخره تغییرات بسیار مورد نیاز را دریافت کردند، اما هنوز اجزای سیستم بیشتری وجود دارند که نرم‌افزاری معادل فسیل‌های زنده هستند.

خط فرمان

ویندوز در ابتدا برای اجرا در بالای DOS ساخته شد و نسخه‌های اولیه شامل Command Prompt یا میانبر دیگری برای دسترسی به سیستم DOS زیرین بود. مایکروسافت بعداً نسخه مدرن‌تری از ویندوز را برای استفاده سرورها و سازمانی ساخت که مبتنی بر DOS نبود، به نام Windows NT، و Windows XP به عنوان اولین نسخه عمومی ویندوز مبتنی بر سیستم ارتقا یافته تبدیل شد.

خط فرمان در ویندوز XP
ویندوز XP با CMD.EXE

هر دو ویندوز XP و ویندوز 11 دارای Command Prompt هستند که بیشتر برای اجرای برنامه های خط فرمان یا اسکریپت های دسته ای در نظر گرفته شده است. با این حال، ویندوز XP همچنین شامل NT Virtual DOS Machine یا به اختصار NTVDM بود. این به برنامه‌های 16 بیتی و 32 بیتی DOS اجازه می‌دهد تا در Command Prompt (یا از File Explorer)، علاوه بر نرم‌افزار ویندوز 16 بیتی اولیه، اجرا شوند. با همه برنامه‌ها و بازی‌ها، به‌ویژه آنهایی که به دسترسی مستقیم به سخت‌افزار متکی هستند، سازگار نیست، اما کار می‌کند.

مایکروسافت هرگز از NTVDM در نسخه های 64 بیتی ویندوز یا ویندوز در معماری های دیگر مانند ARM پشتیبانی نکرد. با این حال، همچنان می‌توان آن را در تمامی نسخه‌های ویندوز x86 32 بیتی، از جمله ویندوز 10 فعال کرد. ویندوز 11 به هیچ وجه در رایانه‌های شخصی 32 بیتی x86 در دسترس نیست، بنابراین NTVDM کاملاً از بین رفته است، اما Command Prompt برای اجرای دستور باقی می‌ماند. ابزارهای خط و اسکریپت ها

خط فرمان در ویندوز 11
ویندوز 11 با CMD.EXE و Command Prompt در ترمینال ویندوز

اخیراً، مایکروسافت برای ادغام PowerShell، Command Prompt و سایر پوسته های خط فرمان در ترمینال یکپارچه ویندوز کار کرده است. بیلدهای جدیدتر ویندوز 11 اکنون جلسات Command Prompt را در ترمینال ویندوز به طور پیش فرض باز می کنند، اما می توانید تنظیماتی را در ترمینال تغییر دهید تا CMD.EXE قدیمی را برگردانید.

صفحه کنترل

این کمی تقلب است، زیرا کنترل پنل از زمان ویندوز XP به طور قابل توجهی تغییر کرده است و مایکروسافت به آرامی آن را به نفع برنامه تنظیمات حذف کرده است. با این حال، کنترل پنل هنوز تنها راه دسترسی به گزینه های خاص در ویندوز است و برخی از پنل های تنظیمات واقعی بسیار شبیه به همتایان XP خود هستند.

اول این است گزینه های File Explorer گفتگو، قابل دسترسی در ویندوز XP از ظاهر و تم ها > گزینه های پوشهو در ویندوز 11 از ظاهر و شخصی سازی > گزینه های File Explorer. مایکروسافت در 20 سال گذشته چند گزینه جدید اضافه کرده است، اما اکثر چیدمان و تنظیمات موجود یکسان هستند.

تصاویر گزینه های پوشه
گزینه های پوشه در ویندوز XP (چپ) و ویندوز 11 (راست)

مثال دیگر این است ویژگی های اینترنت منوی ویندوز 11 که نامیده می شود گزینه های اینترنت در XP. برخی از تنظیمات در 20 سال گذشته به جای دیگری منتقل شده اند، اما تب های Security و Adanced تقریباً یکسان به نظر می رسند.

تصاویر ویژگی های اینترنت
ویژگی های اینترنت در ویندوز XP (سمت چپ) و ویندوز 11 (راست)

بیشتر تنظیمات در اینجا برای اینترنت اکسپلورر در نظر گرفته شده بود (مانند کلیدهای اکتیو ایکس)، که حتی در ویندوز 11 نیز در دسترس نیست، اگرچه ممکن است بر برخی از برنامه هایی که از موتور IE قدیمی برای بارگیری محتوای وب استفاده می کنند نیز تأثیر بگذارد.

اجرای گفتگو

Run Dialog برای چندین دهه جزء اصلی ویندوز بوده است و نسخه ویندوز 11 مشابه پنل ویندوز XP است. در هر دو سیستم عامل، می توانید آن را با برد + R میانبر صفحه کلید گفتگوی Run به شما امکان می دهد نام یک برنامه، مسیر کامل هر فایل یا پوشه یا هر آدرس وب را برای باز کردن آن تایپ کنید.

گفتگوی اجرای ویندوز
اجرای گفتگو در ویندوز XP (چپ) و ویندوز 11 (راست)

چند روش دیگر برای دسترسی به محاوره Run در ویندوز 11 وجود دارد، مانند کلیک راست روی لوگوی ویندوز، اما خود کادر کوچک بدون تغییر باقی مانده است. اکنون نیز مانند سال 2001 به خوبی کار می کند، اما من از پس زمینه شیشه ای مات مانند منوی استارت بدم نمی آید.

نقشه شخصیت

Character Map یک ابزار ساده سیستمی در ویندوز است که هر کاراکتر در هر فونت نصب شده را به همراه میانبر صفحه کلید برای تایپ آن در یک برنامه دیگر به شما نشان می دهد. همچنین می توانید از آن برای کپی کردن یک کاراکتر در کلیپ بورد استفاده کنید، بنابراین لازم نیست کل میانبر را تایپ کنید.

تصاویر نقشه شخصیت
نقشه کاراکترها در ویندوز XP (چپ) و ویندوز 11 (راست)

این ابزار در 20 سال گذشته به طور قابل توجهی تغییر نکرده است. فقدان جستجو، پشتیبانی از ایموجی و سایر ویژگی‌ها منجر به توسعه جایگزین‌های شخص ثالث مدرن، مانند Character Map UWP شده است. انتخاب کننده شکلک در ویندوز 11 (Win + Period در صفحه کلید) همچنین می تواند برای درج کاراکترهای خاص استفاده شود، اما هیچ جستجوی در آنجا نیز وجود ندارد، به جز ایموجی و GIF.

اطلاعات سیستم

راه‌های زیادی در ویندوز 11 برای بررسی داده‌های سخت‌افزار و نرم‌افزار وجود دارد، از جمله برنامه تنظیمات، مدیر دستگاه و مدیریت وظیفه، اما یک ابزار بیش از 20 سال است که در اطراف خود باقی مانده است. برنامه اطلاعات سیستم می تواند تقریباً تمام جزئیات رایانه شما را نمایش دهد، از نسخه BIOS گرفته تا لیست برنامه های راه اندازی شما.

تصاویر اطلاعات سیستم
اطلاعات سیستم در ویندوز XP (چپ) و ویندوز 11 (راست)

با وجود طراحی قدیمی، اطلاعات سیستم می‌تواند یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای بررسی جنبه‌های مختلف سیستم شما باشد، به ویژه در مقایسه با جستجوها یا کلیک‌های متعدد در برنامه تنظیمات. با این حال، نمی‌توانید چیزی را از اطلاعات سیستم تغییر دهید – می‌توانید برنامه‌های راه‌اندازی خود را ببینید، اما نمی‌توانید آنها را اضافه یا حذف کنید.

پاکسازی دیسک

پاکسازی دیسک هنوز روش اصلی پاکسازی فایل‌های سیستم ویندوز و حافظه پنهان قبل از اینکه رایانه شما این کار را به طور خودکار انجام دهد، است، در حالی که در صورت تمایل، سطل بازیافت را نیز خالی می‌کند. این ابزار هم در ویندوز XP و هم در ویندوز 11 وجود دارد.

تصاویر پاکسازی دیسک
پاکسازی دیسک در ویندوز XP (سمت چپ) و ویندوز 11 (راست)

با این حال، چند تفاوت بین این دو نسخه وجود دارد. به‌روزرسانی‌های بعدی ویندوز یک کلید جداگانه برای فایل‌های سیستم و ورودی‌های منوی اضافی برای انواع داده‌های دیگر اضافه کردند. برگه «گزینه‌های بیشتر» در نسخه XP نیز از بین رفته است، که فقط حاوی میانبرهایی برای افزودن و حذف برنامه‌ها، بازیابی سیستم و سایر ابزارها بود.

مدیر منبع داده ODBC (و یک گفتگوی قدیمی)

ویندوز یک ابزار داخلی به نام ODBC Data Source Administrator دارد که به شما امکان می‌دهد به برخی از پایگاه‌های داده خارجی متصل شوید – که در درجه اول برای رایانه‌ها در تنظیمات کاری یا استقرار سازمانی مفید است. شما می توانید آن را در ویندوز 11 با جستجوی “ODBC” پیدا کنید، و در ویندوز XP از اینجا قابل دسترسی است. Control Panel > Performance and Maintenance > Administrative Tools.

تصاویر مدیر منبع داده
ابزار ODBC در ویندوز XP (چپ) و ویندوز 11 (راست)

این ابزار به تنهایی جالب نیست، اما یکی از چندین روش برای دیدن آن است فوق العاده قدیمی انتخابگر فایل ویندوز در عمل با استفاده از ویندوز 11 یا XP، به تب User DSN بروید، سپس روی Add > Driver do Microsoft Excel > Select Workbook کلیک کنید. این انتخابگر فایل خاص بسیار قدیمی‌تر از ویندوز XP است – قدمت آن به ویندوز 3.1 از سال 1992 برمی‌گردد.

تصویر جمع کننده فایل قدیمی
انتخابگر فایل دوران ویندوز 3.1 در ویندوز 11

ریموند چن از مایکروسافت در یک پست وبلاگ توضیح داد که ویندوز برای جلوگیری از شکستن سازگاری با نرم افزارهای قدیمی، انتخابگر فایل قدیمی را برای برنامه های قدیمی ارائه می دهد. او گفت، «برنامه‌های آن دوره از چیزهای شیک مانند نام فایل‌های طولانی پشتیبانی نمی‌کنند، و وقتی می‌خواهند گفتگو را سفارشی کنند، انتظار دارند یک گفتگوی سبک ویندوز 3.1 را سفارشی کنند، بنابراین این چیزی است که ما به آنها می‌دهیم.»

وینور

هر دو ویندوز XP و ویندوز 11 دارای یک برنامه کاربردی ساده به نام About Windows هستند که با باز کردن پنجره Run (Win + R) و اجرای “winver” (بدون نقل قول) قابل دسترسی است.

درباره تصویر ویندوز
Winver در ویندوز XP (چپ) و ویندوز 11 (راست)

پانل لوگوی سیستم عامل فعلی و همچنین اطلاعات کپی رایت و شماره ساخت فعلی را نمایش می دهد. برخی از جزئیات متن در طول 20 سال گذشته تغییر کرده اند – به عنوان مثال، مقدار RAM دیگر نمایش داده نمی شود – اما آنقدرها هم متفاوت نیست.

سایت محتوا مارکتینگ

برای دیدن مطالب آموزشی بیشتر در زمینه سخت افزار و نرم افزار اینجا کلیک کنید!

توسط psychen

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *