اگر می خواهید لینوکس را روی هر رایانه ای اجرا کنید، می توانید یک درایو USB قابل بوت ایجاد کنید. ما در اینجا نگاهی به برخی از بهترین توزیع‌های لینوکس بوت‌پذیر USB می‌اندازیم.

آیا تا به حال از رایانه شخص دیگری استفاده کرده اید و از اینکه مجبور هستید از سیستم عامل متورم آنها استفاده کنید، ناامید شده اید؟ آیا تا به حال آرزو کرده اید که به جای آن می توانستید لینوکس را به صورت جادویی در دستگاه آنها ظاهر کنید؟

خوب، معلوم است که شما می توانید. این امکان وجود دارد که یک درایو USB قابل بوت ایجاد کنید که لینوکس را مستقیماً از خود درایو اجرا کند. شما می‌توانید از سخت‌افزار آنها برای اجرای لینوکس استفاده کنید، بدون اینکه به هیچ‌یک از سیستم‌عامل فعلی آن‌ها دچار مشکل شوید. لینوکس به دلیل ماهیت سبک وزن خود برای اجرا از درایو USB ایده آل است، اما برخی از توزیع های لینوکس برای این کار بسیار مناسب تر از بقیه هستند.

اگر می‌خواهید لینوس را در جیب خود نگه دارید، در اینجا برخی از بهترین توزیع‌های لینوکس قابل بوت‌پذیر USB آورده شده است.

توزیع USB قابل بوت لینوکس چیست؟
توزیع لینوکس قابل بوت یو اس بی

تعداد زیادی از نسخه های مختلف لینوکس وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید – این زیبایی نرم افزار منبع باز است. با این حال، ممکن است نخواهید لینوکس را به طور دائم بر روی رایانه خود نصب کنید. اینجاست که یک USB قابل بوت می تواند کمک کند.

می توانید یک درایو USB قابل بوت لینوکس ایجاد کنید که به شما امکان می دهد لینوکس را مستقیماً از خود درایو بدون نصب آن بر روی رایانه ای که استفاده می کنید اجرا کنید. اگر می‌خواهید از رایانه شخص دیگری استفاده کنید یا سیستم‌عامل فعلی شما بوت نمی‌شود، و برای عیب‌یابی باید به لینوکس بوت شوید، یا فقط می‌خواهید از لینوکس و سیستم‌عامل فعلی خود بدون نیاز به راه‌اندازی بوت دوگانه استفاده کنید، پس بوت‌پذیر یو اس بی لینوکس می تواند واقعا مفید باشد.

شما می توانید هر توزیع لینوکس را روی یک درایو USB بنویسید. اگر لینوکس را از یک درایو قابل حمل استفاده می کنید، بهتر است توزیعی را انتخاب کنید که سبک وزن باشد، به فضای ذخیره سازی زیادی نیاز نداشته باشد و رم زیادی مصرف نکند.

اسلکس لینوکس

اعتبار تصویر: Slax

اگر به دنبال یک توزیع لینوکس قابل حمل مبتنی بر دبیان هستید که از درایو USB به خوبی اجرا شود، Slax یک گزینه عالی است. نسخه های 32 بیتی و 64 بیتی موجود است که هر دوی آنها کمتر از 270 مگابایت وزن دارند. این به مقدار زیادی رم نیاز ندارد، بنابراین یک گزینه عالی برای کامپیوترهای قدیمی است. Slax همچنین عالی به نظر می رسد و با مجموعه مناسبی از برنامه های از پیش نصب شده ارائه می شود.

در صورت نیاز می توانید برنامه های اضافی اضافه کنید. با روشن بودن ویژگی تغییرات مداوم، هر تغییری که ایجاد می‌کنید در درایو USB شما نوشته می‌شود، بنابراین دفعه بعد که بوت می‌شوید همچنان وجود خواهد داشت.

لینوکس نعناع فلفلی

اعتبار تصویر: نعناع فلفلی

همانطور که از نام آن پیداست، Peppermint برای استفاده از برخی از اجزای اصلی Linux Mint، اما در بسته‌ای بسیار سبک‌تر توسعه داده شد. به جای داشتن محیط دسکتاپ Cinnamon یا MATE، Peppermint با یک دسکتاپ سبک تر Xfce می چسبد و آن را به یک انتخاب عالی برای درایو USB قابل بوت تبدیل می کند.

یکی از نقاط قوت فروش Peppermint OS ویژگی معروف به Ice است. این به شما امکان می دهد برنامه های وب را به برنامه های دسکتاپ تبدیل کنید. بنابراین به جای باز کردن Netflix در مرورگر خود، می توانید برنامه Netflix Ice خود را به گونه ای باز کنید که گویی یک برنامه مستقل روی سیستم شما نصب شده است. این ویژگی در حال حاضر با نام جدید در حال توسعه مجدد است: Kumo.

mx لینوکس

اعتبار تصویر: MX Linux

MX Linux یکی دیگر از سیستم عامل های مبتنی بر دبیان است که سبک و سریع است و از محیط دسکتاپ Xfce4 به عنوان رابط کاربری گرافیکی استفاده می کند. ISO کمتر از 2 گیگابایت است و فقط با 512 مگابایت رم به خوبی اجرا می شود، به این معنی که می توانید آن را مستقیماً از درایو USB خود روی دستگاه های قدیمی تر اجرا کنید.

یکی دیگر از مزایای کلیدی MX Linux این است که شهرت زیادی برای ثبات دارد، که نمی توان آن را برای همه توزیع های لینوکس گفت. همچنین نسبتاً کاربرپسند است، اما می‌توانید آن را مطابق با دلخواه خود سفارشی کنید.

پایدار، کارآمد و دارای مجموعه ای عالی از برنامه های پیش فرض از جمله LibreOffice، VLC و Firefox است. شما می توانید از مدیر بسته APT برای نصب طیف گسترده ای از بسته ها استفاده کنید.

توله سگ لینوکس

اعتبار تصویر: Puppy Linux

Puppy Linux کمی متفاوت است—این یک توزیع لینوکس نیست، بلکه مجموعه ای از چندین توزیع لینوکس است. این بدان معنی است که می توانید توزیع لینوکس Puppy سفارشی خود را با استفاده از سیستم ساخت Woof-CE بسازید یا فقط از یکی از گزینه های از پیش ساخته شده استفاده کنید.

Puppy Linux حداقل 128 مگابایت رم مورد نیاز دارد. همچنین می‌توانید نسخه‌هایی با حجم کمتر از 400 مگابایت را پیدا کنید یا بسازید که آن را برای یک درایو USB قابل بوت عالی می‌کند.

شما تمام ابزارهایی را که می‌توانید برای استفاده روزانه بخواهید دریافت می‌کنید، اما می‌توانید برنامه‌های مورد علاقه خود را اضافه کنید. تمام کار سخت شما برای شخصی سازی لینوکس توله سگ به هدر نخواهد رفت. وقتی خاموش می‌شوید، این گزینه را دارید که تغییرات خود را در فایلی در درایو USB ذخیره کنید که همه آنها را در بوت بعدی بارگیری می‌کند. همچنین برای امنیت بیشتر می توانید این فایل را رمزگذاری کنید.

کالی لینوکس

اعتبار تصویر: کالی

کالی لینوکس یکی دیگر از توزیع‌های مبتنی بر دبیان است که با در نظر گرفتن تست نفوذ و امنیت دیجیتال طراحی شده است. به این ترتیب، با صدها ابزار برای تجزیه و تحلیل آسیب‌پذیری، ارزیابی پایگاه داده، مهندسی معکوس، ممیزی امنیت Wi-Fi، بهره‌برداری پست و موارد دیگر همراه است.

در مقایسه با سایر توزیع‌های موجود در این لیست، کالی لینوکس کاربرپسندترین گزینه نیست. این برای افراد حرفه‌ای یا افرادی است که اطلاعاتی در مورد نوع برنامه‌های گنجانده شده دارند. با این حال، کالی لینوکس همچنان یک توزیع عالی لینوکس است، صرف نظر از اینکه آیا از ابزارهای امنیتی استفاده کرده اید یا نه.

نسبت به برخی دیگر از گزینه ها نیز سبک وزن کمتری دارد—شما فقط به 2 گیگابایت رم نیاز دارید تا کارها به خوبی اجرا شوند.

پروتئوس لینوکس

اعتبار تصویر: پروتئوس

تصادفی نیست که نام Porteus بسیار نزدیک به “قابل حمل” به نظر می رسد زیرا ترکیبی عمدی از “Portability” و “Proteus” است. دلیل آن این است که Porteus برای اجرا از درایو USB یا CD-ROM طراحی شده است. این سریع و سبک است و حتی در سیستم های قدیمی تر نیز عالی عمل می کند.

هشت گزینه مختلف از یک نسخه سبک وزن Xfce تا یک نسخه کامل دارچین در دسترس است. حتی بزرگ‌ترین نسخه KDE چیزی بیش از 400 مگابایت وزن دارد – توزیع فشرده استخراج می‌شود و ساختار فایل در RAM در هنگام بوت ساخته می‌شود.

Porteus از طراحی ماژولار استفاده می کند، بنابراین به جای دانلود بسته ها برای افزودن برنامه های جدید، از ماژول های از پیش کامپایل شده استفاده می کند. روی یک ماژول دوبار کلیک کنید و بخشی از سیستم فایل و آماده استفاده می شود. دوباره روی آن دوبار کلیک کنید و از سیستم فایل حذف می شود. این بدان معناست که شما برنامه های غیرفعال زیادی ندارید که سیستم شما را به هم ریخته است.

لینوکس لایت

اعتبار تصویر: Linux Lite

همانطور که از نام آن پیداست، Linux Lite یک توزیع سبک وزن و پاسخگو بر اساس سری Ubuntu LTS است. رفتار لینوکس لایت این است که انتقال از ویندوز به لینوکس را تا حد امکان آسان کند. برای این منظور، می توانید مستقیماً برنامه های قابل تشخیص مانند Skype، Kodi و Spotify را از طریق برنامه Lite Software نصب کنید. برنامه های محبوب مانند VLC، GIMP، و فایرفاکس از قبل نصب شده اند، همچنین LibreOffice که با فرمت های Microsoft Office سازگار است.

این کوچکترین ISO در این لیست نیست، اما تنها به حداقل 768 مگابایت رم نیاز دارد. تا زمانی که آن را روی یک رایانه نسبتاً مدرن اجرا می کنید، لینوکس لایت باید به راحتی اجرا شود.

درباره لینوکس بیشتر بدانید

با هر شانسی، این لیست از بهترین توزیع‌های لینوکس قابل بوت USB به شما کمک می‌کند تا گزینه مناسبی را برای نیازهای خود پیدا کنید. زیبایی اجرای توزیع های لینوکس از درایو USB این است که می توانید آنها را بدون نیاز به نصب چیزی بر روی دستگاه فعلی خود امتحان کنید. این بهترین راه برای یافتن گزینه مورد علاقه خود بدون نگرانی در مورد به هم ریختن تنظیمات فعلی است.

می خواهید شروع کنید؟ اگر کاربر مک هستید، به محض اینکه توزیع مورد نظر خود را انتخاب کردید، می توانید یک درایو USB قابل بوت لینوکس در مک خود ایجاد کنید.

اگر در دنیای لینوکس تازه کار هستید، چیزهای زیادی می توانید یاد بگیرید. هنگامی که طعمی از لینوکس را پیدا کردید که واقعاً آن را دوست دارید، ممکن است تصمیم بگیرید که می خواهید یاد بگیرید چگونه ویندوز و لینوکس را دوگانه بوت کنید. اگر نگران فضای موجود در درایو USB خود هستید، می توانید یاد بگیرید که چگونه یک فایل را در لینوکس خالی کنید یا چگونه یک فایل را به طور کامل به طور ایمن حذف کنید.سایت محتوا مارکتینگ

برای دیدن مطالب آموزشی بیشتر در زمینه سخت افزار و نرم افزار اینجا کلیک کنید!

توسط psychen

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *