جاش هندریکسون / How-To Geek

یک کابل متقاطع اترنت، پین های ارسال و دریافت را بین دوشاخه های خود تعویض می کند تا امکان اتصال مستقیم بین دستگاه های میزبان را فراهم کند. دستگاه های مدرن دیگر به این نیاز ندارند، اما دستگاه های شبکه قدیمی ممکن است.

احتمالاً وقتی کابل‌های اترنت خود را وصل می‌کنید، زیاد به سازگاری فکر نمی‌کنید، اما گاهی اوقات وقتی مستقیماً دو دستگاه را با کابل اترنت وصل می‌کنید، آنها با یکدیگر صحبت نمی‌کنند! اینجا جایی است که شما به یک کابل متقاطع نیاز دارید.

کابل متقاطع اترنت چیست؟

در کابل متقاطع، برخلاف کابل “مستقیم”، پین انتقال (TX) در یک انتهای کابل به پایه دریافت (RX) متصل شده است. به عبارت دیگر، سیگنال از یک پین به پین ​​دیگر منتقل می شود عبور می کند از پین های انتقال و دریافت و بالعکس.

مربوط: از چه نوع کابل اترنت (Cat5، Cat5e، Cat6، Cat6a) باید استفاده کنم؟

چرا؟ زیرا این امکان را به دو دستگاه متصل شده توسط اترنت می دهد تا مستقیماً با یکدیگر بدون نیاز به سوئیچ شبکه، هاب یا روتر بین آنها صحبت کنند. اگر یک کابل مستقیم را به دو دستگاه میزبان (مانند دو رایانه شخصی) وصل کنید، هر دو دستگاه سعی می‌کنند بسته‌های داده را روی یک سیم انتقال دهند، و هر دو روی یک سیم گوش می‌دهند، بنابراین هیچ داده‌ای واقعی از آن عبور نمی‌کند. در هر صورت.

زمانی که باید از کابل متقاطع استفاده کنید

گیک‌های یک سن خاص به یاد خواهند داشت که کابل‌های متقاطع چقدر ارزشمند و مفید بودند، قبل از اینکه وای‌فای خانگی یا هاب‌های شبکه‌ای که انسان‌های ساده می‌توانستند از عهده آن برآیند. کابل‌های متقاطع برای اشتراک‌گذاری یک اتصال اینترنتی شماره‌گیری بین دو رایانه، برای بازی‌های چندنفره بین دو بازیکن، یا برای انتقال فایل‌ها بین رایانه‌ها بسیار سریع‌تر از استفاده از سی‌دی، فلاپی یا حتی درایوهای سخت خارجی عالی بودند.

امروز هم می‌توانید این کار را انجام دهید، اما با وجود وای‌فای پرسرعت، روترهایی با پورت‌های اترنت یکپارچه، پاورلاین اترنت، و سوئیچ‌های اترنت فوق‌العاده ارزان، به نظر نمی‌رسد ارزش این کار را داشته باشد.

با این حال، هنوز کاربردهای مدرن زیادی برای کابل های متقاطع وجود دارد:

  • اتصال دو کامپیوتر برای انتقال خصوصی و پرسرعت فایل یا اشتراک گذاری فایل.
  • اتصال مستقیم به NAS بدون هیچ دستگاه شبکه دیگری، عمدتاً برای سرعت، اما شاید برای حفظ حریم خصوصی.
  • اتصال سوئیچ های شبکه به یکدیگر.
  • عیب یابی شبکه، با اتصال دو دستگاه بدون هیچ چیز دیگری در این بین، می توانید سایر دستگاه های سخت افزاری احتمالی که باعث مشکلات شبکه می شوند را از بین ببرید.
  • اتصال مستقیم چاپگر با رابط اترنت به رایانه.

این یک لیست کامل نیست، فقط چند مثال برای نشان دادن اینکه این کابل ها در کجا مفید هستند.

چگونه یک کابل متقاطع بسازیم

در صورت نیاز می توانید به سادگی یک کابل متقاطع از پیش ساخته شده بخرید، اما اگر می خواهید یکی از طول های دقیق مورد نیاز خود را بسازید، روش کلاسیک ساخت کابل متقاطع استفاده از ابزار چین دار است. این ابزار به شما امکان می دهد سیم های کابل اترنت را به دلخواه مرتب کنید و سپس آنها را در یک فیش اترنت ببندید و مهر و موم کنید.

که گفته می شود، این روزها، اینطور است دور خرید یک جفت آداپتور متقاطع آسان تر است. این ابزارهای کوچک به انتهای کابل مستقیم موجود می‌روند و آن‌ها را به متقاطع تبدیل می‌کنند. آسان، بدون نیاز به سیم کشی یا فحش دادن.

احتمالاً دیگر به کابل متقاطع نیاز ندارید

نکته اصلی اینجاست: احتمالاً برای اتصالات مستقیم نیازی به کابل متقاطع ندارید. حداقل، اگر تجهیزات شبکه شما نسبتاً جدید باشد، این کار را نمی کنید. این به لطف ویژگی معروف به “auto-MDIX” (تقاطع رابط خودکار متوسط ​​وابسته) است و به هر دستگاهی اجازه می دهد تا تشخیص دهد که چه نوع کابلی به آن وصل شده است.

کامپیوتر، روتر، یا هر دستگاه اترنت دیگری که به آن وصل کرده اید، متوجه می شود که یک کابل مستقیم یا متقاطع وصل کرده اید و سپس نقش پین ها را در پورت اترنت خود مجدداً پیکربندی می کند تا امکان ارتباط منظم شبکه را فراهم کند.

اگر تجهیزات شبکه قدیمی‌تری دارید، هنوز به کابل‌های متقاطع نیاز دارید، اما قبل از اینکه پول خرج کنید، اتصال مستقیم با کابل‌های اترنت را امتحان کنید تا ببینید آیا کار می‌کنند یا خیر. بدترین اتفاقی که می تواند بیفتد این است که هیچ داده ای از آن عبور نمی کند. اینجوری نمیتونی به چیزی آسیب بزنی

سایت محتوا مارکتینگ

برای دیدن مطالب آموزشی بیشتر در زمینه سخت افزار و نرم افزار اینجا کلیک کنید!

توسط psychen

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *