PC update featured


مهم است که هسته لینوکس را به روز نگه دارید تا از خود در برابر آسیب پذیری های شناخته شده محافظت کنید. برای به روز رسانی هسته لینوکس، این راهنما را دنبال کنید.

هسته لینوکس مغز اصلی سیستم عامل شماست. بدون هسته، کامپیوتر شما یک وزن کاغذ گران قیمت خواهد بود. با این حال، مانند همه ما، هسته شما ممکن است شروع به قدیمی شدن کند. به لطف ماهیت منبع باز لینوکس، هسته به طور مداوم برای حذف آسیب پذیری ها و بهبود عملکرد به روز می شود.

به همین دلیل است که ایده خوبی است که هسته خود را به روز نگه دارید زیرا استفاده از یک هسته قدیمی لینوکس می تواند شما و داده های شما را در معرض خطر قرار دهد. راه های مختلفی برای به روز رسانی هسته لینوکس وجود دارد. خبر خوب این است که اگر کارها را به هم ریخته اید، همیشه می توانید با استفاده از نسخه قبلی سیستم خود را راه اندازی کنید و هر مشکلی را که پیش آمده برطرف کنید.

اگر آماده خداحافظی با هسته قدیمی خود هستید، در اینجا نحوه تکمیل به روز رسانی هسته در لینوکس آورده شده است.

هسته لینوکس چیست و چرا باید آن را به روز کرد؟
هسته لینوکس

کلمه kernel به معنای قسمت مرکزی یا هسته است و این دقیقا همان چیزی است که هسته لینوکس شما وجود دارد. این هسته سیستم عامل شما است و رابط بین سخت افزار رایانه شما و برنامه هایی است که روی سیستم اجرا می شوند. هسته شما مسئول وظایف کلیدی مانند مدیریت حافظه و اعطای دسترسی فرآیندها به CPU است. به عبارت دیگر، زمانی که صحبت از کارکرد رایانه شما به همان شکلی که انتظار می رود به میان می آید، کار بسیار بزرگی است.

نقطه قوت لینوکس به عنوان یک سیستم عامل این است که منبع باز است، به این معنی که هر کسی می تواند در طراحی نرم افزار بهبودهایی ایجاد کند. اما این نقطه قوت می تواند یک نقطه ضعف نیز باشد. با تغییرات در نرم افزار، خطر ایجاد آسیب پذیری هایی وجود دارد که امنیت سیستم عامل را کاهش می دهد. وقتی این آسیب‌پذیری‌ها کشف می‌شوند، وصله‌هایی برای حذف آن‌ها اعمال می‌شوند و این وصله‌ها در به‌روزرسانی‌های هسته گنجانده می‌شوند.

به روز نگه داشتن هسته خود تضمین می کند که سیستم خود را تا حد امکان ایمن نگه دارید.

به روز رسانی کرنل با ارتقاء هسته متفاوت است. ارتقاءها حرکتهای عمده ای در سیستم عامل هستند که اغلب با تغییرات قابل توجه یا ویژگی های جدید همراه هستند. در مقابل، به‌روزرسانی هسته یک تغییر کوچکتر است که برای رفع مشکلات جزئی نسخه فعلی طراحی شده است. به‌روزرسانی‌ها بسیار بیشتر از به‌روزرسانی‌های اصلی هسته هستند و در فواصل زمانی منظم رخ نمی‌دهند.

به همین دلیل است که بهتر است مرتباً به‌روزرسانی‌های هسته را بررسی کنید. از طرف دیگر، می‌توانید بسته‌ای را تنظیم کنید که بتواند به‌روزرسانی‌های خودکار را برای شما انجام دهد.

نحوه انجام به روز رسانی هسته لینوکس با استفاده از ترمینال

اگر می‌خواهید به‌روزرسانی هسته دستی انجام دهید، می‌توانید از خط فرمان در ترمینال لینوکس برای این کار استفاده کنید.

شما باید هسته ای را که می خواهید نصب کنید دانلود کنید — همیشه توصیه می شود از آخرین هسته پایدار استفاده کنید تا از هر گونه مشکل غیر منتظره جلوگیری کنید.

برای انجام به روز رسانی هسته لینوکس در ترمینال لینوکس:

 1. a را باز کنید پایانه پنجره ای در کامپیوتر لینوکس شما
 2. برای اطلاع از نسخه فعلی سیستم عامل خود، تایپ کنید:
  uname -sr

  گزینه -s نام هسته را برمی‌گرداند و گزینه -r انتشار هسته را برمی‌گرداند.

 3. نسخه بازگشتی را یادداشت کنید. اولین مقدار نسخه هسته است و دومین مقدار نسخه اصلی است. بنابراین، برای مثال، 4.4 به دنبال آن 4.5 خواهد بود. مقدار بعدی نسخه ویرایش جزئی است که مقدار چهارم نسخه فعلی رفع اشکال و سایر وصله‌ها است.
  هسته فعلی لینوکس
 4. مرحله بعدی این است که به دنبال نسخه جدید هسته برای به روز رسانی باشید. در این مثال، ما از اوبونتو استفاده می کنیم. نسخه های اصلی هسته را می توان در ubuntu.com یافت.
 5. هسته ای را که می خواهید استفاده کنید پیدا کنید. از هر گزینه ای که به “rc” ختم می شود خودداری کنید زیرا اینها کاندیدهای انتشار هستند. در این مورد، آخرین نسخه پایدار نسخه 6.1.9 است.
  آخرین نسخه اصلی پایدار لینوکس
 6. فایل های مربوط به نوع رایانه ای را که استفاده می کنید پیدا کنید و آنها را دانلود کنید. شما می خواهید آنها را در پوشه ای ذخیره کنید که حاوی هیچ فایل .deb نیست.
  بسته های هسته لینوکس
 7. پس از دانلود فایل های هسته، آن را باز کنید پایانه دوباره پنجره
 8. از دستور change directory برای رفتن به مکانی که فایل های هسته را دانلود می کنید استفاده کنید.
  cd Downloads
 9. برای نصب فایل های .deb دانلود شده دستور زیر را وارد کنید:
  sudo dpkg -i *.deb
 10. پس از اتمام نصب، کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید.
 11. یک پنجره ترمینال را باز کنید و دوباره هسته فعلی را با استفاده از:
  uname -rs
 12. شما باید هسته به روز شده ای را که نصب کرده اید ببینید.

نحوه انجام به روز رسانی هسته لینوکس با استفاده از ابزار رابط کاربری گرافیکی

اگر از طرفداران ترمینال نیستید، می‌توانید از ابزار رابط کاربری گرافیکی برای انجام به‌روزرسانی هسته لینوکس استفاده کنید. یکی از محبوب ترین ابزارهای رایگان برای این منظور بود اوکو، اما اکنون به یک برنامه پولی منتقل شده است.

با این حال، یک چنگال آزاد Ukuu به نام وجود دارد خط اصلی، که در این مثال از آن استفاده خواهیم کرد.

برای انجام به روز رسانی هسته لینوکس با استفاده از Mainline:

 1. باز کن پایانه و دستورات زیر را وارد کنید:
  sudo apt-add-repository -y ppa:cappelikan/ppa
  
  sudo apt update
  
  sudo apt install mainline
 2. پس از اتمام نصب، راه اندازی کنید خط اصلی اوبونتو نصب کننده کرنل برنامه
  برنامه اصلی لینوکس
 3. نسخه هسته در حال اجرا و به روزترین نسخه موجود را در پایین صفحه اصلی خواهید دید.
  هسته فعلی لینوکس در خط اصلی
 4. یک نسخه به روز شده از هسته خود را انتخاب کنید و کلیک کنید نصب.
  لینوکس کرنل به روز شده را در خط اصلی نصب می کند
 5. پس از اتمام نصب، خواهید دید که هسته جدید نصب شده است، اما هسته اصلی هنوز در حال اجرا است.
  لینوکس کرنل را در خط اصلی نصب کرد
 6. برای اجرای هسته جدید، کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید.
 7. وقتی کامپیوتر ریستارت شد، باز کنید پایانه و دستور زیر را وارد کنید تا تأیید کنید که هسته به روز شده را اجرا می کنید:
  uname -rs

چگونه با استفاده از نرم افزار به روز رسانی هسته لینوکس را انجام دهیم

راه دیگر برای به روز رسانی هسته خود این است که کل سیستم عامل خود را به آخرین نسخه به روز کنید. آخرین نسخه احتمالا شامل یک نسخه به روز شده از هسته لینوکس است. معمولاً می‌توانید از طریق یک برنامه مدیریت به‌روزرسانی همراه با سیستم‌عامل خود، به آخرین نسخه به‌روزرسانی کنید.

در این مثال، ما از Software Updater در اوبونتو استفاده می کنیم. بررسی کنید که آیا این نرم افزار (یا مشابه) برای توزیع لینوکس شما موجود است یا خیر.

برای به روز رسانی سیستم عامل خود به آخرین نسخه با استفاده از Software Updater:

 1. باز کن به روز رسانی نرم افزار برنامه در شما برنامه های کاربردی منو.
  به روز رسانی نرم افزار لینوکس
 2. برنامه هرگونه به روز رسانی را بررسی می کند. اگر نسخه به‌روزرسانی‌شده‌ای موجود باشد، پیامی خواهید دید که آخرین نسخه موجود را به شما می‌گوید.
 3. کلیک ارتقا دهید.
  نرم افزار ارتقاء لینوکس
 4. دستورالعمل های روی صفحه را برای ارتقا به نسخه جدید دنبال کنید.
 5. هنگامی که به روز رسانی تمام شد، پیامی برای راه اندازی مجدد رایانه خود خواهید دید. قبل از اعمال ارتقاء باید این کار را انجام دهید.
 6. هنگامی که رایانه شما راه اندازی مجدد شد، می توانید با وارد کردن دستور زیر هسته ای را که در حال حاضر در حال اجرا است تأیید کنید پایانه:
  uname -r
 7. در این مرحله، باید ببینید که یک نسخه به روزتر از هسته در حال حاضر بر روی کامپیوتر شما اجرا می شود.
  کرنل به روز شده لینوکس

لینوکس را به آرامی اجرا کنید

یادگیری نحوه تکمیل به‌روزرسانی هسته در لینوکس به شما این امکان را می‌دهد تا اطمینان حاصل کنید که از یک نسخه به‌روز استفاده می‌کنید تا سیستم خود را تا حد ممکن امن نگه دارید. با این حال، کارهای دیگری نیز وجود دارد که می توانید انجام دهید تا لینوکس را تا حد امکان روان نگه دارید.

اگر متوجه شدید که فضای دیسک شما تمام شده است، می توانید فضای دیسک را در لینوکس بررسی کنید تا بفهمید چه چیزی از آن استفاده می کند. وقتی آن فایل های توهین آمیز را حذف می کنید، ممکن است هنوز به طور کامل ناپدید نشده باشند. به همین دلیل است که یادگیری نحوه حذف امن فایل ها در لینوکس مفید است.

اگر از رمز عبور برای رایانه لینوکس خود استفاده می کنید و مدتی است که رمز عبور خود را تغییر نداده اید، بهتر است رمز عبور لینوکس خود را تغییر دهید.سایت محتوا مارکتینگ

برای دیدن مطالب آموزشی بیشتر در زمینه سخت افزار و نرم افزار اینجا کلیک کنید!

توسط psychen

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *