فضای دیسک را آزاد کنیم و استفاده از Inode, محتوا مارکتینگ


آیا فضای دیسک و اینود برای وب سایت وردپرس خود تمام شده است؟

اگر فضای دیسک و inode شما تمام شود، ممکن است خطاهای مختلفی را مشاهده کنید. به عنوان مثال، نمی توانید تصاویر را آپلود کنید، ایمیل ارسال یا دریافت کنید، پست های وبلاگ را به روز کنید و موارد دیگر. کاربران شما نیز برای دسترسی به وب سایت شما با مشکل مواجه خواهند شد.

در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه فضای دیسک و اینودها را در وردپرس کاهش دهید.

چرا فضای دیسک را آزاد کنید و استفاده از Inode را کاهش دهید؟

هنگامی که هاست وردپرس را برای وب سایت خود خریداری می کنید، هر سرویس فضای دیسک و محدودیت inode خاصی را ارائه می دهد.

Inode جایی است که ابرداده برای فایل ها مانند اندازه فایل و مکان فیزیکی آن ذخیره می شود. استفاده از Inode برابر با تعداد فایل ها و پوشه های موجود در حساب میزبانی شما است.

در ابتدا، لازم نیست نگران این محدودیت ها باشید، زیرا تازه شروع به کار خواهید کرد. با این حال، همانطور که سایت وردپرس شما رشد می کند، فایل ها و پوشه های بیشتری فضای دیسک را اشغال می کنند و از inodes استفاده می کنند. هنگامی که به محدودیت اختصاص داده شده شرکت میزبانی وردپرس خود برسید، متوجه مشکلات متعددی در سایت خود خواهید شد.

به عنوان مثال، نمی‌توانید از وب‌سایت خود ایمیل ارسال یا دریافت کنید، در آپلود تصاویر و سایر محتواها در کتابخانه رسانه مشکل دارید، و محتوا را در صفحات و پست‌ها به‌روزرسانی نمی‌کنید.

اگر فضای دیسک پر باشد، بازدیدکنندگان شما نیز ممکن است هنگام دسترسی به وب سایت شما با مشکل مواجه شوند. علاوه بر این، اگر فضای دیسک کافی ندارید، انتقال سایت شما به هاست دیگری نیز ممکن است کارساز نباشد.

کاهش فضای دیسک و inode ها به حل این مشکلات کمک می کند. به علاوه، عملکرد بهتر وب سایت و تجربه کاربری روان را مشاهده خواهید کرد.

با این کار، بیایید ببینیم چگونه می توانید میزان استفاده از فضای دیسک را در سایت وردپرس خود بررسی کنید.

نحوه بررسی فضای دیسک در وردپرس

راه های مختلفی برای بررسی فضای دیسک در وردپرس وجود دارد. ساده ترین راه دسترسی به cPanel سرویس هاست خود است.

همه ارائه دهندگان میزبانی وب آماری در مورد استفاده از دیسک، استفاده از فایل، تعداد حساب های ایمیل و موارد دیگر ارائه می دهند.

به عنوان مثال، اگر از Bluehost استفاده می کنید، می توانید به سادگی وارد حساب کاربری خود شوید. پس از آن، از منوی سمت چپ خود به تب «پیشرفته» بروید. ستون سمت راست آمار مربوط به استفاده از دیسک و فایل را نشان می دهد.

1687782150 644 چگونه فضای دیسک را آزاد کنیم و استفاده از Inode, محتوا مارکتینگ

با این اوصاف، بیایید راه‌هایی را برای افزایش فضای دیسک و آزاد کردن inode در وردپرس بررسی کنیم. برای رفتن به بخش دلخواه خود می توانید روی پیوندهای زیر کلیک کنید.

1. از ابزارهای بهینه سازی تصویر برای کاهش اندازه آنها استفاده کنید

یک راه ساده برای صرفه جویی در فضای دیسک، بهینه سازی تصاویر است. شما می توانید از ابزارهای مختلفی برای کاهش اندازه تصویر بدون کاهش کیفیت آن استفاده کنید. علاوه بر این، می توانید فرمت فایل (PNG، JPEG، GIF) و ابعاد را تغییر دهید تا اندازه تصویر تا 80٪ کاهش یابد.

این نه تنها به صرفه جویی در مصرف inode کمک می کند بلکه باعث می شود وب سایت شما سریعتر بارگذاری شود. شما همچنین پشتیبان‌گیری سریع‌تری از وب‌سایت و رتبه‌بندی بهبود یافته سئو دریافت می‌کنید.

ابزارهای بهینه سازی تصویر از فناوری فشرده سازی برای کاهش اندازه فایل تصویر استفاده می کنند. می توانید از نرم افزارهای ویرایش عکس مانند Adobe Photoshop، Affinity یا ابزارهای وب مانند TinyPNG یا JPEGmini استفاده کنید.

 فضای دیسک را آزاد کنیم و استفاده از Inode, محتوا مارکتینگ

همچنین افزونه های مختلفی برای وردپرس وجود دارد که هنگام آپلود تصاویر به طور خودکار آنها را فشرده می کنند.

برای جزئیات بیشتر، لطفاً راهنمای ما در مورد نحوه بهینه سازی تصاویر برای عملکرد وب بدون از دست دادن کیفیت را ببینید.

2. از ایجاد اندازه تصویر توسط وردپرس جلوگیری کنید

آیا می دانستید که وردپرس هنگام آپلود یک تصویر در وب سایت خود چندین کپی از آن ایجاد می کند؟

وردپرس به طور خودکار اندازه های مختلف تصویر را تولید می کند که علاوه بر تصویر اصلی شامل اندازه های کوچک، متوسط ​​و بزرگ است.

1687782151 300 چگونه فضای دیسک را آزاد کنیم و استفاده از Inode, محتوا مارکتینگ

این اندازه های تصویر فضای دیسک و inode های وب سایت شما را اشغال می کنند. علاوه بر این، اندازه نسخه پشتیبان سایت شما نیز به دلیل نسخه های مختلف یک تصویر بزرگ می شود.

یک راه ساده برای جلوگیری از ایجاد چندین اندازه تصویر توسط وردپرس، استفاده از پلاگین Stop Generating Unnecessary Thumbnails است. این یک افزونه رایگان است که به شما امکان می دهد اندازه تصاویر را غیرفعال کنید.

شما می توانید با دنبال کردن راهنمای ما در مورد نحوه جلوگیری از ایجاد اندازه تصویر توسط وردپرس بیشتر بیاموزید.

3. فیلم ها را در وردپرس آپلود نکنید

راه دیگری که می توانید فضای دیسک و inodes را کاهش دهید، اطمینان از آپلود نکردن ویدیوها در وردپرس است.

آپلود مستقیم ویدیوها در سایت شما به معنای استفاده از پهنای باند و فضای دیسک بیشتر است. اگر ویدیوهای باکیفیت دارید، از منابع بیشتری استفاده خواهد کرد. همچنین برای مدیریت و نمایش ویدیوها به پلاگین های مختلفی نیاز خواهید داشت که به معنای استفاده از فضای دیسک بیشتر است.

جایگزین بهتر این است که ویدیوها را در سایت هایی مانند YouTube یا Vimeo آپلود کنید و سپس آنها را در سایت خود جاسازی کنید. به این ترتیب، فضای دیسک و پهنای باند را آزاد خواهید کرد. ویدیوهای شما نیز در معرض دید بیشتری قرار خواهند گرفت زیرا YouTube دومین موتور جستجوی محبوب و پربازدیدترین سایت است.

برای جزئیات بیشتر می توانید راهنمای ما را در مورد نحوه جاسازی آسان فیلم ها در پست های وبلاگ وردپرس دنبال کنید.

4. کتابخانه رسانه وردپرس خود را تمیز کنید

تمیز کردن کتابخانه رسانه وردپرس یک راه عالی برای افزایش فضای دیسک و کاهش inode در وردپرس است.

اگر فایل‌های رسانه‌ای دارید که استفاده نمی‌شوند، چندین کپی از یک تصویر دارید، یا عکس‌هایی در اندازه نادرست دارید، می‌توانید آنها را حذف کنید تا فضا آزاد شود.

معمولا، شما می توانید به کتابخانه ی رسانه از داشبورد وردپرس و تصویری را که می خواهید حذف کنید انتخاب کنید. پس از باز شدن جزئیات پیوست تصویر، به سادگی روی گزینه “حذف دائمی” کلیک کنید.

1687782151 64 چگونه فضای دیسک را آزاد کنیم و استفاده از Inode, محتوا مارکتینگ

با این حال، فرآیند دستی زمان‌بر است و یافتن فایل‌های رسانه‌ای که استفاده نمی‌شوند دشوار است.

یک راه کارآمدتر استفاده از افزونه های وردپرس است که به پاکسازی کتابخانه رسانه وردپرس کمک می کند. به عنوان مثال، Media Cleaner یک افزونه رایگان است که سایت شما را برای فایل های رسانه ای استفاده نشده در کتابخانه و پست ها/صفحات اسکن می کند. سپس می توانید تصمیم بگیرید که کدام فایل ها را نگه دارید و کدام را حذف کنید.

برای جزئیات بیشتر، لطفاً راهنمای ما در مورد نحوه پاکسازی کتابخانه رسانه وردپرس خود را ببینید.

5. پلاگین ها و تم های غیر فعال وردپرس را حذف کنید

آیا افزونه ها و تم های وردپرس غیرفعال و در حال حاضر استفاده نمی کنید؟

داشتن قالب‌ها و افزونه‌های غیرفعال وردپرس به این معنی است که از inode استفاده می‌کنند و فضای دیسک را اشغال می‌کنند. برای افزایش فضای دیسک و کاهش مصرف inode باید این افزونه ها و تم ها را حذف کنید.

برای حذف افزونه ها، به سادگی به این آدرس بروید پلاگین ها » پلاگین های نصب شده از پنل مدیریت وردپرس شما. در مرحله بعد، برای هر افزونه ای که استفاده نمی شود، روی دکمه “حذف” کلیک کنید.

1687782151 981 چگونه فضای دیسک را آزاد کنیم و استفاده از Inode, محتوا مارکتینگ

به طور مشابه، می توانید تم های غیر فعال وردپرس را نیز حذف کنید.

ابتدا باید به ظاهر » تم ها از داشبورد وردپرس شما.

1687782152 596 چگونه فضای دیسک را آزاد کنیم و استفاده از Inode, محتوا مارکتینگ

از اینجا روی تمی که می خواهید حذف کنید کلیک کنید.

یک پنجره پاپ آپ جدید با جزئیات تم وردپرس شما باز می شود. پیش بروید و روی دکمه “حذف” در گوشه سمت راست پایین کلیک کنید.

1687782152 378 چگونه فضای دیسک را آزاد کنیم و استفاده از Inode, محتوا مارکتینگ

6. پست ها و صفحات پیش نویس وبلاگ را حذف کنید

درست مانند تم ها و افزونه های غیرفعال، حذف پیش نویس پست ها و صفحات وبلاگ نیز می تواند فضای دیسک را آزاد کند و inode را در وردپرس کاهش دهد.

آنها فضای غیر ضروری را اشغال می کنند و می توانید با حذف آنها عملکرد وب سایت را بهبود بخشید.

به سادگی به پست ها » همه پست ها از ناحیه مدیریت وردپرس شما. سپس، روی دکمه «سطل زباله» در زیر هر پست پیش‌نویس وبلاگ کلیک کنید.

1687782152 762 چگونه فضای دیسک را آزاد کنیم و استفاده از Inode, محتوا مارکتینگ

شما می توانید همین کار را برای صفحات پیش نویس در وب سایت خود انجام دهید.

وردپرس همچنین به شما اجازه می دهد تا پست ها و صفحات را به صورت انبوه حذف کنید. برای جزئیات بیشتر، لطفا راهنمای ما در مورد نحوه حذف انبوه پست های وردپرس را ببینید.

7. صندوق پستی خود را خالی کنید و حساب های ایمیل استفاده نشده را حذف کنید

اگر از حساب‌های ایمیل در سرویس میزبانی خود استفاده می‌کنید، آن‌ها نیز فضا را اشغال می‌کنند و از inode در سایت شما استفاده می‌کنند.

برای کاهش مصرف inode و صرفه جویی در فضای دیسک، می توانید ایمیل های خود را بررسی کرده و ایمیل های ناخواسته را حذف کنید. اینها می توانند ایمیل های اسپم یا ایمیل های قدیمی باشند که دیگر مورد نیاز نیستند.

به طور مشابه، اگر چندین حساب ایمیل در سرویس میزبانی وردپرس خود راه اندازی کرده اید، می توانید حساب های کاربران غیرفعال را حذف کنید. با استفاده از cPanel ارائه دهنده هاست خود می توانید به صندوق پستی و حساب های ایمیل مختلف خود دسترسی داشته باشید.

8. کش و فایل های پشتیبان قدیمی را در وردپرس پاک کنید

افزونه های کش برای افزایش سرعت وب سایت وردپرس شما و ارائه تجربه کاربری بهتر بسیار مفید هستند.

با این حال، این پلاگین ها در صورت عدم تیک زدن می توانند مقدار زیادی فایل کش تولید کنند. در نتیجه، آنها از inode در وردپرس استفاده خواهند کرد. به همین دلیل پاک کردن کش وردپرس در فواصل زمانی معین و کاهش مصرف inode بهترین روش است.

خدمات مختلف میزبانی وردپرس و افزونه های کش دارای یک گزینه داخلی برای پاک کردن کش هستند.

به عنوان مثال، Bluehost اجازه می دهد تا کش خود را از قسمت مدیریت وردپرس پاک کنید. به سادگی گزینه “Caching” را در نوار ابزار در بالا انتخاب کنید و روی گزینه “Purge All” کلیک کنید تا کش حذف شود.

1687782152 496 چگونه فضای دیسک را آزاد کنیم و استفاده از Inode, محتوا مارکتینگ

به طور مشابه، اگر از افزونه‌های امنیتی و پشتیبان‌گیری وردپرس استفاده می‌کنید، پاک کردن گزارش‌های امنیتی و پشتیبان‌گیری‌های قدیمی نیز به میزان قابل توجهی استفاده از inode و مشکلات فضای دیسک را بهبود می‌بخشد.

به عنوان مثال، اگر از Duplicator برای پشتیبان‌گیری استفاده می‌کنید، می‌توانید نسخه‌های پشتیبان موجود را مشاهده کرده و نسخه‌های قدیمی را از داشبورد وردپرس خود حذف کنید.

به سادگی به Duplicator Pro » بسته ها صفحه و نسخه پشتیبان قدیمی خود را انتخاب کنید. پس از آن، روی منوی کشویی Bulk Action کلیک کرده و Delete را انتخاب کنید.

1687782153 511 چگونه فضای دیسک را آزاد کنیم و استفاده از Inode, محتوا مارکتینگ

شما می توانید با نسخه رایگان Duplicator شروع کنید و ما به شدت توصیه می کنیم ویژگی های Pro را نیز بررسی کنید.

امیدواریم این مقاله به شما در یادگیری نحوه آزاد کردن فضای دیسک و کاهش مصرف inode در وردپرس کمک کرده باشد. همچنین ممکن است بخواهید راهنمای ما در مورد امنیت وردپرس و نکاتی برای سرعت بخشیدن به عملکرد وردپرس را ببینید.

اگر این مقاله را دوست داشتید، لطفاً در کانال یوتیوب ما برای آموزش های ویدیویی وردپرس مشترک شوید. شما همچنین می توانید ما را در پیدا کنید توییتر و فیس بوک

سایت محتوا مارکتینگ

توسط psychen

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *