issaro prakalung / Shutterstock.com

در هسته خود، هوش مصنوعی امروزی از درک، دانش، فکر یا «هوش» ناتوان است. این نام چیزی بیش از یک ترفند بازاریابی است.

فروش هیچ چیز آسان تر از یک محصول با نام خوب نیست. فناوری که ما آن را “هوش مصنوعی” می نامیم بسیار پیچیده است، اما به لطف نام آن، شما از قبل ایده ای از کار آن دارید! فقط یک مشکل وجود دارد. هوش مصنوعی در هیچ سطحی «هوشمند» نیست و شرکت‌ها علاقه‌ای به اصلاح باورهای غلط عمومی ندارند.

هیچ چیز هوشمندی در مورد هوش مصنوعی وجود ندارد

هوش مصنوعی یکی از عناصر اصلی فرهنگ پاپ و علم واقعی است. ما نزدیک به یک قرن را صرف دنبال کردن این فناوری کرده‌ایم و ایده «ماشین‌های زنده» به گذشته بازمی‌گردد. هزاران سال. بنابراین، ما درک کاملاً واضحی از معنای شخصی وقتی که می‌گوید «هوش مصنوعی» چیست داریم. این چیزی است که با هوش انسان قابل مقایسه است – توانایی درک، انطباق و داشتن ایده های بدیع.

اما فناوری که ما آن را “هوش مصنوعی” می نامیم فاقد این ویژگی ها است. نمی تواند چیزی را «بداند» یا «فکر کند». هوش مصنوعی موجود فقط یک کد درهم و برهم است که به انبوهی از داده‌ها متصل شده است، که آنها را مجدداً ترکیب می‌کند و مجدداً بازیابی می‌کند. می‌توانید از ChatGPT بخواهید یک رزومه برای شما بنویسد، و آن چیزی را بر اساس رزومه‌های موجود در مجموعه داده‌اش (به‌علاوه هر اطلاعاتی که به اشتراک می‌گذارید) نشان می‌دهد. این مفید است، کار را خودکار می کند، اما نشانه هوش نیست.

البته، ChatGPT یک ربات چت است، بنابراین می تواند بسیار “انسان” باشد. اما بیشتر برنامه های کاربردی هوش مصنوعی غیرمکالمه ای هستند. آنها نه صحبت می کنند و نه به سؤالات پاسخ می دهند. و بدون پوشش مکالمه، فقدان “هوش” در هوش مصنوعی بسیار محسوس است.

به عنوان مثال، خودروهای خودران تسلا را در نظر بگیرید. ایلان ماسک نزدیک به یک دهه را سپری کرده است و وانمود می کند که تسلا کامل خودران فقط یک سال دیگر است—تقریباً آماده است و 150 درصد از یک راننده انسانی ایمن تر خواهد بود! با این حال، این برنامه هوش مصنوعی همچنان در حالت بتا باقی می ماند و هر بار که از آن می شنویم، رانندگی کامل به عنوان یک خطر ایمنی مورد انتقاد قرار می گیرد. هوش مصنوعی حتی آنقدر هوشمند نیست که بتواند کار خود را انجام دهد.

برای مثال ساده تر، فقط به جاروبرقی ربات نگاه کنید. آنها حجم مضحکی از اطلاعات خانه شما را به نام اجتناب از موانع و هوش مصنوعی ناوبری جمع آوری می کنند. و در حالی که این جاروبرقی‌های ربات مجهز به هوش مصنوعی نسبت به آنچه در گذشته داشتیم پیشرفت کرده‌اند، اما هنوز با موانع اساسی مانند مدفوع سگ، اسباب‌بازی‌های بچه‌ها و قالیچه‌های کوچک مشکلات مضحکی دارند.

مردم عادی، از جمله تعداد زیادی از افرادی که در زمینه فناوری کار می کنند، چیزی در مورد هوش مصنوعی یا نحوه عملکرد آن نمی دانند. آنها فقط عبارت “هوش مصنوعی” را می شنوند و حدس می زنند. این مفروضات ممکن است بی اهمیت به نظر برسند، اما در واقعیت، آنها یک نیروی هدایت کننده در پشت توسعه فناوری، اقتصاد و سیاست عمومی هستند.

این فناوری مفید است، اما بازاریابی مزخرف است

دست روباتی که دسته ای از جعبه ها را دراز کرده است.
آندری_پوپوف / Shutterstock.com

من نمی خواهم اهمیت هوش مصنوعی یا فناوری یادگیری ماشینی را کم اهمیت جلوه دهم. هر بار که از تلفن همراه خود استفاده می کنید، چیزی را در Google جستجو می کنید یا در رسانه های اجتماعی پیمایش می کنید، با این موارد تعامل دارید. یادگیری ماشینی باعث نوآوری در فیزیک می شود، به توسعه واکسن “Warp Speed” کمک می کند و در حال حاضر اولین کار خود را در میدان جنگ انجام می دهد.

اما اصطلاح “هوش مصنوعی” برای اهداف بازاریابی بر روی این فناوری چسبانده شده است. این یک نام پر زرق و برق است که به مشتریان و سرمایه گذاران می گوید: “محصول ما آینده نگر است و هدف دارد.” همانطور که توسط محقق هوش مصنوعی ملانی میچل در گفتگو با مجله ی وال استریت، شرکت ها و مهندسان به طور معمول نام “AI” را روی آن می زنند هر چیزی که شامل یادگیری ماشینی می شود، زیرا ثابت شده است که این عبارت پاسخ غیرقانونی سرمایه گذاران را دارد (که ممکن است اطلاعات کمی در مورد فناوری داشته باشند، چه رسد به هوش مصنوعی).

این چیزی است که تقریباً در هر صنعتی می توانید مشاهده کنید. فقط کافی است نام شرکت را در گوگل جستجو کنید و عبارت “AI” را اضافه کنید. از تعداد کسب‌وکارهایی که به زبان مبهم به دنبال فعالیت‌های هوش مصنوعی خود می‌بالند، شوکه می‌شوید، با هیچ مدرکی مبنی بر اینکه این فناوری واقعاً به سودآوری، بهره‌وری یا نوآوری آنها کمک کرده است.

و همانطور که دکتر میچل اشاره کرد، همین تاکتیک بازاریابی در دهه‌های 1970 و 80 مورد استفاده قرار گرفت – شرکت‌ها و مهندسان با وعده “هوش مصنوعی” بودجه هنگفتی را تامین کردند. تحقیقات آنها هدر دادن پول نبود، اما سودآور نبود، بنابراین بودجه خشک شد. (البته امروزه نرم افزار بسیار مهمتر از قرن بیستم است. اصطلاح “هوش مصنوعی” اکنون به محصولات و فرآیندهای مفید اطلاق می شود، بنابراین افراد کمتر علاقه خود را از دست می دهند.)

از برخی جهات، من فکر می کنم که نام “هوش مصنوعی” ایده خوبی است. شرکت‌ها یک دهه خوب را صرف کردند و همه چیز را «الگوریتم» نامیدند، که تنها منجر به سردرگمی و ناامیدی در بین عموم مردم شد. چرخش به “AI” شور و شوق زیادی ایجاد می کند که باید به توسعه سریعتر فناوری های نرم افزاری خودکار منجر شود.

اما این شور و شوق این واقعیت را پنهان می کند که “AI” یک فناوری پیچیده، گیج کننده و باریک است. مردم به راحتی تصور می کنند که “هوش مصنوعی” امروزی شبیه به آنچه در فرهنگ پاپ دیده ایم است، و تعداد کمی از شرکت ها حاضر به مبارزه (یا اظهار نظر) با این تصور غلط هستند. (با این حال، افراد عجیب و غریب رسانه های اجتماعی بزرگترین متخلفان هستند. آنها افراطی ترین و آشکارا نادرست ترین ادعاها را در مورد هوش مصنوعی مطرح می کنند، که توسط افرادی که اطلاعات بهتری ندارند، تقویت و مصرف می شود.)

نیروی کار انسانی نیروی محرکه پشت هوش مصنوعی است

یک تصویر ایجاد شده توسط هوش مصنوعی با واترمارک Getty Images که روی بوم قرار گرفته است.
Triff/Shutterstock.com، انتشار پایدار

یکی از وعده‌های هوش مصنوعی این است که جایگزین کارگران خواهد شد و منجر به آرمان‌شهری می‌شود که در آن انسان‌ها تمام روز روی دست می‌نشینند یا به سادگی می‌میرند. چت بات ها اخبار را می نویسند، بازوهای ربات عمل جراحی قلب انجام می دهند و اندرویدهای فوق العاده قوی این کار را انجام می دهند تمام موارد نقض OSHA مورد علاقه خود را انجام دهید هنگام ساخت خانه های حومه شهر. اما در واقعیت، فناوری که ما آن را “AI” می نامیم به سادگی نیروی کار را جبران می کند.

از برخی جهات، جبران نیروی کار ایجاد شده توسط هوش مصنوعی بسیار واضح است. این فناوری یک چیز را در وجود خود درک نمی کند، بنابراین برای اینکه بتواند یک کار را به درستی انجام دهد، نیاز به آموزش، آزمایش و عیب یابی مداوم دارد. برای هر شغلی که هوش مصنوعی جایگزین آن می شود، ممکن است شغل جدیدی ایجاد کند.

بسیاری از این مشاغل جدید نیاز به تخصص در یادگیری ماشین دارند. اما تعداد زیادی از کارگرانی که در توسعه هوش مصنوعی نقش دارند، کارهای «فرق» را انجام می دهند. OpenAI دستگیر شد که به کارگران کنیایی کمتر از 2 دلار در ساعت برای کمک به حذف نژادپرستی، تبعیض جنسی و پیشنهادات خشونت آمیز از چت بات خود پرداخت می کند. و Mechanical Turk آمازون، که وظایف را با استفاده از “AI” انجام می دهد، اغلب چند پنی به یک انسان می پردازد تا کار را به پایان برساند.

البته موضوع داغ امروز نوشتن و هنر هوش مصنوعی است. و هر دوی این کاربردها به مقدار زیادی نیروی انسانی نیاز دارند. همانطور که دیدیم با CNETآزمایش کوچک روزنامه‌نگاری هوش مصنوعی، نمی‌توان انتظار داشت که هوش مصنوعی این کار را انجام دهد خوب کار بدون نظارت دائمی از سوی انسان ها (و حتی با ویراستاران انسانی، CNETهوش مصنوعی ده ها اشتباه احمقانه مرتکب شد).

اما مهمتر از آن، این فناوری هوش مصنوعی ریشه در سرقت ادبی دارد.

شما نمی توانید یک هوش مصنوعی را بدون ارائه داده های دنیای واقعی آموزش دهید. و به جای پرداخت پول به نویسندگان یا هنرمندان برای این داده ها، شرکت هایی مانند OpenAI به سادگی هر آنچه را که می توانند از اینترنت می گیرند. هوش مصنوعی کار انسان را مجدداً ترکیب می‌کند و بازگردانده می‌شود، و در برخی موقعیت‌ها، می‌توانید در واقع ردیابی کنید که اثر از کجا کپی شده است. این CNET هوش مصنوعی در حال سرقت ادبی از کار چندین روزنامه‌نگار واقعی دستگیر شد و هوش مصنوعی Stable Diffusion به دادگاه می‌رود زیرا آشکارا عکس‌های استوک بدون مجوز Getty Images را بازسازی می‌کند.

بی توجهی به کپی رایت یا مالکیت معنوی در هوش مصنوعی منزجر کننده است. این فناوری میلیاردها دلار بر پشت نیروی کار دیگران تولید می کند. اما توجه به این نکته مهم است که حتی اگر موضوع سرقت ادبی حل شود، کارگران انسانی به رانندگی هوش مصنوعی ادامه خواهند داد. وعده یک مدینه فاضله مبتنی بر هوش مصنوعی با هفته کاری دو روزه، یا هر چیز دیگری، یک دروغ بزرگ است.

آیا ما هرگز هوش مصنوعی واقعی ایجاد خواهیم کرد؟

یک اندروید دراماتیک که گریه می کند.
سارا هلملوند / شاتر استوک

ما می دانیم که هوش مصنوعی امروزی «هوشمند» نیست. هیچ چیز را درک نمی کند، فقط می تواند تعداد محدودی از وظایف را انجام دهد و نیاز به نظارت انسانی دارد. این فناوری در مقایسه با هوش مصنوعی که در فرهنگ پاپ می بینیم ابتدایی است. و از نظر واقع بینانه، ممکن است حتی در مسیر هوش واقعی نباشد.

انسان ها ممکن است راهی برای ایجاد هوش مصنوعی واقعی پیدا کنند. اما این ایده که در طول زندگی ما اتفاق می افتد، سوال برانگیز است. فناوری ما به سختی شبیه به هیچ شکلی از زندگی هوشمند است – بیشتر شبیه خودکارهای قرون وسطی است تا هر شخص واقعی.

بنابراین، پیشرفت‌های اصلی مورد نیاز برای هوش مصنوعی واقعی یک راز کامل است. اما در جنبه مثبت، تهدید الف نابود کنندهتصاحب هوش مصنوعی به سبک احتمالاً خارج از جدول است.

سایت محتوا مارکتینگ

برای دیدن مطالب آموزشی بیشتر در زمینه سخت افزار و نرم افزار اینجا کلیک کنید!

توسط psychen

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *