نحوه جستجوی کدهای خطای ویندوز


ممکن است برای عیب‌یابی یک برنامه یا عملکرد سیستم خود به شناسه فرآیند نیاز داشته باشید. با استفاده از این راهنما می‌توانید شناسه فرآیند برنامه‌ها را در ویندوز 11 پیدا کنید.

هر برنامه در سیستم ویندوز شما یک برنامه منحصر به فرد دارد پRocess ID (PID). این مقدار PID برای شناسایی فرآیندهای در حال اجرا در ویندوز استفاده می شود. دانستن PID در سناریوهای مختلف عیب یابی مفید است.

به عنوان مثال، PID می تواند به شما کمک کند تا دو فایل را با استفاده از یک برنامه به طور همزمان شناسایی کنید. PID همچنین هنگام اشکال زدایی یک برنامه، خاتمه یک فرآیند به صورت دستی یا بررسی منابع سیستم مفید است.

دلیل شما هر چه باشد، مراحل زیر را دنبال کنید تا شناسه فرآیند برنامه‌های ویندوز 10 یا 11 را پیدا کنید.

نحوه یافتن شناسه فرآیند (PID) از طریق Task Manager

یکی از راه های ساده برای دریافت PID از طریق رابط کاربری گرافیکی ویندوز، یافتن آنها در Task Manager است.

برای یافتن شناسه فرآیند برنامه با استفاده از Task Manager در ویندوز:

 1. Task Manager را روی رایانه شخصی خود راه اندازی کنید.
 2. انتخاب کنید جزئیات برگه از گزینه های سمت راست.
 3. انتخاب کنید PID ستون و شناسه فرآیند برنامه را تأیید کنید. در صورت نیاز می‌توانید برای دسترسی آسان‌تر آنها را بر اساس PID مرتب کنید.شناسه فرآیند برای برنامه‌ها را پیدا کنید
 4. شما همچنین می توانید انتخاب کنید خدمات را برگه و شناسه فرآیند یک سرویس خاص را در قسمت تأیید کنید PID ستونشناسه فرآیند برای برنامه‌ها را پیدا کنید

نحوه یافتن شناسه فرآیند با استفاده از مانیتور منابع

علاوه بر پیدا کردن PID یک برنامه در Task Manager، می‌توانید آن‌ها را در کنسول Resource Monitor که به ندرت استفاده می‌شود نیز بیابید. Resource Monitor یک ابزار عیب یابی مفید است که به شما امکان می دهد اطلاعات مربوط به سخت افزار و نرم افزار سیستم خود را بررسی کنید.

برای یافتن مقدار PID با استفاده از Resource Monitor:

 1. را فشار دهید کلید ویندوز یا کلیک کنید شروع کنید دکمه.
 2. تایپ کنید نظارت بر منابع و نتیجه برتر را انتخاب کنید.شناسه فرآیند برای برنامه‌ها را پیدا کنید
 3. کلیک کنید بر روی بررسی اجمالی را برگه و شناسه فرآیند برنامه‌ها و سرویس‌ها را تأیید کنید PID ستون

نحوه یافتن شناسه فرآیند برنامه یا سرویس با استفاده از PowerShell

اگر تجربه رابط خط فرمان را ترجیح می دهید، می توانید چند دستور را در PowerShell اجرا کنید و PID مورد نظر خود را پیدا کنید. در صورت تمایل می‌توانید از برنامه جدیدتر Windows Terminal نیز استفاده کنید.

برای یافتن شناسه فرآیند با استفاده از PowerShell:

 1. را فشار دهید کلید ویندوز یا کلیک کنید شروع کنید دکمه.
 2. تایپ کنید پاورشل و انتخاب کنید به عنوان Administrator اجرا شود پیوند در ستون سمت راستویندوز 11 پاورشل را به عنوان مدیر اجرا می کند
 3. هنگامی که ترمینال راه اندازی شد، دستور زیر را اجرا کنید و فشار دهید وارد:
  Get-Process
 4. این یک لیست از پکارت شناسایی برای اجرای برنامه ها و خدمات همچنین اطلاعات اضافی مانند نام فرآیند را نمایش می دهد.
 5. در حالی که موارد بالا لیست طولانی را به شما می دهد، ممکن است بخواهید آن را به یک برنامه خاص محدود کنید. برای انجام این کار، دستور زیر را در جایی که جایگزین «فرآیند-نام” با برنامه واقعی که به دنبال آن هستید. به عنوان مثال، ما به دنبال PID برای Word و Notepad هستیم.
  tasklist /svc /FI "ImageName eq Process-Name*"

  شناسه فرآیند برای برنامه‌ها را پیدا کنید

 6. برای مشاهده لیستی از PID ها فقط برای برنامه های اجرایی از دستور زیر استفاده کنید:
  tasklist /apps

دریافت اطلاعات سیستم با ویندوز

چه برای کدنویسی یا عیب‌یابی نیاز به یافتن یک برنامه یا پردازش PID داشته باشید، مراحل بالا به شما امکان می‌دهد آن‌ها را به راحتی پیدا کنید. به عنوان مثال، اگر چندین نمونه از یک برنامه در حال اجرا باشد، ممکن است متوجه شوید که PID متفاوتی وجود دارد. این طبیعی است، بنابراین سیستم هر نمونه را شناسایی می کند.

یافتن اطلاعات سیستم مهم است و ویندوز ابزارهای دیگری برای یافتن انواع مختلف اطلاعات و مشخصات سیستم دارد. به عنوان مثال، ممکن است لازم باشد تمام حساب های کاربری را در رایانه شخصی ویندوز 11 مشاهده کنید. یا ممکن است لازم باشد کل زمان کارکرد رایانه خود را بیابید یا مدل های چاپگر متصل و شماره سریال را تعیین کنید.

اگر در حال عیب یابی شبکه هستید، باید آدرس IP رایانه شخصی خود را بدانید و از ویندوز برای یافتن آدرس IP روتر خود استفاده کنید. و اگر قصد دارید به سخت افزار سیستم خود ارتقا دهید، یاد بگیرید که چگونه اسلات های حافظه موجود را پیدا کنید، مشخصات سخت افزاری و سیستم را بیابید و نسل CPU اینتل را بیابید.

اگر نیاز به ارتقاء نرم افزاری یا نصب یک برنامه یا بازی دارید، ممکن است لازم باشد نسخه بعدی ویندوز 11 خود را پیدا کنید.سایت محتوا مارکتینگ

برای دیدن مطالب آموزشی بیشتر در زمینه سخت افزار و نرم افزار اینجا کلیک کنید!

توسط psychen

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *