نحوه مسدود کردن دسترسی برنامه های دسکتاپ در ویندوز


اگر رایانه‌های شخصی را برای خانواده یا مشاغل کوچک خود مدیریت می‌کنید، ممکن است بخواهید برنامه‌ها را مسدود کنید. نحوه مسدود کردن دسترسی برنامه های دسکتاپ در ویندوز را در این راهنما بیاموزید.

اگر مدیر رایانه هستید، زمان‌هایی پیش می‌آید که باید دسترسی به برنامه‌های دسکتاپ خاصی را مسدود کنید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید دسترسی به ابزارهای سیستم مانند PowerShell را برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز غیرفعال کنید.

محدود کردن دسترسی به برنامه‌هایی مانند اینها همچنین به جلوگیری از اجرای اسکریپت‌های مضر توسط کاربر یا ایجاد تغییرات ناخواسته در سیستم کمک می‌کند. شاید لازم باشد مرورگری مانند کروم یا برنامه خاصی را در مجموعه آفیس 365 مسدود کنید.

هر نیازی که دارید، می توانید با دنبال کردن مراحل زیر، دسترسی برنامه های دسکتاپ را در ویندوز 11 یا ویندوز 10 با استفاده از قوانین Group Policy یا Security Policy مسدود کنید.

نحوه مسدود کردن دسترسی برنامه های دسکتاپ با استفاده از Group Policy در ویندوز

مسدود کردن دسترسی به برنامه های دسکتاپ به راحتی با استفاده از آن انجام می شود خط مشی گروه محلی قوانین در ویندوز 11 و ویندوز 10.

برای مسدود کردن دسترسی برنامه های دسکتاپ در ویندوز با استفاده از Group Policy:

 1. به عنوان سرپرست در رایانه شخصی که می خواهید دسترسی برنامه را مسدود کنید وارد شوید.
 2. باز کن منوی شروع.
 3. تایپ کنید gpedit و انتخاب کنید خط مشی گروه را ویرایش کنید زیر بهترین مسابقه بخش.دسترسی به برنامه دسکتاپ را مسدود کنید
 4. چه زمانی ویرایشگر خط مشی گروه محلی باز می شود، به مسیر زیر بروید و فشار دهید وارد:
  User Configuration > Administrative Templates > System
 5. سیاست های موجود در ستون سمت راست را به پایین اسکرول کنید و روی آن دوبار کلیک کنید برنامه های ویندوز مشخص شده را اجرا نکنید خط مشی.دسترسی به برنامه دسکتاپ را مسدود کنید
 6. انتخاب کنید فعال شد گزینه در سمت چپ بالای پنجره.
 7. زیر گزینه ها بخش، کلیک کنید نمایش دهید دکمه.
 8. برنامه‌هایی را که می‌خواهید دسترسی آنها را مسدود کنید در هر خط وارد کنید، از جمله “exe” فرمت فایل. در این مثال، ما دسترسی به Command Prompt، PowerShell و Google Chrome را مسدود می کنیم.
 9. کلیک خوب وقتی انجام شددسترسی به برنامه دسکتاپ را مسدود کنید
 10. پس از ورود به برنامه های مسدود شده، کلیک کنید درخواست دادن و خوب.

پس از انجام مراحل بالا، زمانی که کاربر سعی می کند برنامه هایی را که شما مشخص کرده اید راه اندازی کند، می تواند آنها را از منوی استارت پیدا کند، اما به سادگی باز نمی شوند.

توجه داشته باشید: در حالی که دسترسی برنامه مشخص شده باید بلافاصله پس از پیکربندی آن در Group Policy مسدود شود، ممکن است لازم باشد ویندوز را مجددا راه اندازی کنید تا تغییر اعمال شود.

رفع انسداد برنامه ها با استفاده از خط مشی گروه

اگر می‌خواهید برنامه‌ای را که قبلاً با استفاده از Group Policy مسدود کرده‌اید، رفع انسداد کنید، می‌توانید.

برای انجام این کار، را باز کنید ویرایشگر خط مشی گروه محلی و انتخاب کنید پیکربندی کاربر > الگوهای اداری > سیستم. کلیک کنید بر روی نمایش دهید دکمه زیر گزینه ها بخش، برنامه ای را که می خواهید رفع انسداد کنید حذف کنید و کلیک کنید خوب.

همچنین می توانید خط مشی را روی آن تنظیم کنید پیکربندی نشده برای رفع انسداد همه برنامه های مسدود شده ای که در لیست بلاک خود قرار داده اید. همچنین، به یاد داشته باشید که برای اعمال تغییرات ممکن است نیاز به راه اندازی مجدد رایانه داشته باشید.

نحوه مسدود کردن دسترسی برنامه های دسکتاپ با استفاده از سیاست امنیتی در ویندوز

علاوه بر استفاده از Local Group Policy، می‌توانید از راه‌اندازی برنامه‌های خاص توسط کاربران جلوگیری کنید سیاست امنیتی محلی گزینه ها. این مراحل برای کاربران ویندوز 11 و ویندوز 10 کار خواهد کرد.

برای مسدود کردن دسترسی برنامه دسکتاپ با استفاده از سیاست امنیتی محلی:

 1. باز کن شروع کنید منو.
 2. تایپ کنید سیاست امنیتی محلی و روی نتیجه بالا در زیر کلیک کنید بهترین مسابقه.دسترسی به برنامه دسکتاپ را مسدود کنید
 3. وقتی پنجره Local Security Policy باز شد، آن را گسترش دهید سیاست های محدودیت نرم افزار شاخه.
 4. کلیک راست کنید قوانین اضافی پوشه و انتخاب کنید قانون هش جدید از منو
 5. اگر دسته وجود ندارد، کلیک راست کنید سیاست های محدودیت نرم افزار و انتخاب کنید جدید سیاست های محدودیت نرم افزار.
 6. در قانون هش جدید پنجره را کلیک کنید مرور کردن دکمه.
 7. به مکان برنامه بروید EXE فایلی که می خواهید دسترسی را مسدود کنید، آن را برجسته کرده و روی آن کلیک کنید باز کن دکمه. به عنوان مثال، ما PowerShell را انتخاب می کنیم.
 8. داده های برنامه به آن اضافه خواهد شد قانون هش جدید پنجره
 9. اطمینان حاصل کنید سطح امنیت فیلد تنظیم شده است غیر مجاز و کلیک کنید درخواست دادن و خوب.
 10. کامپیوتر را مجددا راه اندازی کنید.دکمه استارت ویندوز 11 را خاموش کنید

پس از انجام مراحل بالا برای مسدود کردن دسترسی به دسکتاپ در ویندوز، پس از بازگشت از راه اندازی مجدد، وارد سیستم شوید و دسترسی به برنامه ای که مشخص کرده اید دیگر مجاز نخواهد بود.

هنگامی که کاربر سعی می کند به یک برنامه مسدود شده دسترسی پیدا کند، یک پیام خطایی ظاهر می شود که به او می گوید با مدیر سیستم تماس بگیرد.

دسترسی به برنامه دسکتاپ در ویندوز را مسدود کنید

رفع انسداد برنامه ها با استفاده از سیاست امنیتی محلی

برای واگرد تغییرات دسترسی به برنامه، به آن برگردید سیاست امنیتی محلی > سیاست های محدودیت نرم افزار > قوانین اضافی. روی هش برنامه مسدود شده کلیک راست کرده و آن را انتخاب کنید حذف گزینه.

مدیریت برنامه ها و کاربران در ویندوز

اگر نیاز دارید که دسترسی کاربران به برنامه های دسکتاپ خاصی را مسدود کنید، استفاده از Local Group Policy یا Local Security Policy کار را انجام می دهد. این یک راه ساده برای جلوگیری از مزاحمت کاربران بی تجربه با برنامه های کاربردی سیستمی است که نمی خواهید آنها را انجام دهند.

ویندوز راه های دیگری برای مدیریت کاربران و برنامه ها دارد. به عنوان مثال، می توانید امتیازات حساب کاربری را مدیریت کنید یا یک حساب کاربری محلی در ویندوز 11 اضافه کنید. اگر چندین حساب کاربری ایجاد می کنید، باید بدانید که چگونه بین کاربران جابجا شوید.

علاوه بر حساب های کاربری، می توانید امنیت برنامه های دیگر را در ویندوز مدیریت کنید. برای مثال، می‌توانید دسترسی به اینترنت یک برنامه را مسدود کنید یا برنامه‌های راه‌اندازی را برای زمان‌های بهتر راه‌اندازی غیرفعال کنید.

همچنین، اگر نمی‌خواهید کاربر برنامه‌های نامعتبر را از منابع غیرقابل اعتماد نصب کند، می‌توانید ویندوز را طوری تنظیم کنید که برنامه‌ها را فقط از فروشگاه مایکروسافت نصب کند. و برای عملکرد بهتر سیستم، یاد بگیرید که چگونه برنامه‌ها را در پس‌زمینه اجرا نکنید.سایت محتوا مارکتینگ

برای دیدن مطالب آموزشی بیشتر در زمینه سخت افزار و نرم افزار اینجا کلیک کنید!

توسط psychen

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *