ذخیره سازی صحیح فیلامنت برای چاپگر سه بعدی شما برای بهترین نتایج حیاتی است. با استفاده از این راهنما، نحوه ذخیره فیلامنت PLA برای پرینت سه بعدی را بیاموزید.

اگر به پرینت سه بعدی علاقه دارید، احتمالاً چندین قرقره از رشته در اطراف خود دارید. با این حال، معلوم می شود که دراز کشیدن در اطراف ممکن است لزوما بهترین مکان برای آن نباشد. در حالی که فیلامنت PLA به اندازه برخی انواع دیگر تحت تأثیر رطوبت قرار نمی گیرد، اگر در شرایط مرطوب نگهداری شود، می تواند تأثیر جدی بر کیفیت چاپ سه بعدی شما داشته باشد.

خوشبختانه، راه های زیادی برای محافظت از قرقره های خود وجود دارد. در اینجا چند نکته مفید در مورد نحوه نگهداری فیلامنت PLA آورده شده است.

چرا ذخیره سازی رشته PLA اهمیت دارد؟

رشته PLA همان چیزی است که به عنوان a شناخته می شود مواد هیگروسکوپی. این بدان معنی است که آب را از محیط اطراف جذب و نگه می دارد.

اگر به درستی ذخیره نشود، فیلامنت PLA می تواند از رطوبت اشباع شود. این می تواند باعث شکننده شدن رشته یا ایجاد رشته شود که منجر به مشکلاتی در چاپ شما می شود. در حالی که PLA به اندازه سایر رشته های چاپ سه بعدی به رطوبت حساس نیست، ذخیره سازی صحیح می تواند خطر جذب بیش از حد رطوبت را کاهش دهد.

نحوه ذخیره فیلامنت PLA

روش های مختلفی برای ذخیره فیلامنت PLA وجود دارد. گزینه هایی که انتخاب می کنید به رطوبت اتاقی که فیلامنت PLA خود را در آن ذخیره می کنید و مدت زمانی که فیلامنت قبل از استفاده ذخیره می شود بستگی دارد.

کیسه های زیپ سیل

کیسه مهر و موم زیپ

اگر به دنبال روشی مقرون به صرفه برای نگهداری فیلامنت PLA هستید که به کاهش خطر رطوبت کمک کند، کیسه های زیپ سیل انتخاب خوبی هستند.

اگرچه این کیسه ها قادر به ایجاد خلاء کامل نیستند، اما پیشرفت رطوبت را کند می کنند. سعی کنید قبل از اینکه کیسه ها را ببندید تا جایی که می توانید هوا را از آنها خارج کنید. می توانید با افزودن یک ماده خشک کننده مانند سیلیکاژل به هر کیسه، کارایی استفاده از کیسه های زیپ سیل را بهبود بخشید.

کیسه های زیپ سیل گزینه خوبی برای نگهداری طولانی مدت فیلامنت PLA شما نیستند، اما در کوتاه مدت می توانند محافظت مفیدی را با قیمت پایین ارائه دهند.

کیسه های وکیوم

کیسه های خلاء

اگر به دنبال راه موثرتری برای محافظت از فیلامنت PLA خود در برابر رطوبت هستید، ممکن است بخواهید کیسه های وکیوم را در نظر بگیرید. این کیسه ها شبیه کیسه های زیپ سیل هستند اما دارای یک دریچه یک طرفه هستند که از طریق آن می توانید هوای کیسه را با استفاده از جاروبرقی مکش کنید. با مکیدن هوا از کیسه، سطح رطوبت حتی کمتر نگه داشته می شود.

مانند کیسه های زیپ سیل، هوا در نهایت وارد کیسه می شود. افزودن ماده خشک کننده می تواند به حفظ رطوبت فیلامنت PLA شما برای مدت طولانی تری کمک کند. زیبایی کیسه های وکیوم این است که به راحتی می توان دید چه زمانی هوا وارد شده است، زیرا کیسه شروع به متورم شدن می کند. سپس می توانید از یک جاروبرقی برای حذف مجدد هوا و افزودن خشک کننده بیشتر استفاده کنید.

جعبه غلات

وان غلات پلاستیکی

جعبه های پلاستیکی غلات برای جلوگیری از رطوبت از غلات شما در نظر گرفته شده است که آنها را به انتخاب خوبی برای ذخیره رشته PLA شما تبدیل می کند. بیشتر این جعبه‌های پلاستیکی دارای یک مهر و موم هستند که به آنها کمک می‌کند هوا در آنها نفوذ نکنند.

بزرگترین چالش این است که جعبه هایی را پیدا کنید که به اندازه کافی بزرگ باشند تا با قرقره های رشته شما مناسب باشند. بزرگترین جعبه های غلات معمولاً برای یک قرقره مناسب هستند. خرید این جعبه ها به صورت جداگانه نسبتاً ارزان است، اما اگر قرقره های زیادی برای ذخیره داشته باشید، قیمت می تواند افزایش یابد. مانند کیسه ها، افزودن ماده خشک کننده به جعبه ها می تواند به حفظ رطوبت فیلامنت برای مدت طولانی تری کمک کند.

وان های پلاستیکی آب بندی شده

جعبه ذخیره سازی پلاستیکی

اگر چندین قرقره از فیلامنت PLA برای ذخیره دارید و نمی خواهید هر کدام را در یک جعبه ذخیره سازی قرار دهید، می توان از یک وان ذخیره سازی پلاستیکی بزرگ و مهر و موم شده برای ذخیره چندین قرقره به طور همزمان استفاده کرد.

مهم است که وان های ذخیره سازی را پیدا کنید که دارای مهر و موم واشر برای جلوگیری از خروج هوا هستند. یک وان ذخیره سازی استاندارد بدون واشر، مهر و موم کافی برای حفظ هوا و رطوبت برای مدت طولانی فراهم نمی کند. وان های ذخیره سازی مهر و موم شده می توانند به طور معقولی موثر باشند، به ویژه در ترکیب با استفاده از یک ماده خشک کننده. اگر قرقره‌های زیادی برای نگهداری دارید و آنها را در مکانی مرطوب نگهداری نمی‌کنید، یک وان پلاستیکی مهر و موم شده می‌تواند محافظت مناسبی را ارائه دهد.

جعبه های خشک

اگر به دنبال موثرترین راه برای حفظ فیلامنت PLA خود از رطوبت هستید، جعبه خشک بهترین انتخاب شما است. این جعبه ها به طور خاص طراحی شده اند تا فیلامنت پرینت سه بعدی را عاری از رطوبت نگه دارند.

یک جعبه خشک در اصل یک جعبه هوابند با یک رطوبت گیر داخلی است. این بدون توجه به رطوبت اتاقی که فیلامنت خود را در آن نگهداری می کنید، رطوبت داخل جعبه را در سطح پایین نگه می دارد. یک جعبه خشک می تواند فیلامنت PLA شما را برای مدت طولانی در شرایط اوج نگه دارد، اگرچه این گزینه بسیار گرانتر از سایر راه حل های ذخیره سازی ذکر شده در بالا است. اگر فیلامنت PLA خود را در شرایط مرطوب مانند گاراژ نگه دارید، ممکن است احساس کنید که هزینه آن ارزشش را دارد.

قفسه های ذخیره سازی

فیلامنت pla ذخیره شده روی قفسه

اگر رشته های زیادی دارید، ممکن است بخواهید آن را در دسترس باشد. بسیاری از مردم ترجیح می دهند قرقره های فیلامنت PLA خود را در قفسه ها یا قفسه های آویزان نگه دارند. تا زمانی که فیلامنت خود را در شرایط مرطوب نگهداری نکنید و برای استفاده از فیلامنت در یک بازه زمانی نسبتاً کوتاه برنامه ریزی کنید، ذخیره سازی فیلامنت به این روش بدون هیچ گونه محافظت دیگری خوب است. اگر قرار باشد ماه‌ها بدون محافظت نگهداری شود، احتمالاً رطوبت به یک مشکل تبدیل می‌شود.

می‌توانید قفسه‌های ذخیره‌سازی را با یکی از روش‌های ذکر شده در بالا ترکیب کنید. به عنوان مثال، اگر قفسه های آویز دار دارید، چرا قبل از آویزان کردن قرقره ها، سعی نکنید آنها را در کیسه های زیپ دار ببندید؟ اگر قفسه دارید، می توانید هر قرقره را در یک جعبه غلات در بسته قرار دهید که سپس می توانید آن را در قفسه ها قرار دهید.

هر چه بتوانید از فیلامنت PLA محافظت بیشتری کنید، چاپ شما بهتر خواهد بود.

چگونه بفهمیم فیلامنت PLA شما خیلی مرطوب است؟

با بسیاری از گزینه های موجود در این لیست، روش ذخیره سازی محافظت کوتاه مدتی را فراهم می کند، اما در نهایت، رطوبت به یک مشکل تبدیل می شود. چگونه می توانید متوجه شوید که رشته شما بیش از حد مرطوب شده است؟

تعدادی نشانه وجود دارد که نشان می دهد رشته شما ممکن است بیش از حد مرطوب باشد تا به طور موثر از آن استفاده کنید.

رشته های متورم

جذب رطوبت باعث تورم فیلامنت PLA شما می شود. در حالی که این همیشه با چشم غیر مسلح آشکار نیست، اندازه گیری با کولیس ممکن است نشان دهد که PLA شما خیلی مرطوب است.

رشته های شکننده

یکی از بزرگترین دلایل برای دور نگه داشتن PLA خود از رطوبت این است که باعث شکننده شدن آن می شود. اگر متوجه شدید که رشته شما مانند اسپاگتی خشک می‌شکند، احتمالاً به دلیل رطوبت بیش از حد است.

ظاهر شدن در هنگام چاپ

یکی از واضح‌ترین نشانه‌هایی که نشان می‌دهد فیلامنت PLA شما بیش از حد مرطوب است این است که هنگام چاپ صداهای واضح شنیده می‌شود. این به دلیل گرم شدن، انبساط و تبخیر شدن آب در رشته است. همچنین ممکن است مقداری بخار از ناحیه ذوب مشاهده کنید.

چسبندگی ضعیف لایه

اگر متوجه شدید که لایه های شما به خوبی به یکدیگر متصل نمی شوند، رطوبت موجود در PLA شما می تواند دلیل آن باشد. اگر با جدا شدن یا شکافتن لایه ها مشکل دارید، ممکن است رشته شما خیلی مرطوب باشد.

کیفیت پایین سطح چاپ

فیلامنت PLA مرطوب نیز می تواند تأثیر مضری بر کیفیت سطح چاپ شما داشته باشد. اگر سطح چاپ شما بدتر از حد معمول است، ممکن است به این دلیل باشد که فیلامنت PLA شما خیلی مرطوب است.

اگر فیلامنت شما خیلی مرطوب است چه باید کرد؟

فیلامنت pla را در فر خشک کنید

اگر فیلامنت شما علائمی از مرطوب بودن بیش از حد را نشان دهد، همه چیز از بین نمی رود. این امکان وجود دارد که رشته خود را برای بهبود کیفیت چاپ سه بعدی خود خشک کنید.

چندین گزینه برای خشک کردن فیلامنت وجود دارد. یکی از موثرترین آنها استفاده از خشک کن فیلامنتی اختصاصی است. شما قرقره خود را در دستگاه قرار می دهید، تنظیمات مورد نظر خود را انتخاب می کنید و خشک کن فیلامنت برای خشک کردن رشته شما کار می کند.

اگر خشک کن فیلامنت اختصاصی ندارید، فر شما نیز می تواند این کار را انجام دهد. PLA بهترین حالت را در حدود 105 تا 115 درجه فارنهایت خشک می کند. فر را از قبل در دمای دلخواه گرم کنید و بگذارید حدود پنج ساعت بماند تا خشک شود. حتماً قبل از استفاده از فر برای پخت و پز، آن را به طور کامل تهویه کنید.

گزینه دیگر برای خشک کردن فیلامنت PLA استفاده از دستگاه آبگیری مواد غذایی است. این محصولات برای خشک کردن گوشت یا سایر غذاها هستند اما برای PLA به همان اندازه خوب عمل می کنند. مجدداً می خواهید دما را روی 105 تا 115 درجه فارنهایت تنظیم کنید و چند ساعت آن را بگذارید.

استفاده صحیح از پرینتر سه بعدی

یادگیری نحوه ذخیره فیلامنت PLA با استفاده از وسایلی که ممکن است در اطراف خانه داشته باشید، یک هک مفید است که می تواند چاپ های سه بعدی شما را با بالاترین کیفیت حفظ کند.

نکات چاپ سه بعدی خود را برای به اشتراک گذاشتن دارید؟ آنها را در نظرات زیر رها کنید.سایت محتوا مارکتینگ

برای دیدن مطالب آموزشی بیشتر در زمینه سخت افزار و نرم افزار اینجا کلیک کنید!

توسط psychen

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *