برش تصویر در ویندوز 11 آسان است. فقط Snipping Tool را بگیرید و به شهر بروید. اما اگر به شما بگوییم یک بازیگر مخرب می‌تواند داده‌ها را از آن تصویر برش‌خورده بازیابی کند، چه؟ این یک اتفاق واقعی برای کاربران گوگل پیکسل و ظاهراً رایانه های شخصی ویندوز 11 است.

گزارش‌هایی مبنی بر آسیب‌پذیری جدیدی به نام «Acropalypse» منتشر شده است که دارندگان گوشی‌های هوشمند Google Pixel را تحت تأثیر قرار می‌دهد که تصاویر را با استفاده از Markup برش می‌دهند. شخصی می تواند قسمت هایی از تصاویر را که قبلاً برش داده شده است، بازیابی کند و اطلاعات مخربی مانند شماره کارت اعتباری را در معرض دید قرار دهد. گزارش‌های جدید نشان می‌دهند که این مشکل بر روی ویندوز 11 نیز تأثیر می‌گذارد. با ایجاد تغییرات جزئی در اسکریپت اکسپلویت مورد استفاده در تلفن‌های پیکسل، می‌توانید داده‌های برخی از تصاویر برش‌شده با استفاده از ابزار Snipping در ویندوز 11 و Snip & Sketch در ویندوز 10 را بازیابی کنید. ابزار اصلی Snipping در ویندوز 10 که تا حد زیادی از ویندوز 8 7 تغییر نکرده بود، به نظر نمی رسد تحت تأثیر قرار گیرد.

نسخه نمایشی یک تصویر برش خورده در حال بازیابی است
نسخه ی نمایشی Acropalypse در ویندوز ویل دورمن (توئیتر)

شما می توانید این را نیز به راحتی تست کنید. فقط یک تصویر را با Snipping Tool باز کنید، قسمت کوچکی از آن را برش دهید و ذخیره کنید. با وجود اینکه بسیار کوچکتر است، خواهید دید که تصویر به نحوی اندازه فایل یکسانی دارد. این به این معنی است که تصویر آسیب‌پذیر است – بیت‌هایی که می‌توانید از آن بازیابی کنید می‌تواند آشفته باشد، اما می‌توانید چیزهایی را از آن تشخیص دهید. اگر به این روش اطلاعات حساس را از یک اسکرین شات برش می‌دهید، احتمال اینکه کسی بتواند آن را بازیابی کند، وجود ندارد.

ما برای اظهار نظر با مایکروسافت تماس گرفته‌ایم و اگر پاسخی شنیدیم، این پست را به‌روزرسانی خواهیم کرد. در حال حاضر، به نظر می رسد که این یک آسیب پذیری اصلاح نشده است، بنابراین باید مراقب باشید که چه اسکرین شات هایی را برش می دهید و چگونه آن را انجام می دهید.

منبع: دیوید بوکانان (توئیتر)، ویل دورمن (توئیتر)


سایت محتوا مارکتینگ

برای دیدن مطالب آموزشی بیشتر در زمینه سخت افزار و نرم افزار اینجا کلیک کنید!

توسط psychen

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *