در مقابل تلگرام کدام را انتخاب کنید؟, محتوا مارکتینگ


اگر می‌خواهید واتس‌اپ را کنار بگذارید، کدام برنامه پیام‌رسان را باید انتخاب کنید؟ سیگنال را با تلگرام مقایسه می کنیم تا ببینیم کدام بهتر است.

واتس‌اپ هنوز یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های پیام‌رسان در جهان است، اما وقتی سیاست‌هایش را تغییر داد تا خصوصی‌تر شود، مردم دسته‌جمعی از آن‌ها پرش کردند. سیگنال و تلگرام دو خانه جدید بودند که بسیاری از کاربران واتس اپ پیدا کردند. هر دو برنامه حریم خصوصی و امنیت بیشتری نسبت به WhatsApp ارائه می‌دهند، و با ارائه طیف وسیعی از ویژگی‌های هر دو، دیدن افزایش سرسام‌آور تعداد کاربران تعجب‌آور نبود.

اگر به فکر کنار گذاشتن واتس اپ هستید، ممکن است سعی کنید بین سیگنال و تلگرام یکی را انتخاب کنید. اگر چنین است، ما اینجا هستیم تا کمک کنیم. در ادامه با سیگنال در مقابل تلگرام همراه باشید.

امکانات

در حالی که هر دو برنامه پیام رسانی دارای بسیاری از ویژگی های اصلی یکسان هستند، تفاوت های کلیدی بین آنها وجود دارد. ما به نوبه خود ویژگی های اصلی را بررسی می کنیم و نحوه مدیریت هر دو برنامه با آنها را مقایسه می کنیم.

پیام رسانی

این هدف اصلی هر برنامه پیام رسانی است. هر دو برنامه به شما امکان می دهند مستقیماً به کاربر دیگری پیام ارسال کنید، اما یک تفاوت اساسی وجود دارد. پیام های سیگنال به طور پیش فرض رمزگذاری شده اند. این بدان معناست که تنها کسی که می تواند پیام شما را بخواند گیرنده است. حتی سیگنال نمی تواند ببیند چه می گوید.

پیام های تلگرام فقط بین شما و سرور و سرور و گیرنده رمزگذاری می شود. این بدان معناست که پیام شما بدون رمز در سرورهای تلگرام ذخیره می شود و توسط شرکت قابل خواندن است. می‌توانید یک «چت مخفی» در تلگرام ایجاد کنید که رمزگذاری کامل از انتها به انتها را فراهم می‌کند، اما به‌طور پیش‌فرض، پیام‌های شما این سطح از محافظت را ندارند.
1685952640 846 سیگنال در مقابل تلگرام کدام را انتخاب کنید؟, محتوا مارکتینگ

چت های گروهی

همین امر در مورد چت های گروهی نیز صدق می کند. چت های گروهی در سیگنال به طور پیش فرض رمزگذاری شده اند، در حالی که تلگرام این گونه نیست و هیچ گزینه ای برای “مخفی” کردن چت های گروهی در تلگرام وجود ندارد. جایی که تلگرام مزیت دارد اندازه چت است. سیگنال دارای محدودیت 1000 نفر در یک چت گروهی است که برای نیازهای بیشتر افراد بیش از اندازه کافی است. با این حال، کاربران تلگرام می توانند تا 200000 نفر چت ایجاد کنند.

صدا و تصویر

هر دو برنامه تماس صوتی و تصویری را به صورت جداگانه و گروهی ارائه می دهند. تماس های یک به یک هم در سیگنال و هم در تلگرام رمزگذاری می شوند. سیگنال همچنین از رمزگذاری سرتاسر برای چت های گروهی استفاده می کند، اما در تلگرام این تماس ها فقط بین دستگاه و سرور رمزگذاری می شوند، بنابراین امنیت کمتری دارند.

امنیت

یکی از مهم ترین کارهایی که یک اپلیکیشن پیام رسان می تواند انجام دهد این است که پیام های شما را ایمن نگه دارد. هیچ دلیلی وجود ندارد که کسی، از دولت ها گرفته تا شرکت های فناوری، بتواند ارتباطات خصوصی شما را بخواند.

قبلاً دیده‌ایم که سیگنال به طور پیش‌فرض در هنگام پیام‌رسانی ایمن‌تر است. رمزگذاری انتها به انتها به این معنی است که تنها افرادی که می توانند پیام های شما را بخوانند شما و شخصی هستید که آنها را برایش ارسال می کنید. تلگرام فقط پیام های بین شما و سرور را رمزگذاری می کند. هنگامی که آنها روی سرور قرار می گیرند، به طور بالقوه توسط کارفرمایان تلگرام یا از طریق نقض داده قابل مشاهده هستند.

هر برنامه از پروتکل رمزگذاری متفاوتی استفاده می کند. سیگنال از پروتکل سیگنال توسعه یافته توسط سازندگان برنامه استفاده می کند. این پروتکل رمزگذاری فوق العاده محبوب شده است و توسط برنامه های پیام رسانی رقیب WhatsApp و همچنین Facebook Messenger هنگام استفاده از “مکالمات مخفی” استفاده می شود. این پروتکل بسیار ایمن و در برابر حمله مقاوم است.

در مقایسه، تلگرام از پروتکل MTProto 2.0 استفاده می کند که توسط همان تیم پشت برنامه تلگرام توسعه داده شده است. برخی از ایرادات در MTProto 1.0 در گذشته یافت شده بود، و اگرچه این مشکلات در نسخه جدیدتر برطرف شد، اما سابقه خوبی که پروتکل سیگنال ارائه می دهد را ندارد.

یکی دیگر از تفاوت های بین برنامه ها این است که پیام های شما در کجا ذخیره می شوند. سیگنال همه پیام های شما را در دستگاه شما ذخیره می کند. این بدان معناست که اگر کسی سرورهای سیگنال را هک کند، پیام‌های شما همچنان ایمن هستند. تلگرام پیام ها را در سرورهای خود ذخیره می کند. این امنیت کمتری دارد، اما نتیجه این است که می‌توانید از تلگرام در چندین دستگاه استفاده کنید و همچنان به همه پیام‌های خود دسترسی داشته باشید. گفته می‌شود، اگر هدف از استفاده از یک برنامه پیام‌رسان امن امنیت است، این یک نقص بزرگ برای تلگرام است.

هر دو برنامه همچنین امکان حذف خودکار پیام های شما را پس از مدت زمان مشخصی ارائه می دهند. این بدان معناست که حتی اگر شخصی به تلفن شما دسترسی پیدا کند، پیام های قدیمی شما قابل دسترسی نیستند.

1685952641 451 سیگنال در مقابل تلگرام کدام را انتخاب کنید؟, محتوا مارکتینگ

حریم خصوصی

محبوبیت سیگنال و تلگرام در سال‌های اخیر افزایش یافته است، و نه بیشتر از زمانی که واتس‌اپ اعلام کرد که کاربران باید برای اشتراک‌گذاری داده‌های خود با فیس‌بوک، که اکنون به نام متا شناخته می‌شود، رضایت دهند. مردم شروع به جستجوی یک برنامه پیام رسانی کردند که به حریم خصوصی آنها احترام بگذارد و تلگرام و سیگنال از مزایای آن بهره بردند.

هر دو برنامه به دلیل تمرکز بیشتر بر حفظ حریم خصوصی در مقایسه با WhatsApp محبوبیت پیدا کردند. اما چگونه آنها در مقابل یکدیگر قرار می گیرند؟ گزارش 2021 از FBI در این زمینه مفید است.

این گزارش اطلاعاتی را که FBI می تواند از هر یک از محبوب ترین برنامه های پیام رسان بازیابی کند، فهرست کرده است. سیگنال در این گزارش بهتر ظاهر شد. FBI فقط می تواند تاریخ ثبت حساب و آخرین تاریخ استفاده از آن را ببیند. هیچ راهی برای دسترسی به محتوای پیام وجود نداشت و هیچ اطلاعاتی که بتوان از آن برای شناسایی شما استفاده کرد به اشتراک گذاشته نشد. این در موردی تأیید شد که سیگنال از FBI احضاریه ای دریافت کرد و این تنها داده ای بود که آنها می توانستند ارائه دهند.

تلگرام امنیت کمتری دارد اما اجازه دسترسی به محتوای پیام شما را نمی دهد. در سند FBI آمده است که برای تحقیقات تروریستی تایید شده، تلگرام ممکن است آدرس IP و شماره تلفن را در اختیار مقامات مربوطه قرار دهد که به طور بالقوه می تواند برای شناسایی شما استفاده شود.

در مقایسه، واتس اپ به محتوای محدود پیام، سوابق اولیه مشترکین، اطلاعاتی مانند کاربران مسدود شده، مخاطبین دفترچه آدرس، سایر کاربران واتس اپ که حکم جستجو را در دفترچه آدرس خود دارند، و منبع و مقصد هر پیام را اعطا کرد.

همچنین می‌توانید به راحتی داده‌هایی را که هر برنامه جمع‌آوری می‌کند در صفحات برنامه مربوطه خود در Apple App Store مشاهده کنید. سیگنال فقط اطلاعات تماسی را جمع آوری می کند که به شما پیوند داده نشده است.

1684520369 103 سیگنال چیست و آیا باید از آن استفاده کرد؟, محتوا مارکتینگ

در مقایسه، تلگرام اطلاعات خرید، موقعیت مکانی، مخاطبین، شناسه ها، اطلاعات مالی، اطلاعات تماس و محتوای کاربر را جمع آوری می کند و این داده ها مستقیماً به شما مرتبط می شود.
1684954370 690 تلگرام چیست؟ راهنمای سریع برنامه پیام رسانی, محتوا مارکتینگ

شفافیت

یکی دیگر از مسائل مهم در مورد برنامه های پیام رسان شفاف بودن آنهاست. در حالی که واتس‌اپ در مورد نوع داده‌هایی که ممکن است جمع‌آوری کند کاملاً مشخص است، نحوه استفاده از آن داده‌ها کاملاً واضح نیست.

نرم افزار سرور و پروتکل رمزگذاری سیگنال منبع باز هستند، به این معنی که هر کسی می تواند آن را بررسی کند و به دنبال نقص های امنیتی یا اهداف مخرب در کد باشد. بسیاری از اجزای تلگرام متن باز هستند، اما نرم افزار سرور اینطور نیست. هیچ راهی برای مشاهده اینکه نرم افزار سرور دقیقاً با داده های شما چه می کند یا به دنبال نقص های امنیتی باشید وجود ندارد.

علاوه بر این، سیگنال به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی اجرا می شود، بنابراین نگرانی های کمتری در مورد درآمدزایی بالقوه اطلاعات شما وجود دارد. در مقایسه، اگر چه تلگرام اعلام می کند که هدف اصلی آن سود نیست، اما ساختار یک سازمان غیرانتفاعی را ندارد و به ناچار پول تمرکز خواهد داشت. این ما را به بخش بعدی خود می برد.

قیمت

نصب و استفاده از هر دو برنامه رایگان است. با این حال، سیگنال تمام ویژگی های خود را به صورت رایگان ارائه می دهد. تلگرام یک سرویس اشتراک اختیاری به نام Telegram Premium ارائه می دهد. این ویژگی‌ها به کاربران ویژگی‌های اضافی مانند محدودیت‌های دوبرابر در گروه‌ها و کانال‌ها، آپلود فایل‌های بزرگ‌تر، دانلود سریع‌تر، برچسب‌های ممتاز، تصاویر نمایه متحرک، ایموجی‌های سفارشی و بدون تبلیغات را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

1685952641 385 سیگنال در مقابل تلگرام کدام را انتخاب کنید؟, محتوا مارکتینگ

با این حال، برخی از تنظیمات کلیدی فقط برای کاربران Premium تلگرام در دسترس است. برای مثال، نمی‌توانید افرادی را که می‌توانند بدون اشتراک Premium برای شما پیام‌های صوتی ارسال کنند، محدود کنید. هر کسی در تلگرام می‌تواند یک پیام صوتی ناخواسته برای شما ارسال کند، مگر اینکه هزینه امتیاز را پرداخت کنید.

حکم

هنگام انتخاب بین این دو برنامه، تصمیم گیری به آنچه برای شما مهم است بستگی دارد. اگر حفظ حریم خصوصی و امنیت دغدغه اصلی شماست، سیگنال بهترین انتخاب است; شما به طور پیش‌فرض رمزگذاری سرتاسر دریافت می‌کنید و برنامه تقریباً به اندازه اطلاعات شخصی شما را جمع‌آوری نمی‌کند. با این حال، تلگرام برخی از ویژگی‌هایی را ارائه می‌کند که سیگنال نمی‌تواند، مانند همگام‌سازی آسان در چندین دستگاه و امکان ایجاد گروه‌ها و کانال‌های بزرگ. با این حال، این ویژگی‌ها به قیمت سطوح پایین امنیت و حفظ حریم خصوصی است، بنابراین باید اولویت‌های خود را به دقت بسنجید.

یکی دیگر از نکات کلیدی ربطی به خود برنامه ها ندارد. برنامه هایی که دوستان و خانواده شما استفاده می کنند. اگر هیچ یک از دوستان یا خانواده شما از سیگنال یا تلگرام استفاده نکنند، استفاده زیادی از آنها نخواهید داشت. انتخاب شما ممکن است در نهایت به این بستگی دارد که بیشتر مخاطبین شما از کدام برنامه استفاده می کنند.

درباره پیام رسانی بیشتر بدانید

اگر سیگنال را با تلگرام مقایسه می‌کنید، احتمالاً می‌خواهید از واتس‌اپ خارج شوید و به یک برنامه پیام‌رسانی بروید که با کمی احترام بیشتر به حریم خصوصی شما رفتار می‌کند. گزینه های دیگری نیز وجود دارد. با این حال، بسیاری از آنها به طور قابل توجهی امنیت یا خصوصی کمتری نسبت به سیگنال و تلگرام دارند.

اگر کاربر اپل هستید و می‌خواهید به برنامه پیام‌رسانی دیگری بروید، ممکن است بخواهید یاد بگیرید که چگونه iMessage را در iPhone و Mac غیرفعال کنید. اگر می خواهید به استفاده از مسنجر ادامه دهید اما از فیس بوک خسته شده اید، می توانید حساب فیس بوک خود را غیرفعال کنید اما همچنان به استفاده از مسنجر ادامه دهید. و اگر همچنان از طرفداران اسکایپ هستید، نکات و هک های مفیدی وجود دارد که باید بدانید.سایت محتوا مارکتینگ

برای دیدن مطالب آموزشی بیشتر در زمینه سخت افزار و نرم افزار اینجا کلیک کنید!

توسط psychen

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *