داگ مک لین/Shutterstock.com

طبق داده های Backblaze، هارد دیسک ها در هر سال 1.40 درصد احتمال خرابی دارند. اکثر خرابی هارد دیسک در 2.5 سال استفاده مداوم رخ می دهد، اما اگر هارد دیسک از این سن گذشته باشد، باید برای مدت طولانی به کار خود ادامه دهد.

هر چند ماه یکبار، Backblaze تجزیه و تحلیل میزان خرابی هارد دیسک ها را در مراکز داده عظیم خود منتشر می کند. و آخرین گزارش Backblaze کاملاً آشکار است – احتمال خرابی تصادفی درایو را تخمین می‌زند و به ما نشان می‌دهد که میانگین خرابی در طول عمر HDD چه زمانی رخ می‌دهد. با این حال، اخطارهای عمده ای برای این داده ها وجود دارد.

مهمترین معیار در اینجا، حداقل برای اهداف ما، نرخ شکست سالانه یا AFR است. اجازه ندهید چشمان شما براق شود – AFR احتمال خرابی هارد دیسک را در یک سال تقویمی پس از استفاده مداوم توصیف می کند. آخرین داده‌های Backblaze که شامل 236893 هارد دیسک با مدل‌ها و ظرفیت‌های مختلف است، میانگین طول عمر AFR را 1.40 درصد نشان می‌دهد.

بسیاری از درایوهای کمک کننده به این معیار بیش از چند سال قدمت دارند. بنابراین، می‌توانیم تخمین بزنیم که هر HDD، بدون توجه به مدل یا سن آن، تقریباً 1.40٪ احتمال دارد که در هر سال استفاده مداوم به سطل ضربه بزند. (توجه داشته باشید که داده های Backblaze برآوردهای AFR طول عمر قبلی را در نظر می گیرد. اگر فقط به داده های سه ماهه اول سال 2023 نگاه کنید، Backblaze میانگین 1.54٪ AFR را پیدا کرد.)

همچنین باید توجه داشته باشم که، اگرچه درایوهای Seagate در سه ماهه اول سال 2023 AFR فوق‌العاده 2.28% را تجربه کردند، اکثر درایوهای سیگیت Backblaze بین پنج تا هفت سال قدمت دارند. شکست در آن سن جای تعجب نیست.

اما هارد دیسک شما کی می میرد؟ متأسفانه، ما پاسخ خوبی برای این سوال نداریم. بر اساس داده‌های Backblaze، اکثر خرابی‌های HDD در 2.5 سال رخ می‌دهند. اما این نقطه داده خاص فقط شامل درایوها می شود که شکست را تجربه کرد. به این معنی که اگر یک هارد دیسک در سه سال اول کار خود خراب نشود، باید برای مدت طولانی به کار خود ادامه دهد.

این پدیده که “منحنی وان حمام” نامیده می شود، در دنیای سخت افزارهای مکانیکی نسبتاً رایج است. اگر محصولی در معرض “منحنی وان حمام” باشد، احتمال خرابی مکانیکی در مراحل اولیه و اواخر عمر آن بیشتر است. خرابی در وسط طول عمر مورد انتظار یک محصول مکانیکی تا حدودی غیر معمول است. (به هر حال، خرید HDD با ضمانت 3 ساله، به جای ضمانت 2 ساله، ممکن است عاقلانه باشد.)

البته داده های Backblaze ناقص هستند و دائما در حال تغییر هستند. و از آنجایی که آزمایش Backblaze در یک محیط ذخیره سازی حرفه ای داده انجام می شود، داده های آن برای کاربران سخت افزار رایانه مفیدتر است. با این حال، این برخی از تنها داده های دنیای واقعی است که ما در مورد عملکرد مداوم HDD در یک محیط کنترل شده داریم.

این همچنین یادآوری خوبی است که هارد دیسک‌ها از کار می‌افتند و شما باید هر چه سریع‌تر از اطلاعات مهم نسخه پشتیبان تهیه کنید. سعی کنید دو نسخه پشتیبان محلی و یک نسخه پشتیبان از راه دور (مثلاً در فضای ابری) نگه دارید تا مطمئن شوید که یک عمل تصادفی طبیعت همه داده های شما را از بین نمی برد.

بهترین هارد دیسک های NAS در سال 2023


Seagate IronWolf Pro 8TB NAS

بهترین هارد NAS به طور کلی

Seagate IronWolf Pro 8TB NAS

وسترن دیجیتال قرمز پلاس 4 ترابایت NAS

بهترین هارد NAS با ارزش

وسترن دیجیتال قرمز پلاس 4 ترابایت NAS

Seagate IronWolf 18TB NAS

بهترین هارد NAS با ظرفیت بالا برای خانه

Seagate IronWolf 18TB NAS

سیگیت Exos X20 هارد 20 ترابایتی Enterprise

بهترین هارد NAS با ظرفیت بالا برای تجارت

سیگیت Exos X20 هارد 20 ترابایتی Enterprise

وسترن دیجیتال قرمز SA500

بهترین درایو حالت جامد NAS

وسترن دیجیتال قرمز SA500

منبع: Backblaze

سایت محتوا مارکتینگ

برای دیدن مطالب آموزشی بیشتر در زمینه سخت افزار و نرم افزار اینجا کلیک کنید!

توسط psychen

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *