signal vs telegram vs whatsapp


برخی از افراد از واتس اپ به سیگنال جهش کرده اند، اما آیا باید آنها را دنبال کنید؟ این سیگنال در مقابل Whatsapp رودررو به شما کمک می کند تصمیم بگیرید.

اگر کاربر واتس اپ هستید، به طور قابل درک ممکن است نگرانی هایی در مورد نحوه استفاده این برنامه از داده های شخصی شما داشته باشید. هنگامی که واتس اپ خط مشی حفظ حریم خصوصی خود را به روز کرد، میلیون ها نفر به برنامه های جایگزین روی آوردند. این برنامه ها ویژگی های مشابهی را بدون نیاز به دسترسی به تمام اطلاعات شخصی شما ارائه می دهند. یکی از بزرگترین ذینفع‌ها سیگنال بود که ثبت‌نام‌های جدید زیادی مشاهده کرد که سرورهای سیگنال را از کار انداخت.

اگر به فکر ترک واتس اپ هستید، ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که آیا انتقال به سیگنال حرکت درستی است یا خیر. آیا می تواند همان ویژگی هایی را که قبلاً در واتس اپ دوست دارید به شما ارائه دهد؟ آیا واقعاً بسیار امن تر است یا خصوصی؟

برای مقایسه سر به سر سیگنال در مقابل واتس اپ به ادامه مطلب بروید.

امکانات

اگر قبلاً کاربر واتس‌اپ هستید، می‌خواهید مطمئن باشید که هر برنامه‌ای که به آن منتقل می‌شوید، ویژگی‌های مشابه یا مشابهی را به شما ارائه می‌دهد که قبلاً دریافت کرده‌اید. اگر در هر دو برنامه تازه کار هستید، باید بدانید که ویژگی‌های آنها چگونه است. بیایید به نوبه خود به ویژگی های کلیدی نگاهی بیندازیم.

پیام رسانی

این نان و کره هر برنامه پیام رسانی است. سیگنال و واتس اپ در هنگام پیام رسانی چگونه با هم مقایسه می شوند؟

خوب، پاسخ این است که هر دو مجموعه ای از ویژگی های بسیار مشابه را ارائه می دهند. هر دو به شما امکان می دهند پیام هایی را ارسال کنید که رمزگذاری شده اند. این بدان معناست که هیچ کس به جز گیرنده نمی تواند آنچه شما می نویسید را بخواند، حتی خود سیگنال یا WhatsApp.

علاوه بر پیام‌ها، می‌توانید عکس‌ها، فایل‌های GIF، فایل‌ها، اطلاعات تماس و مکان‌ها را نیز ارسال کنید. یکی از ویژگی هایی که واتس اپ در حال حاضر دارد و سیگنال ندارد، امکان ایجاد نظرسنجی است. با این حال، این یک معامله شکن بزرگ نیست.
نظرسنجی واتساپ

یک تفاوت عمده بین WhatsApp و Signal این است که در سیگنال، ابرداده شما نیز رمزگذاری شده است. این بدان معناست که اطلاعات مربوط به چه کسی پیام فقط در دسترس گیرنده است. حتی سیگنال نمی تواند این اطلاعات را بخواند. در مقایسه، واتس اپ دسترسی کاملی به این نوع ابرداده دارد که در ادامه مقاله خواهیم دید.

چت های گروهی

هر دو برنامه همچنین به شما امکان می دهند با چندین کاربر چت گروهی ایجاد کنید. در حال حاضر، واتس اپ به 1024 نفر در هر چت و Signal تا 1000 نفر را می دهد. هم سیگنال و هم واتس اپ از رمزگذاری سرتاسر برای چت های گروهی و همچنین چت های یک به یک استفاده می کنند.

صدا و تصویر

علاوه بر ارسال پیامک، می توانید از هر دو برنامه برای برقراری تماس صوتی و تصویری نیز استفاده کنید. بار دیگر، هر دو برنامه رمزگذاری سرتاسری را هنگام برقراری تماس صوتی یا تصویری ارائه می دهند. این بدان معناست که هیچ کس نمی تواند به غیر از شخص یا افرادی که با آنها تماس برقرار می کنید، به تماس های شما گوش دهد یا تماشا کند.

امنیت

همانطور که قبلا ذکر شد، هر دو برنامه از رمزگذاری سرتاسر برای محافظت از محتوای پیام های شما استفاده می کنند. تنها افرادی که می توانند پیام های شما را بخوانند شما و افرادی هستید که پیام های شما را برایشان ارسال می کنید. حتی WhatsApp و Signal هم نمی توانند آنها را بخوانند.

سیگنال از یک پروتکل رمزگذاری به نام پروتکل سیگنال استفاده می کند که توسط این شرکت توسعه یافته و پایه و اساس برنامه پیام رسانی آن است. این یک پروتکل منبع باز است به این معنی که هر کسی می تواند کد را برای جستجوی نقص ها بررسی کند، اما همچنین به این معنی است که سایر برنامه ها نیز برای استفاده از پروتکل رایگان هستند.

و این دقیقاً همان کاری است که واتس اپ انجام داده است. از سال 2021، واتس اپ از پروتکل سیگنال در برنامه خود استفاده کرده است. به عبارت دیگر، چه از سیگنال یا واتس اپ استفاده کنید، برنامه ها از پروتکل رمزگذاری یکسانی استفاده می کنند و بنابراین باید سطح امنیتی مشابهی را ارائه دهند.
سیگنال فرستنده مهر و موم شده

با این حال، واتس اپ از چیزی که Signal آن را Seed Sender می نامد، استفاده نمی کند که در آن فراداده فرستنده نیز رمزگذاری شده است و فقط توسط گیرنده قابل دسترسی است. از آنجایی که این ابرداده در واتس اپ رمزگذاری نشده است، امنیت بسیار کمتری دارد.

حریم خصوصی

یکی از دلایل اصلی ترک واتس اپ برای استفاده از اپلیکیشن هایی مانند سیگنال و تلگرام این است که واتس اپ سیاست حفظ حریم خصوصی خود را به روز کرده است. این وحشت وجود داشت که شرایط جدید به این معنی بود که WhatsApp اطلاعات بیشتری از کاربران خود را با شرکت مادر متا – که در آن زمان هنوز به عنوان فیس بوک شناخته می شد – به اشتراک می گذاشت. این شرکت توضیحی صادر کرد مبنی بر اینکه سیاست جدید شامل هیچ خط مشی جدید جمع آوری داده نمی شود. متأسفانه، بسیاری از مردم قبلاً واتس‌اپ را برای برنامه‌های متمرکز بر حریم خصوصی در آن نقطه ترک کرده بودند.

صرف نظر از اینکه سیاست حفظ حریم خصوصی چیزی را تغییر داده است یا خیر، یک نگاه سریع به آن حقایق نگران کننده ای را آشکار می کند. برای مثال، واتس‌اپ می‌تواند اطلاعات رمزگذاری نشده‌ای مانند تصویر نمایه و اطلاعات درباره شما را ببیند و ممکن است بتوان شما را از این داده‌ها شناسایی کرد. واتس‌اپ همچنین نام و توضیحات هر گروهی را که در آن عضو هستید جمع‌آوری می‌کند.

واتس اپ همچنین می تواند اطلاعات زیادی در مورد استفاده شما از برنامه جمع آوری کند. این شامل فعالیت شما در صورت جستجو و تعامل با یک کسب و کار، خواه آنلاین باشید، و زمان ارسال یا دریافت تماس و پیام است.

جمع آوری داده ها به همین جا ختم نمی شود. واتس‌اپ همچنین می‌تواند اطلاعاتی را روی دستگاهی که از آن استفاده می‌کنید، مانند مدل سخت‌افزار، سیستم‌عامل، سطح باتری، شبکه تلفن همراه، ISP و از همه نگران‌کننده‌تر، آدرس IP و سایر شناسه‌های شما جمع‌آوری کند.
حریم خصوصی whatsapp

در مقایسه، سیگنال بیان می‌کند که «طراحی شده است تا هرگز اطلاعات حساسی را جمع‌آوری یا ذخیره نکند» و سیاست حفظ حریم خصوصی آن از آن پشتیبانی می‌کند. اطلاعات شخصی مانند نام نمایه و تصویر نمایه شما رمزگذاری شده اند، بنابراین سیگنال به آنها دسترسی ندارد. می‌توانید اجازه دسترسی سیگنال به مخاطبین خود را بدهید، اما حتی اگر این کار را انجام دهید، اطلاعات قبل از ارسال به سرور به صورت رمزنگاری هش می‌شوند.

اگر می‌خواهید تفاوت‌های داده‌ای را که هر برنامه از شما جمع‌آوری می‌کند مقایسه بصری کنید، یک نگاه سریع به اطلاعات حریم خصوصی در فروشگاه App Apple بسیار گویا است. سیگنال فقط اطلاعات تماس را جمع‌آوری می‌کند و از رمزگذاری استفاده می‌کند تا پیوند مستقیم به شما غیرممکن باشد.
سیگنال اطلاعات به اشتراک گذاشته شده

در مقابل، WhatsApp به اطلاعات خرید، موقعیت مکانی، مخاطبین، شناسه‌ها، تشخیص‌ها، اطلاعات مالی، اطلاعات تماس، محتوای کاربر و داده‌های استفاده دسترسی دارد.
داده های واتساپ به شما پیوند داده شده است

به اشتراک گذاری داده ها

واضح است که واتس‌اپ حجم عظیمی از داده‌های کاربران خود را جمع‌آوری می‌کند و سیگنال تقریباً هیچ اطلاعاتی را جمع‌آوری نمی‌کند. اما این داده ها چقدر امن هستند؟ گزارش FBI از سال 2021 بسیار چشم نواز بود. این فهرست اطلاعاتی را که FBI می‌توانست از محبوب‌ترین برنامه‌های پیام‌رسان، از طریق دستورات دادگاه، احضاریه یا روش‌های دیگر به آنها دسترسی پیدا کند، فهرست می‌کرد.

این سند بیان می کند که تنها اطلاعاتی که FBI می تواند از سیگنال دریافت کند، تاریخ ایجاد حساب کاربری و آخرین تاریخ دسترسی بوده است. این به این دلیل است که این تنها داده ای است که سیگنال نگه می دارد. همه چیز دیگر رمزگذاری شده و غیرقابل دسترسی است.

در مقایسه، FBI قادر به دسترسی به طیف گسترده ای از داده ها از WhatsApp بود. این شامل سوابق اولیه مشترکین، اطلاعاتی مانند کاربران مسدود شده، مخاطبین دفترچه آدرس و سایر کاربران واتس اپ است که هدف درخواست را در مخاطبین خود دارند. اطلاعات اضافی، مانند منبع و مقصد هر پیام، و نگران‌کننده‌تر از همه، محتوای محدود پیام نیز در دسترس بود.

شفافیت

یکی دیگر از مسائل مهم در مورد حریم خصوصی این است که بدانید برنامه ها دقیقا چگونه از داده های شما استفاده می کنند. هر دو شرکت در اینجا رویکردهای بسیار متفاوتی دارند.

سیگنال تقریبا هیچ داده ای را جمع آوری نمی کند، بنابراین هیچ سودی از فروش آن داده ها به اشخاص ثالث ندارد. علاوه بر این، این شرکت به عنوان یک شرکت غیرانتفاعی اجرا می شود. فقط نیاز به تولید پول کافی برای پوشش هزینه های خود دارد که در حال حاضر از طریق کمک های مالی انجام می دهد.

واتس اپ بخشی از متا است، شرکتی که مطمئناً می خواهد پول دربیاورد و این کار را با موفقیت انجام می دهد. سیاست حفظ حریم خصوصی نشان می دهد که WhatsApp داده های شما را با سایر شرکت های متا به اشتراک می گذارد. این داده ها شامل مواردی مانند نحوه تعامل شما با مشاغل، اطلاعات دستگاه تلفن همراه، آدرس IP شما و موارد دیگر است.

متا از این اطلاعات برای “ارائه یک تجربه شخصی” که شامل تبلیغات هدفمند است استفاده می کند. اگرچه ممکن است این اطلاعات مستقیماً با اشخاص ثالث به اشتراک گذاشته نشود، واضح است که شرکت ها به متا پول می دهند تا از اطلاعات شخصی شما برای هدف قرار دادن تبلیغات خود استفاده کند. آنها از داده هایی که از حساب WhatsApp شما جمع آوری می کنند درآمد کسب می کنند.

حکم

وقتی صحبت از ویژگی‌ها به میان می‌آید، هر دو برنامه بسیار شبیه به هم هستند و انتخاب کمی بین آنها وجود دارد. وقتی صحبت از حریم خصوصی می شود، بزرگترین تفاوت ها ظاهر می شود. سیگنال تلاش می کند تا حد امکان اطلاعات را رمزگذاری کند تا حتی خود شرکت هم نتواند متوجه شود که چه کسی پیام ارسال کرده است. واتس اپ رویکرد مخالف را در پیش می گیرد و تضمین می کند که در حالی که پیام های شما مخفی هستند، اطلاعات شخصی شما به سرورهای آنها ختم می شود.

اگر تمرکز شما حریم خصوصی است، پس واقعاً هیچ مسابقه ای وجود ندارد – سیگنال به مراتب بهترین گزینه است. اگر نگران برداشت متا از اطلاعات شخصی شما و استفاده از آن برای کسب سود نیستید، دلیلی وجود ندارد که نتوانید از واتس اپ استفاده کنید.

یکی از عوامل کلیدی در تصمیم نهایی شما ربطی به ویژگی ها یا حریم خصوصی برنامه ها ندارد. انتخاب شما ممکن است در نهایت به برنامه ای بستگی داشته باشد که بیشتر دوستان و خانواده شما از آن استفاده می کنند. اگر کسی برای پیام دادن ندارید، داشتن ویژگی‌های عالی حریم خصوصی فایده‌ای ندارد. گفتنی است، اگر دوستان شما نگران حریم خصوصی هستند، جابجایی از WhatsApp به سیگنال آسان است.

درباره پیام رسانی بیشتر بدانید

اگر سیگنال را با واتس اپ مقایسه می کنید، این احتمال وجود دارد که به فکر تغییر از یکی به دیگری باشید. هر دو مجموعه ویژگی های مشابهی را ارائه می دهند، بنابراین تصمیم شما در نهایت به اهمیت حفظ حریم خصوصی برای شما و تعداد افرادی که می شناسید از هر برنامه استفاده می کنند بستگی دارد.

با این حال، این تنها برنامه‌های پیام‌رسانی نیستند. اگر از طرفداران فیس‌بوک مسنجر هستید، می‌توانید با استفاده از مکالمات مخفی، رمزگذاری سرتاسری را اضافه کنید. اگر iMessage را ترجیح می‌دهید اما از پیام‌هایی که در مک و آیفون خود ظاهر می‌شوند خسته شده‌اید، می‌توانید یاد بگیرید که چگونه iMessage را در مک بی‌صدا کنید.

از طرف دیگر، اگر به دنبال یک برنامه پیام‌رسانی هستید که به خوبی با ربات‌ها بازی کند، می‌توانید تلگرام را بررسی کنید، اما ابتدا تفاوت‌های بین سیگنال و تلگرام را در نظر بگیرید.سایت محتوا مارکتینگ

برای دیدن مطالب آموزشی بیشتر در زمینه سخت افزار و نرم افزار اینجا کلیک کنید!

توسط psychen

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *